MHP'nin Beklenmeyen Seçim Sonucunu Çok Önceden Öngören ve Detayları Tek Tek Anlatan Bu Yazıyı Okumalısınız!

-

2018 Türkiye Genel Seçim sonuçları açıklandığından beri tartışmalar devam ededursun, seçimin sürpriz yapanı MHP oldu şüphesiz. MHP'nin bu oy oranını alacağını 16 Haziran 2018 tarihinde yazan Ekşi Sözlük yazarı basso continuo isimli yazarın yazısı ilginç analizler barındırıyor. 

Not: Bu yazı, yazarın izniyle yayınlanmaktadır.

Geçmiş seçimdeki oylarını biraz da arttırıp koruyarak seçimin en sürpriz sonucunu alacak partidir.

% 13 ve üzeri oy kimseyi şaşırtmasın bu oran daha da artabilir. Çünkü MHP, tabanındaki seküler, şehirli ve son 15 yıl AK Parti karşıtlığı ile dolu tabanının rahat yarısını İyi Partiye kaybetse de, bu sefer de geçmişte AKP'ye oy veren veya iki parti arası gidip gelen muhafazakar, kırsal kökenli, Karadeniz, İç, Doğu Anadolu'daki seçmenden muazzam oy kazanıyor. Şu son düzlükte bu eğilim iyice arttı.

Esas dip dalgası işte bu başkanlıkta Reisçi, ancak partide MHP'ye oy atacak AK Partililer...

Bu taban Erdoğan'ı destekliyor ancak AK Parti'den memnun değil. Ekonomik kriz, AK Parti içindeki ikbal-rant peşindekiler, listelerdeki sıkıntılı isimler, FETÖ temizliğinin tam yapılmadığı algısı, MHP'nin daha güvenilir gelmesi, zor zamanlardaki kritik MHP destekleri, bu tabanın MHP'ye yönelme sebepleri... Takdir edersiniz ki bu taban seküler tabanın iki katı. Yani aslında Bahçeli, Erdoğan'ı destekleyip seçtirirken, AKP'nin altını fena oyuyor.

Bu sebeplerle MHP'nin tarihinde önemli yeri olan, ancak son 15 yılda düşük oy aldığı Kayseri, Konya, Yozgat, Çankırı, Kırşehir, Karadeniz şehirleri ve Doğu Anadolu'da başkanlıkta Reis'e oy verip parti de MHP'ye oy verecek AK Partililer de inanılmaz yüksek bir artış var.

Yani vaziyet o kadar acayip ki, AK Parti % 35 altına inip, MHP %15 üstü yapabilir. Evet MHP sahillerde, Ege'de kayıba uğrayacak ancak gelen yığılma, gidenin üzerinde. Nitekim zaten MHP, Bahçeli öncesi geleneksel olarak muhafazakar-kırsal tabanlıdır. Ek olarak MHP kopuşların da etkisiyle listelerini teşkilat içinden gelen, kaliteli isimlerle, tabanından yaptı.

Son düzlükte Bahçeli 3 kere TV'de canlı yayına çıkacak. İYİ Parti'nin rüzgarı gittikçe azalıyor, MHP'ye dönüşler var.

Ayrıca başkanlıkta Akşener veya İnce'ye verecek ancak partisine bağlı olanlar var. Bunları da toplayınca MHP % 13 (% 16'ya kadar çıkabilecek potansiyelle) oy alacaktır.

MHP'nin AK Parti'ye tepkili klasik tabanı da, Bahçeli'nin verdiği destek karşılığında politikalarını iktidara kabul ettirdiğini, AK Parti'yi MHP'lileştirdiğini, terörün, PKK - FETÖ'nün belinin kırıldığını, ülkücü kadroların devlette etkin olmaya başladığını görmeye başladı bence.

Yeni dönemde mecliste AK Parti tek başına yasama gücünü kaybederse ve MHP güçlü girerse her yasada MHP'ye ihtiyaç duyulacak, MHP bir yerde iktidar ortağı olacak hatta başkan yardımcılıkları alacak. Zaten % 15 oy alan parti daha ne kadar etkili olabilir ki? Bir yerde yarı yarıya da olsa devletin başına devlet geçiyor. MHP geçmişte neden CHP ve HDP ile birleşmedi ve AK Partiyi yıkmadı diyenlerin bunları anlamaması normal.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyzakenar

ak partiye güvenmiyorum deyip mhp'ye vermek??

valkyr

Oylarını başkanlıkta Erdoğana verip, partide MHP ye verenler münafık değil miydi yahu?

creepy-owl

Millete ne hayrı oldu, hiç.

speedkills

koskoca mhp barajı geçtik diye seviniyor aq :)) hdp de geçti barajı. Bilmem kaç yıllık partisin barajı geçtim diye seviniyon yazık.

Gizli Kullanıcı

ulan mhp mecliste bir sürpriz yapıp akp'den kopsa ne güzel olur :D

_oishii_

köprüyü geçene kadardı bunlarınki zaten.. olacağına bak

Gizli Kullanıcı

inşallah anlaşamazlar. ya da mhp inşallah herkesin hayrına olacak şeyleri sunarda akp mecbur kabul etmek zorunda kalır

blizzard

AKP'nin meclis başkan adayını destekleyeceklerini söylediler. Yani cici çocuk olacaklar.

Görüş Bildir