MoMA Sergi Arşivini Erişime Açtı

 > 
44PAYLAŞIM

New York’ta bulunan Modern Sanatlar Müzesi - Museum of Modern Art (MoMA), 1929 yılından bugüne gerçekleştirdiği tüm sergilerin yerleştirme fotoğrafları, arşiv belgeleri ve kataloglarından oluşan arşivini dijital ortamda paylaştı.

Paylaşılan arşivde müzenin bugüne kadar düzenlediği 3500‘den fazla sergi ile ilgili sergi yerleşim fotoğrafları, basın bültenleri, kontrol listeleri, sanatçı listeleri ve katalogları mevcut. Yapımı 2,5 yıl süren bu proje için üç MoMA arşiv çalışanı 1929 – 1989 yılları arasında gerçekleşen sergilerle ilgili 22 binden fazla belge ve dosyayı inceledi.

20 binden fazla sanatçıya yer veriliyor

Dijital arşiv, kullanıcılara zaman ve sergi türü gibi farklı kategorilerde arama seçenekleri sunuyor. Ayrıca MoMA’da bugüne kadar sergilenen tüm sanatçıların listeleri ve sanatçılara özel sayfalar ile MoMA, 20 binden fazla sanatçıya yer veriyor.

Önümüzdeki üç yılda 1990 – 2000 yılları arası ile ilgili ek materyallerin de yer alacağı proje ayrıca MoMA’nın 80 yıllık Film departmanı, MoMA’da gerçekleşen performanslar ve MoMA PS1’le ilgili belgeleri de kapsayacak.

Kültür Servisi

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir