Görüş Bildir
Haberler
Montrö Bildirisine İmza Atan Emekli Amirallere Gözaltı

etiket Montrö Bildirisine İmza Atan Emekli Amirallere Gözaltı

Batuhan
05.04.2021 - 08:35

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 103 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 10 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Gözaltına alınan isimler arasında ise Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Cem Gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç'ın da bulunduğu 'Montrö' bildirisinde imzası olan 10 emekli amiralle ilgili gözaltı kararı aldı. Bunun üzerine 10 emekli amiralin evlerinde arama başlatıldığı bildirildi.

"Polisler evimize baskın yaparak Cem’i gözaltına aldılar"

"Polisler evimize baskın yaparak Cem’i gözaltına aldılar"

Emekli amiral Cem Gürdeniz'in eşi Rengin Gürdeniz tarafından yapılan paylaşımda, 'Polisler evimize baskın yaparak Cem’i gözaltına aldılar' ifadelerine yer verildi.

"Sabah saat 06:00 operasyonu!"

"Sabah saat 06:00 operasyonu!"

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan gazeteci Müyesser Yıldız da , ”Sabah saat 06:00 operasyonu! İlk etapta emekli amirallerden Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek’in gözaltına alındığı öğrenildi. Ergun Mengi de gözaltına alınan emekli amiraller arasında” açıklamasında bulundu.

"Türkiye için utanç verici bir gün"

"Türkiye için utanç verici bir gün"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, yapılan operasyonla ilgili olarak 'Emekli Amiral Cem Gürdeniz evine gelen polislerce gözaltına alındı. Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük. Vatanseverler dün olduğu gibi bugün de boyun eğmeyecek” ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başsavcılık'tan açıklama

Başsavcılık'tan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi:

04/04/2021 tarihinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında paylaşılan '103 amiralden montrö bildirisi' başlığı altında yayımlandığı belirtilen bildiri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı 'Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan re'sen soruşturma başlatılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.

Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir.

Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ne olmuştu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
220
111
30
14
8
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Art Ankara

Bu hamleyle AKP konunun daha uzun süre gündemde kalmasını sağlayacak bu sayede daha fazla mağdur edebiyatı yapabilecek ayrıca tabanında da "gözaltı falan old... Devamını Gör

Aybars Tunaboylu

15 temmuzun gerçek olduğunu iddia edip irticanın serbest bırakılmasına, apoletlerindeki rütbelerle tarikat yuvalarında sarıklı cübbeli poz veren muvazzaf sub... Devamını Gör

terörist başının mektubunu devlet televizyonunda okutup, yine terörist başının kırmızı bültenle aranan terörist kardeşini devlet televizyonuna çıkartacaksın,... Devamını Gör