Metroda Bacaklarını Açarak Oturan 2 Erkek Gözaltına Alındı

-
Abone ol

New York metrosunda bacağını ayırarak oturan 2 erkek başkasının hakkını gasp etme ve rahatsızlık verme suçundan gözaltına alındı.

Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında özellikle kadınların kabusu olmaya devam eden bacaklarını açarak oturma şekline ilk gözaltı ABD'den geldi.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, New York kentinde polis, eşi görülmemiş bir gözaltı vakasına imza attı. Şehir metrosunda bacaklarını normalden fazla ayırarak oturan Latin Amerika kökenli iki erkek, ‘bir kişinin işgal edeceği yerden fazlasını kapladıkları’ ve çevrelerindekilere ‘rahatsızlık verdikleri’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

İlk olarak Twitter’da kullanılan “manspreading” (erkek yayılmacılığı) terimi, New York şehri metrolarının başlattığı poster kampanyası sonrasında manşetlere taşınmıştı. Bu konuda diğer yolculara saygı kampanyaları başlatıldı. 

Posterler toplu taşımada daha düşünceli davranmak bağlamında erkeklere yayılmayı bırakmalarını telkin ediyor.

Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri olan toplu taşıma araçlarında ‘erkek yayılmacılığı’na karşı birçok ülkede kampanyalar yürütülüyor.

Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri olan toplu taşıma araçlarında ‘erkek yayılmacılığı’na karşı birçok ülkede kampanyalar yürütülüyor. 

Sorunla mücadele için Türkiye de ‘Bacağını topla’ adıyla bir kampanya başlatılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir