Görüş Bildir
Haberler
MIT, İnsanlar Kadar Hızlı Hareket Eden Robot Üretti

MIT, İnsanlar Kadar Hızlı Hareket Eden Robot Üretti

ATKN
10.08.2015 - 16:09

Robotlar dediğimizde aklımıza oldukça yavaş hareket eden makineler geliyor. Normal insanın saniyeler içerisinde yürüyerek ulaşabileceği yere gidebilmek için dakikalarını harcayan ve bizim hızlıca yapabildiğimiz bir hareketi çok yavaş bir biçimde gerçekleştiren robotlar, refleks konusunda genelde sınıfta kalıyor. Geliştirdiği teknolojilerle sık sık karşımıza çıkan MIT’nin (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ürettiği bu robot ise insanlara benzeyen refleksleriyle dikkat çekmeyi başarıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hareket edebilmesi için bir insanın yönetimine ihtiyaç duyan robot, kendisini yönlendiren kişinin hareketlerini taklit ediyor ve bunu diğer robotlara göre çok daha hızlı bir şekilde yapıyor. Joystick benzeri bir mekanizma ile kontrol edilen robot, üzerinde yer alan kamera aracılığıyla uzaktan gözetlenebiliyor.

Hareketleri bire bir olarak taklit eden robot matkap kullanıyor, kahve doldurabiliyor ve gerektiği zaman hızlı bir yumruk ile karşısındaki nesneyi parçalıyor. İnsanların girmesinin zor olduğu ve dayanıklılık gerektiren bölgelerde kullanılması planlanan robot, görünüşü itibarıyla Avatar filmindeki insan kontrollü robotları anımsatıyor. Robotun tam olarak ne zaman kullanılmaya başlanacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0