Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

17. Senesinde Mirzabeyoğlu Davası

650PAYLAŞIM

1997'den 2014'e 17. Senesinde Mirzabeyoğlu Davası

1997'den 2014'e 17. Senesinde Mirzabeyoğlu Davası

17 sene önce gözaltına alınan Salih Mirzabeyoğlu günler boyu süren sorgulamalarında işkenceye maruz kalmış daha sonrasında dönemin brifingli yargılamaları sonucu kendisine “idam” cezası verilmişti. 

17 senedir kendisine yapılan işkencelere ve 15 senedir uygulanan “telegram-zihin kontrolü” işkencesine rağmen sürdürülmeye çalışılan özgürlük mücadelesi son bir kaç yılda ilerleme kaydetse de hem Salih Mirzabeyooğlu’nun hemde kendisi gibi dönemin brifingli yargılamaları sonucu içeride tutulan tutsaklar hakkında herhangi bir gelişme kaydedilmemişti.

Dünden bugüne Mirzabeyoğlu davası kronolojik olarak ne olmuştu bunu hatırlatabilmek için davanın seyrini Furkan Haber olarak ilginize sunuyoruz;

Kaynak: http://www.furkanhaber.com/

1. Mirzabeyoğlu Davası - 28 Şubat, Yargı, Hukuk, Basın, Medya, Mehmet Ali Birand

1997 senesinde

28 Şubat Darbesi olarak bilinen MGK kararları uygulanmaya başladı. Sokakta, yolda, okulda, mecliste, lojmanlarda hatta belediye otobüslerinde bile heryerde cadı avı başlatıldı.

2. Mirzabeyoğlu Davası - 29 Aralık 1998 Haber Bültenleri

1998 senesinde

 Salih Mirzabeyoğlu  gözaltına alındı. Gözaltında günlerce “işkence” yapıldı. Daha sonra İslamcı tutsakların tutulduğu Metris Cezaevi’ne konuldu.

3. Mirzabeyoğlu Davası - Mahkeme Görüntüleri, İşkence İzleri

1999 senesinde

Metris Cezaevi’nde dönemin "Paralel Örgütü" tarafından defalarca oprasyona (Noel Baba ve Tufan Operasyonları) maruz kaldı. Çıkan olaylarda 2 mahkum katledildi onlarca mahkum yaralandı. Salih Mirzabeyoğlu’na işkence edilmiş fotoğraflarıyla basın-medya eliyle dalga geçildi. İtibarsızlaştırma operasyonları aylarca sürdü. Bir çok iftira ve hakarete maruz kaldı.

4. Mirzabeyoğlu Davası - 28 Şubat, Yargı, Hukuk, Basın, Medya, Mehmet Ali Birand

2000 senesinde

İstanbul 6 No’lu DGM Başkanlığı’nda yargılamasına başlandı. Aynı sene kendisini yargılayan mahkeme heyeti değiştirildi. Mahkeme Reisi Sedat Karagül yerine Metin Çetinbaş atandı.

5. 

www.furkanhaber.com

2001 senesinde 

Savcı Ali Cengiz Hacıosmanoğlu‘nun istediği “idam” cezası DGM Reisi Metin Çetinbaş tarafından onaylandı. Salih Mirzabeyoğlu İDAM cezasına çarptırıldı.

6. A HABER / TOPLUMSAL HAFIZA: 28 ŞUBAT'IN İZLERİ: SALİH MİRZABEYOĞLU

2002 senesinde

Salih Mirzabeyoğlu’nun  80. sıradaki idam cezası kendinden önceki dosyalar atlanarak “ilk sıraya alındı”.  

7. Devlet Terörü - Terora Devleta - State Teror - Terorismo De Estado - Staatsterror

2004 senesinde

Avrupa Birliği uyum müktesebatı (Kopenhag Kriterleri) gereğince idam cezaları kaldırıldı yerine “ağırlaştırılmış müebbet cezası” getirildi. Salih Mirzabeyoğlu için bundan sonra 3 metrekarelik tecrit edilmiş hücrede tek başına kalacağı günler başladı.

8. “Türkiye’de Adalet dediğin bir kadın ismidir”

2006 senesinde

Mirzabeyoğlu, kendisini yargılayan eski mahkeme reisi Sedat Karagül Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda Salih Mirzabeyoğlu‘nun işkenceyle mahkemeye getirilişini hayatında unutamadığı olay olarak anlattı. Olayı devletin bir kara lekesi olarak niteledi. Hem Mirzabeyoğlu hem Susurluk davaları yüzünden meslek hayatının bitirildiğini söyleyen Karagül dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk‘ün kendisine sürekli baskı yaptığını hatta odasının kapısına “Adalet Bakanı Giremez!” tabelası asmayı dahi düşündüğünü söyledi. Sedat Karagül Ağır Ceza Reisliği’nden sonra sürüldüğü Sultanahmet Hakimliği’nden emekli oldu. Verdiği röportajda “Türkiye’de Adalet dediğin bir kadın ismidir” sözleri günlerce tartışıldı.

9. Büyük Takip: Susurluk Dosyası

2008 senesinde

Özel Hareketçı (sonradan itirafçı olan) Ayhan Çarkın, Mirzabeyoğlu‘nu yargılayan DGM Dairesi üyeleri için şunları söyledi; “ Sedat Karagül‘de ben adaleti gördüm. Hepimize idamı verecekti ancak yerine atanan Metin Çetinbaş biz idam beklerken her birimize 3 sene gibi komik bir ceza verdi.”

10. 

2011 senesinde

Mirzabeyoğlu‘na “idam” cezası veren DGM Başkanı Metin Çetinbaş; “Bizim önümüze iki dosya gelirdi. Birinde ne zaman hüküm verileceği, ne kadar ceza verileceği… Hepsi belirtilmiştir… Diğerinde ise insiyatif bize bırakılmıştır… Biz buna göre kararlar verirdik..” sözleri gazetelerde yer aldı. Yine aynı sene Metin Çetinbaş Ergenekon sanıklarını savunmasını, “ne yapayım, Kemal Alemdaroğlu’nu savunmayayım mı?” şeklinde izah ederken, müvekillerinin telefon konuşmalarında “en iyi Kürt ölü Kürttür” sözlerine ise “Kürtlerin ölmesini istemek suç değil”derken Mirzabeyoğlu’na verilen “idam” cezası ile ilgili ise şok bir ifade kullandı. Metin Çetinbaş, “Allah’ın adaleti değil ki mutlak ve kesin olsun. Hiçbir hakim verdiği kararların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyemez. Ben hata yapılmadığını düşünüyorum ama o dosyada yüzde yüz hata yapılmadı demek değildir. Hakimler de hata yapabilir” dedi.

11. Nimet Çubukcu Baş : #MirzabeyoğluDavası

2012 senesinde

Mirzabeyoğlu’nun ismi AK Parti milletvekili Nimet Baş‘ın  “TBMM Darbelerle Araştırma Komisyonu” adına hazırladığı raporlarda haksız ve hukuksuzca yargılandığı şeklinde yer aldı. Komisyonun hazırladığı rapor meclise sunuldu ancak mecliste görüşülmediği gibi akibeti hakkında hiç kimse konuşmadı.

12. 28 Şubat Soruşturması

2012 senesinde

28 Şubat darbesi soruşturması başladı.

13. 28 Şubat yargılamaları Avukat Yunus Akyol

2013 senesinde

28 Şubat darbesi yargılamaları başladı.

14. ÇEVİK BİR'İN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 5 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

2013 senesinde 

28 Şubat darbesinin sembol ismi Çevik Bir 8 ay tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi.

15. Mirzabeyoğlu Davası: Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat Darbesi, Malatya Olayları

2013 senesinde

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından Salih Mirzabeyoğlu ve kendisi gibi 28 Şubat darbesi şartlarında yargılananlar için gerekli çalışmalar yapıldığı dile getirilmiş ancak “Darbeleri Araştırma Komisyonu Raporları”nın akıbeti gibi herhangi bir gelişme yaşanmamıştı.

16. Mirzabeyoğlu Davası: Erdoğan'ın Ergenekonculara Zulümleri Minimize Etmesi ve 28 Şubat Takipçiliği

2013 senesinde 

Recep Tayyip Erdoğan en son açıklamasından 1 sene sonra tekrar Mirzabeyoğlu Davası'nın takipçisi olduğunu söyledi.

17. Salih Mirzabeyoğlu belgeseli - Anlamak İçin - TVNET_1

Salih Mirzabeyoğlu İslamcı akım olan Akıncılar'ın kurucusu ve isim babasıdır. 70'li yıllarla beraber ismini Türkiye'de duyurmuş Necip Fazıl Kısakürek'in Büyük Doğu İdeolojisine nazire yaparcasına İBDA Fikir Hareketi'ni kurmuştur. 60'a yakın telif eseri vardır. Sanattan felsefeye, insandan devlete, edebiyattan resime, şiirden mitolojiye kadar bir çok alanda eserler vermiştir. Eserlerinde İbn-i Arabi'den İmam-ı Rabbani'ye, Necip Fazıl Kısakürek'ten Bergson'a, Derrida'dan Hegel'e kadar bir çok düşünce ve hayat görüşüne atıf vardır. Eserlerinin muhtevası çok ağır olduğu gibi İBDA hayat görüşüne uygun şekilde orijinal ve yeni bir medeniyet hareketinin nüvelerini barındırır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Şu memlekette siyasetçi asker kadar ahlaksızı yoktur.

anarchy

güzel ülkem 15-20 sere aralıgında sürekli aynı olaylar yaşanıyor. Bir o tarafa 15 yıl zülüm bi şu tarafa. o yuzden hepsi akın bokun farklı rengi işte hiç samimi gelmiyolar

Gizli Kullanıcı

türkiyede olan her islamı akımın içinde değişmez olan şey gericilik daha çok insan kayırmak ayrım ve eşitsizliktir, dinle kazanabileceğiniz tek şey paradır bu kavgada parayı dini satanlarınmı yoksa ulusalcılığı satanlarınmı alması gereğinin kavgasıdır darbecide darbeyi yiyeninde dini imanı milliyeti atası paradır zarar gören her zaman saf halktır

Görüş Bildir