Görüş Bildir
Haberler
Milletvekilliği Düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu Tutuklandı

Milletvekilliği Düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu Tutuklandı

Eski HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kesinleşen hapis cezası sebebiyle Ankara'da tutuklanmak üzere gözaltına alındı. Cezaevine gönderilmesi beklenen Gergerlioğlu'nun hastanede olduğu, kalp ve göğüs ağrısından dolayı anjiyo olacağı bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, Twitter hesabından 'Babamı tutuklamaya geldiler' açıklaması yaptı.

Salih Gergerlioğlu, Twitter'dan 'Babamı tutuklamaya geldiler. Aynı rezalet tekrarlandı. Ayakkabılarını giymesine müsaade etmeden yaka paça çıkardılar' dedi.

Gergerlioğlu, "Zorbalığın fotoğrafı" diyerek şu paylaşımı yaptı 👇

DW Türkçe Muhabiri Alican Uludağ: Cezaevine teslim edilecek

HDP'nin konuya ilişkin paylaşımı 👇

Gergerlioğlu'nun gözaltına alındığı anlar 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başsavcılıktan açıklama

Başsavcılıktan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun, kendisine yapılan çağrıyı almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesi üzerine gözaltına alındığını bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 'Anayasanın 84/2. maddesi gereğince milletvekilliği düşen Ömer Faruk Gergerlioğlu, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 19/1 maddesi gereğince kendisine yapılan çağrıyı tebliğ almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesi üzerine yasal zorunluluk olarak hakkında yakalama emri çıkarılmış, çıkarılan yakalama emrine istinaden de ikametinde yakalanmıştır' ifadelerine yer verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Gergerlioğlu'nun ceza infaz kurumuna sevk işleminin devam ettiği bildirildi.

Gergerlioğlu hastaneye kaldırıldı 👇

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2016'da yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018'de 'örgüt propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından da onanıp kesinleşince Gergerlioğlu hakkında fezleke hazırlandı ve TBMM'ye gönderildi. Gergerlioğlu bununla birlikte kendisine verilen cezayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. 

Gergerlioğlu, AYM kararı beklenmeden, hakkındaki fezlekenin 17 Mart’ta Meclis’te okunmasının ardından milletvekilliği statüsünü kaybetti.

Bunun üstüne TBMM’de “Adalet nöbeti” başlatan Gergerlioğlu 21 Mart Pazar sabahı mecliste gözaltına alındı.

Aynı gün serbest bırakılan Gergerlioğlu'na ertesi gün 10 gün içinde teslim olması için tebligat yapıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, 23 Mart’ta AYM’ye yaptığı başvuruda Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesinin yok hükmünde olduğunun tespitine karar verilmesini istedi, AYM ise başvuruyu yetkisizlik gerekçesiyle 31 Mart’ta reddetti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
136
85
65
18
15
15
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Giordano Bruno

Naziler önce komünistler için geldiler, bir şey demedim çünkü komünist değildim. sonra yahudiler için geldiler ve bir şey demedim çünkü yahudi değildim. sonr... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bunu anladıkları gün çok geç olacak

Ercan

Burda muhalif olduğum için hdp güzellemesi yapamıyacağım kusura kalmayın..bu heriflerin ne olduğunu biliyoruz başlarına geleni hakediyorlar nokta ! Fakat şöy... Devamını Gör

Arma Subaşı

Güzel bi haber aldık hele şükür.

Ziya Akbaş

Bir gün seni de bir mesajı retweetlediğin için içeri alırlarsa bu temennini unutma, olur mu?