Merkel'den Yunanistan'a Anlaşma Çağrısı

 > 
6PAYLAŞIM

Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazartesi günkü AB zirvesi öncesinde Yunanistan ve alacaklıları arasında anlaşmaya varılması gerektiği uyarısında bulundu.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı öncesi Federal Meclis'te konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın Avrupa'dan benzeri olmayan bir oranda dayanışma gördüğünü ve kreditörlerle anlaşmanın hala mümkün olduğunu söyledi.

Başbakan Merkel, "İradenin olduğu yerde bir yol da vardır" dedi ve Yunanistan'ın yardıma ihtiyacı olan tek ülke olmadığını vurguladı.  Merkel, İspanya, İrlanda, Portekiz ve Kıbrıs'ın “sancılı“reformları başarılı bir şekilde uyguladığını ve doğru yolda olduklarını kaydetti.

Atina'dan da aynısını yapmasını isteyen Merkel uzlaşıya istekli olduğu takdirde tüm çabaların Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasına odaklandığını belirtti. Merkel, “Dayanışma ve sorumluluk el ele yürür“ dedi.

1.6 milyar euroluk IMF kredisinin geri ödemesi konusunda, Yunanistan'ın bir anlaşmaya varma veya ödeyemeyeceğini ilan etmek için iki haftadan az zamanı var.

Yunan bankalarının sağlığı hakkında korkular mevcut. Bu hafta bankalardan 4 milyar euro çekildiği iddiası haberlere konu oldu.

Cuma günü, Avrupa Merkez Bankası bankalar için daha fazla acil yardımı onayladı.

Ekstra fon miktarı resmen açıklanmadı.

Bu arada, Rusya istenir ise Yunanistan'a kredi verilmesini düşüneceklerini kaydetti.

Yunanistan Uluslararası Para Fonu'na geri ödeme yapmada başarısız olursa, euro bölgesi ve hatta AB'yi terk etme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Pazartesi günü Euro Bölgesi liderleri borç krizine bir çözüm bulmak için bir araya gelecek.

IMF'ye borç

Yunanistan'ın 30 Haziran'a kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1,5 milyar euro ödemesi gerekiyor.

Atina yönetimi ise bu ödemeyi ancak Avrupa Birliği (AB) ve IMF'nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7,2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor.

AB ve IMF ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesi için sert kemer sıkma önlemlerini şart koşuyor.

Atina'ya iletilen taleplerin başında, daha fazla ürünün KDV'ye tabi olması ile memur ve emekli maaşlarında indirim yapılması geliyor.

Yunanistan'da, SYRIZA'nın büyük ortağı olduğu koalisyon hükümeti ise seçmene "kemer sıkmaya son" sözü vererek iktidara geldiklerini vurguluyor ve maaş kesintilerine karşı çıkıyor.

Atina, ülkede emeklilerin üçte ikisinin yoksulluk sınırının ya yakınında ya da altında olduğunu vurguluyor.

Perşembe günü Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısından bir çözüm çıkmamıştı.

BBC Türkçe ve DW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir