Meclis'te AKP'nin Kabul Ettiği Termik Santral Önergesini Veren Vekil Konuştu: 'Veto Konusunda Erdoğan'a Katılıyorum'

 > 
157PAYLAŞIM

Termik santrallere baca takılmasını erteleyen önergeyi TBMM'ye sunan AKP Milletvekili Cemal Öztürk "Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanı'na katılıyorum" ifadesini kullandı. 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın veto edip TBMM'ye iade ettiği zehir saçan termik santrallere 2.5 yıl daha çalışma izni veren düzenlemeyi Plan ve Bütçe Komisyonuna önerge ile getirip kanunlaşmasını sağlayan AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, ‘'Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanına katılıyorum'' dedi

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda konuşan ve düzenlemeden Erdoğan'ın haberdar olmadığını savunan Öztürk, şunları söyledi 👇

“Teklif sahiplerinden biri benim, imzam var. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak bir daha görüşülmek üzere yasayı TBMM'ye iade etti. Kanun yapma yetkisi Meclis'imizindir. Bu konu bir zaruretten doğdu. 7 yıldır bu tedbirler alınmamış. Enerji de bir ihtiyaç. Santrallerin devamında yarar görülüyor, ama çevreye de zarar veriyor. Cumhurbaşkanının gerekçesine iştirak ediyorum. Zorunluluktan dolayı getirmiştik. Cumhurbaşkanından habersiz mi getirdik, biz her şeyi cumhurbaşkanına haberdar edip önerge vermiyoruz. Bu maddenin yeniden düzenlenmesini ya da çekilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum.”

Ne olmuştu?

Veto Hakkını İlk Kez Kullandı: Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Yasa Erdoğan'dan Döndü - onedio.com
Veto Hakkını İlk Kez Kullandı: Termik Santrallere Filtre Takılmasını Erteleyen Yasa Erdoğan'dan Döndü - onedio.com

Kasım ayının sonunda 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP milletvekillerin oylarıyla kabul edilmişti. Fakat kanun Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarafından veto edilmişti.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir