Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MHP'den İhraç Edilen Merak Akşener: 'Yok Hükmünde'

 > -

MHP Disiplin Kurulu, genel başkan adaylarından Meral Akşener'in ihraç edilmesine karar verdi. Meral Akşener de karar için "yok hükmünde" dedi ve yargı yoluna başvuracağını açıkladı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Meral Akşener, Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edildi.

MHP, tüzüğünün 11. maddesinin ihlali gerekçesiyle genel başkan adaylarından Meral Akşener ile Çağrı Heyeti üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'in, parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının uygulanması talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu'na sevklerine karar vermişti.

CNN Türk muhabiri Ünal Kaya, 3 Çağrı Heyeti üyesi ile ilgili ise işlemlerin devam ettiğini söyledi.

Akşener: "Nazarımda yok hükmündedir"

İhraç kararıyla ilgili yazılı açıklama yapan Akşener, "Partimizin teşkilâtlarını kapatanları, ülkücü hareketin değerli mensuplarını partimize sızmakla suçlayan, imzasız ihbar mektupları ile gözaltına alınması karşısında el ovuşturanları, ülkücüler unutmayacaklardır. Dolayısıyla şahsımın ihraç edilmesi eylemi nazarımda yok hükmündedir. Meşruluğu tartışmalı bir yönetimin aldığı kararın Türk milletinin vicdanında bir karşılığı yoktur” dedi.

İnceleme başlatılmıştı

MHP Genel Merkezi, genel başkan adaylarından Meral Akşener hakkında inceleme başlatmıştı. 

Peki MHP Tüzüğü'nün "Partili Üyelerin Görev ve Sorumlulukları"nı düzenleyen 11. maddesi ne diyor?

"MADDE 11- Parti üyeleri;

  • a. Parti içinde karşılıklı sevgi, saygı ve ahlâk kurallarına uygun olarak partinin dayandığı fikir ve idealleri paylaşmayı, parti tüzük ve programındaki ilke ve esaslara göre birlik ve beraberlik içinde çalışmayı,

  • b. Partinin yetkili kurullarınca alınacak kararlara uymayı, verilecek görevleri kabul etmeyi, parti faaliyetlerinde kademe esasına ve disiplin hükümlerine riayet etmeyi,

  • c. Partinin amacını, ilkelerini, politikalarını ve görüşlerini benimsemeyi ve yaymayı,

  • d. Seçimlerde parti adaylarına oy vermeyi ve onların kazanması için güçleri nispetinde çalışmayı,

  • e. Parti içinde ve dışında partinin amaç, ilke ve politikalarına aykırı fiiller ile huzuru, birlik ve beraberliği zedeleyecek ifade, tavır ve davranışlardan kaçınmayı, beyan ve açıkça kabul etmiş sayılırlar."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Meral AkşenerMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir