Merkel: Suriye'de Savaşın Sona Ermesi İçin Esad'la Görüşülmeli

 > -

Göçmen krizinin el alındığı AB zirvesinden sonra konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da katılması gerektiğini söyledi.

Avrupalı liderler, Suriye'de dört yıldır süren ve yaklaşık 12 milyon kişiyi evlerini terk etmeye zorlayan savaşın sona erdirilmesi için 'BM öncülüğünde uluslararası çabaların artırılması' çağrısı yaptı.

Liderler, "AB, bu konuda üstüne düşeni yapacaktır" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye'de barış ortamı sağlanması için "Birçok aktörle konuşmalısınız, Beşar Esad da dâhil" diye konuştu.

Merkel, "Yalnızca ABD, Rusya ile değil, bölgedeki önemli ortaklarla, İran ve Suudi Arabistan gibi Sünni ülkelerle de konuşulmalı" mesajı verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Cumartesi günkü açıklamasında Esad'ın iktidarı bırakması gerektiğini ifade etmişti.

İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Esad rejiminin çökmesindense siyasi bir geçiş süreci olmasını istediklerini belirtmişti.

IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenlemeye hazırlanan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise 'Esad'sız siyasi geçiş' olmasından yana olduğunu kaydetti.

Hollande Perşembe günü yaptığı açıklamada "Esad gitmeden geçiş dönemi olmaz. Suriye'nin geleceği Beşar Esad'dan geçmeyecek" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir