Görüş Bildir
Haberler
Merkel: 'Türkiye'ye Güvenli Ülke Statüsü Verilsin'

Merkel: 'Türkiye'ye Güvenli Ülke Statüsü Verilsin'

Onedio Medya
17.10.2015 - 10:43

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'ye aday ülkeler arasında güvenli ülke statüsü verilmeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtip, Türkiye'ye güvenli ülke statüsü verilmesinden yanayım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine röportaj veren Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olduğunu hatırlatarak, aday bir ülke olarak güvenli ülke statüsüne sahip olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yaptı. Almanya Başbakanı “Tabii ki Türkiye'de insan haklarına saygı ya da Kürtlerin durumu bizi kaygılandırmaya devam ediyor, yine de, Türkiye'ye bu statünün verilmemesinin prensipte yanlış olacağını düşünüyorum' ifadelerini kullandı.

Türk vatandaşlarına uygulanan vizede kolaylık sağlanabileceği sinyalini de veren Merkel, vize zorunluluğunu her zaman geri dönüş anlaşması ile ilişkilendirdiklerini, anlaşmanın da yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Bazı adımları hızlı atabiliriz' dedi

Türkiye ile karşılıklı çıkarların dengelenmesinden bahseden Merkel, 'Biz mülteci hareketini organize ederek, kontrol altına almak istiyoruz, Türkiye de yükün hafifletilmesini istiyor' dedi.

Merkel, Avrupa için çözümler üzerinde uğraştığına vurgu yaparak, her şeyden önce Türkiye ile Yunanistan arasındaki AB sınırını etkin bir şekilde korumaya çalıştığını belirtti.

Almanya'nın Suriye'deki savaşı bitirmek için daha etkin rol almasının gerektiğini kaydeden Merkel, 'Savaşı bitirmek için Avrupa düzeyinde, ama aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve diğer bölgesel aktörlerle de her şeyi devreye sokmalıyız' dedi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
144
45
40
17
15
9
0