Görüş Bildir
Haberler
Merkez Bankası Faizleri İndirirken, Bankalar Faizleri Nasıl Yükseltiyor?

Merkez Bankası Faizleri İndirirken, Bankalar Faizleri Nasıl Yükseltiyor?

TL'deki değer kaybının önüne geçmek, döviz kurlarındaki yükselişi engellemek ve dolayısıyla dolarizasyonun önüne geçmek amacıyla yapılan hamleler ile vurgulanan faiz hassasiyeti pratikte işlemiyor mu?

Merkez Bankası Eylül ayında başladığı faiz indirimleri ile 4 ayda 500 baz puan indirimle politika faizini yüzde 19'dan yüzde 14'e çekti. 

Faizdeki tüm bu hassasiyete karşın bankalar TL mevduat faizlerini 3-4 puan artırdı. Yüksek fonlama maliyetleri kredi faizlerine yansırken, bazı bankalarda KOBİ kredi faizleri yüzde 30'u geçti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Fonlama maliyetleri yükseldi

Fonlama maliyetleri yükseldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TL'yi destekleyecek adımları sonrası yılsonunun da yaklaşmasıyla bankalar TL mevduat faizlerini bu hafta 3-4 puan artırırken, fonlama maliyetleri yükselen bankalar TCMB faiz indirimiyle zaten düşmeyen kredi faizlerini daha da artırıyor.

Dünya'da yer alan habere göre, bankacılık kaynakları bu durumun, düşük politika faizi ortamında oluşan yüksek dolarizasyon ve TL likidite sıkışıklığı sürecinde, yılsonu yaklaşırken bankaların bilançolarını korumak için TL'ye daha yüksek faiz vermesi yarışı ve bunun sonucu artan fonlama maliyetlerinin kredi faizlerine yansımasından kaynaklandığını söyledi.

Artan rekabet mevduat faizlerini yükseltiyor

Artan rekabet mevduat faizlerini yükseltiyor

Bankalarda bir yandan yılsonunda bilanço kapama döneminin yaklaşması, bir yandan da kur korumalı yeni ürünün devreye girmesiyle artan rekabet, mevduat faiz oranlarını yüzde 20'nin üzerine taşırken, yükselen fonlama maliyetleri kredi faizlerine yansıdı.

Bazı bankalarda KOBİ kredi faizleri yüzde 30'un üzerine çıktı. Reuters’e konuşan bir bankacılık kaynağı, 'Kimse TL mevduat kaybetmek istemiyor. Yılsonu yaklaşırken bilançoların sarsılmaması lazım. Bu da rekabeti artırdı ve mevduat faizlerinde son bir haftada artış gördük' dedi.

Bir diğer bankacılık kaynağı da, 'Bankaların TL mevduata ihtiyacı var. Şu anda TL ihtiyacı artıyor. Bankaların TL mevduatlarını artırması için de TL mevduatları cazip hale getirmesi gerekiyor. Bu da faizleri artırıyor' dedi.

Mevduat faizi yükselirken, kredi faizleri yerinde saymıyor

Mevduat faizi yükselirken, kredi faizleri yerinde saymıyor

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre önceki hafta yüzde 17-18 olan mevduat faizleri geçen hafta kademeli artışla yüzde 20'nin üzerine çıktı. Mevduat faizlerindeki artış bankaların kredi faizlerini de kademeli olarak yukarı taşıdı.

Bazı özel bankalarda yüzde 30'u aşan kredi faizleri kamu bankalarında da TCMB'nin yüzde 14 olan politika faizine karşılık oranları yukarı çekti. Bir bankacılık kaynağı kamu bankalarında ticari kredi faizlerinin yüzde 18-19'a kadar yükseldiğini söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre Ş.

Kamu bankasından maaş alıyorum. Bireysel ihtiyaç kredisinde bir azalma olacak mı diye bakıyorum sürekli hiç oynamadı.