Görüş Bildir
Haberler
Meclis, Bu Hafta Bütçe Görüşmeleri Dahil Yoğun Gündemle Çalışacak

Meclis, Bu Hafta Bütçe Görüşmeleri Dahil Yoğun Gündemle Çalışacak

ATKN
08.02.2016 - 13:13 Son Güncelleme: 08.02.2016 - 13:15

TBMM, bir haftalık tatilin ardından 2016 yılı bütçe tasarısını ve gündemindeki diğer konuları ele almaya devam edecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TBMM Genel Kurulunda, tasarımı da teşvik kapsamına alan, Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

Tasarıya göre, bilimsel yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilere ilgili dallardaki lisans programlarına yerleştirilmelerinde ek puan uygulanacak.

Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilik ekosistemini güçlendirmek için, istihdama etkisi önemli olan yabancılara süresiz çalışma izni verilebilecek.

Genel Kurulda, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının; Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi de görüşülecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlık bütçeleri görüşülecek

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlık bütçeleri görüşülecek

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına kaldığı yerden devam ederek, bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Rekabet Kurumu'nun bütçelerini ele alacak.

Komisyon yarın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bütçelerini, 10 Şubat Çarşamba günü ise Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı bütçelerini ele alacak.

Perşembe günü Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve üniversitelerin bütçelerini görüşecek olan Komisyon, 12 Şubat Cuma günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Su Enstitüsü'nün 2016 yılı bütçelerini ele alacak.

TBMM Genel Kurulu'nda ise bu hafta tasarımı da teşvik kapsamına alan, Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

Tasarı ile yeni oluşturulan ihtisas teknoloji geliştirme bölgeleri; destek, teşvik, muafiyet ve istisnalardan yararlanabilecek. Yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinde olduğu gibi, tasarım faaliyetlerinden elde edilen kazançlar da 31 Aralık 2023'e kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesna tutulacak.

TSK'nın Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi'ndeki görev süresinin uzatılması

TSK'nın Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi'ndeki görev süresinin uzatılması
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Genel Kurul ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının; Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi'ni de görüşerek oylayacak.

Anayasa Komisyonu ikinci kez toplanacak

Anayasa Komisyonu ikinci kez toplanacak

Geçen hafta ilk kez bir araya gelen ve yeni anayasayı yazmak üzere TBMM'de grubu bulunan dört partinin üyelerinden oluşan Anayasa Mutabakat Komisyonu 10 Şubat Çarşamba günü ikinci kez bir araya gelecek.

TBMM Adalet Komisyonu ise yarınki toplantısında, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısını görüşürken, Milli Savunma Komisyonu yine yarın askeri ve savunma sanayi alanındaki yedi kanun tasarısını görüşecek. Komisyon, 11 Şubat Çarşamba günü de Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği'nden brifing alacak.

Reuters

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın