MED7’den Türkiye’ye Uyarı Mesajı Çıktı; Macron Sosyal Medyada Gündem Oldu

 > 
23PAYLAŞIM

Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, bugün Fransa’nın öncülüğünde Korsika adasında bir araya geldi.  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, MED7 olarak adlandırılan zirvenin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye ile iyi niyetle yeniden diyalog kurmak istiyoruz" dedi ve Twitter hesabından "Pax Mediterranea!" paylaşımı yaptı.

Zirvenin sonuç bildirgesinden ise "Türkiye’yle diyalogda ilerleme sağlanamaması halinde Avrupa Birliği ilave kısıtlayıcı tedbirler listesi geliştirmeye hazırdır" mesajı çıktı.

Macron'un açıklaması sonrası #HaddiniBilMacron ve #JamaisSansLaTurquie etiketleri sosyal medyada gündem oldu. 

Macron'un evsahipliğinde yapılan zirveye Türkiye ile gerilim yaşayan AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın yanı sıra İtalya, İspanya, Portekiz ve Malta'nın liderleri katıldı.

Zirveden sonra yayımlanan ortak bildiride, zirveye katılan ülkeler, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a tam destek verdiklerini açıkladı. 

Ortak açıklamada diyalog konusunda ilerleme sağlanamaması ve Ankara'nın tek taraflı eylemlerine devam etmesi halinde Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının 24-25 Eylül tarihlerinde buluşacağı zirvede Türkiye'ye yönelik yaptırım kararının görüşüleceği belirtildi.

"Yeniden diyalog kurmak istiyoruz"

Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Diyaloğa tekrar girmek istiyoruz... Naif değiliz ancak iyi niyetle yeniden diyalog kurmak istiyoruz” ifadelerini kullanarak bu şekilde Türkiye'nin "tek taraflı” eylemlerine son vermek istediklerini kaydetti.

Fransız lider ayrıca Twitter hesabından "Pax Mediterranea!" (Akdeniz Barışı) paylaşımında bulundu.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis de Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Macron'la "verimli" bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Son gelişmeleri ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki provokatif davranışlarını konuştuk. Türkiye ile diyalogun, tüm provokasyonların derhal sona ermesi halinde ancak mümkün olduğu yönünde görüş birliği içindeyiz" diye yazdı.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde açıkça Atina'ya destek veren Fransa, Doğu Akdeniz'deki askeri varlığını da artırmıştı. 

Atina ile Paris arasında askeri işbirliğinin de artırıldığı belirtiliyor.

Macron, bir önceki açıklamasında Erdoğan'ı hedef almış ve çok tartışılmıştı. 👇

Macron'dan Türkiye'ye Akdeniz ve Libya Çıkışı: 'Artık Erdoğan Hükümetine Karşı Daha Açık Olmalıyız' - onedio.com
Macron'dan Türkiye'ye Akdeniz ve Libya Çıkışı: 'Artık Erdoğan Hükümetine Karşı Daha Açık Olmalıyız' - onedio.com

Macron'un açıklamasıyla birlikte #HaddiniBilMacron ve #JamaisSansLaTurquie (Türkiye olmadan asla) etiketleri Twitter gündeminin ilk sıralarına çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Twitter hesabından da eski bir görüntüsü paylaşıldı: 'Biz size büyük geliriz' 👇

Videoda Erdoğan "Hazırladığınız bir kurt sofrası var. O kurt sofrasında bizi yemek istiyorsunuz. Ama kusura bakmayın biz size büyük geliriz. Bizi yiyemezsiniz." ifadelerini kullanıyor.

VOABBCDW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir