Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Marvel'in DC Comics'den Çaldığı 8 Karakter

-
Abone ol

Amerikan çizgi roman dünyasının iki ağa babası, birbirinden “esinlenmeyi” çok seviyorlar. Eğri oturup doğru konuşalım, bunu Marvel on kere yapıyorsa, DC de on kere yapıyor. İki firma da, kurulduklarından beri, diğerinin başarılı olmuş karakterlerini, hikayelerini ve projelerin birbirlerinden aparıyorlar. Belki de bu kadar uzun süredir rekabet içerisinde olmaları ve bu kadar uzun süredir ayakta kalabilmiş olmalarının sebebi budur. Ama bugün dahi görüyoruz ki, DC New 52 yapınca, Marvel Marvel NOW yapıyor; Marvel sinematik evren yaratıp Avengers’ı çekince, DC yeni filminin ismini Dawn of Justice koyuyor.

Marvel hayranları hararetlenmesin, bir de DC’nin fütürsuzca Marvel’dan kopyaladığı karakterleri yazacağız emin olun. Ama önce, bir veya öteki şekilde, kopyalamaları daha bir pervasız olan Marvel’ı ele almak istiyoruz. Buyurun efendim, Marvel’ın füturusuzca DC’den kopyaladığı 8 karakter. Yoksa esinlendiği mi deseydik?

Kaynak: http://geekyapar.com/konular/cizgi-roman...

8. Doom Patrol (Haziran 63) – X-Men (Eylül 63)

Listeye en ilginç kopyalamayla başlıyoruz. Şimdilerde Doom Patrol’un esamesi okunmuyor, fakat ondan birkaç ay sonra hayatına başlamış X-Men, dünyanın en popüler çizgi roman başlıklarından biri. Fakat insanın benzerlikleri görünce gerçekten de dudağı uçukluyor. İkisinde de doğuştan sahip olduğu güçleri yüzünden dünya tarafından dışlanan ve yargılanan bir süperinsan ekibi, tekerlekli sandalyeye mahkum bir dahi tarafından yönetiliyor ve suçla savaşıyor. Ve ikisinin de ana düşmanları arasında “Brotherhood of Evil” adında bir organizasyon var.  Evet.

7. Darkseid (70) – Thanos (73)

Tamam, bazı karakterlerin güçlerinden etkilenip, “vay arkadaş, biz de yapalım bir tane!” diyebilirsiniz. Ya da belki hikayelerini, orijin öykülerini alıp kendi evreninize yerleştirmek istersiniz.  En olmadı tipini de beğenip kendinize aparabilirsiniz. Yahu ey dost Marvel, üçünü birden böylesine kopyalamak nedir? İki inanılmaz güçlü, inanılmaz zeki uzaylılar kişilik olarak da o kadar benziyorlar ki Thanos’u yaratan Jim Starlin’e editorü, aslen Thanos’un tip olarak Darkseid’a benzemiyor olmasına rağmen, “Madem çaktın, tam çak, tipini de benzetelim!” diyerek meseleye mührü koymaya karar vermiş zaten.

6. Justice League (60) – Avengers (63)

Süper kahramanlarımızı toplayıp, tek birinin yenemediği düşmanlarla kapıştırıyoruz fikri, şimdilerde size çakılamayacak kadar bariz bir fikir gibi gelebilir. Fakat 1960’da Justice League bunu yaptığında, daha öncesinde böyle bir şey hiç duyulmamıştı. Zaten sonraları doğrulanmış da bir gerçektir bu, Marvel ofisinde Justice League’in başarısından sonra ekibin toplanıp, “Beyler bize de bir tane yapın bundan” dendiği. Hayatın ironisi de şimdi aynı diyalogun, DC’nin sinema ofisinde yaşanıyor olması tabii.

5. The Flash (40) – Quicksilver (64)

Süper kahramanların güçleri birbirleriyle ortak olabilir elbette. Süpermen de gözünden ışın fırlatır, Cyclops da. Batman de parasıyla kahramanlık yapar, Iron Man de. Evet ama, bir güç o evrende tekil olarak sadece bir karakterde varsa, o karakterin de tüm olayı o güçse; artık ona alametifarika denir. Hele ki üzerinden 24 yıl geçtikten sonra, “Bu arada bizde de süper hızlı bir karakter var, bunun da tek olayı bu, ama bizimki kırmızı değil buz mavisi” derseniz, birileri size “Abi Flash’ın buz mavisini yapmışsınız işte” diyebilir. Der.

4. Deathstroke (80) – Deadpool (91)

Buna zaten söyleyecek tek bir kelime yok. Marvel ofisinde yeni bir süperinsan yaratma çabaları sürerken, ortaya çıkan şey DC’nin paralı askeri ve Batman kötüsü Deathstroke’a öylesine benzer ki, Marvel “e ne yapalım artık” deyip, karakteri düpedüz bir parodi hâline çevirir. Deathstroke’un adı Slade Wilson’dır, Deadpool’un adı da Wade Wilson olur. Maşallah. Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum ama, genelde tema “Marvel DC’yi çakar, Marvel DC’den daha başarılı olur” şeklinde bu listede. Biraz kanunlar böyle işliyor sanırsam kreatif meselelerde. İnanmayan Steve Jobs’un hayatını okuyabilir.

3. Dr. Fate (40) – Dr. Strange (63)

Marvel’ın yine arlanmadığı anlardan biri. Bir noktadan sonra, biz öyle tahmin ediyoruz ki iki firma birbirinden çaktığı karakterlerle öyle bir külliyat yaratmış ki, ne Marvel, ne de DC herhangi bir “aşırma” davasından korkmaz hâle gelmişler. Çünkü biri dava açsa, ötekinin karşı dava açacağı yirmi milyar şey var. Ama yine de insan biraz soluklanır yahu? Sen de evrenine kadim, gizemli bir gücün elçisi olacak bir büyücü kazandırmak isteyebilirsin. Fakat adını “Doktor” kelimesiyle başlatmak zorunda mıydın? Bari isimler bu kadar benzemeseydi…

2. Plastic Man (41) – Mr. Fantastic (61)

Plastic Man, hiçbir zaman DC evreninin popüler karakterlerinden biri olamadı. Fakat direkt olarak, kendi alametifarikası olan esnekliğe sahip olan Mr. Fantastic’in iki kere filmi çekildi, defalarca animasyon yapımlara aktarıldı ve karakter Marvel evreninin içinde de kilit figürlerden biri olmayı sürdürüyor. Plastic Man’in son yıllarda evren içerisindeki en parlak anı ise, kendisine karşı bir sevgisi olan Grant Morrison sayesinde oldu, sonradan yitti gitti yine. Halbuki Plastic-Fantastic ikilisi, en ağır çakışlardan biri yani…

1. Green Lantern Corps (59) – Nova Corps (76)

Bunu listenin sonuna koyarken, aslında bir art niyetimiz yoktu. Listeyi kafamıza estiği gibi yaptık, bir sıralamaya bağlı kalmadık anlayacağınız. Ama yine de, denk gelmesi çok iyi oldu, zira bu herhalde tüm listenin en ayıbı. Ya arkadaş, bu ne? Resmen ofisinizde oturup, Green Lantern okurken, “Benim de Green Lantern’ım olucak!” demişsiniz arkadaş yahu. Çok, çok eski; tüm uzaya polislik yapan, çok güçlü bir galaktik polis örgütü kurmak nedir. O kadar spesifik bir fikir ki bu insan hakikaten inanamıyor. Bir de adında “Corps” yazmışlar bak. Vay arkadaş…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
green-arrow

bunlardan başka green arrow-1941 hawkeye-1964 catwoman-1940 black cat-1979 deadshot-1950 bulseye-1976 black canary-1947 mockingbrind-1971 red tornado-1968 ağustos vision-1968 ekim briniac-1958 ultron-1968 solomon grundy-1944 hulk-1962 wonder woman-1941 pover princes-1982 martian manhunter-1955 skrulian skymaster-1985 capitan boumerang-1960 boumerang-1966 superman-1938 hyperion-1969 atom-1940 antman-1962 batman-1939 moon knight-1975 shazam-1940 thunderstrike-1988 daha çok yazarım ama saymakla bitmez

okyanus-bilen

olum doom patrol u titans dizisinde görüyoz yani söylemene gerek yok garr ve cyborg la birlikte cyborg aslında basketbolcu değil bir yarışçı ve kaza yüzünden vicudunu kaybetmiştir ve doom patrol ona bir vicut yaptı ve garr da bildiğimiz beast boy ama 1. sezonda sadece kaplana dönüşüyo

hesnanur-bayram

Sanırsan dc hiç marvelden karakter çalmadı

oktay-cinar2

Ulan Bizim Bu Yeniçeriyi Dc mi Yarattı Acayip İyi OLmuş Ah :)

marvelgirlchaeyoung

abi bişi dicem batman hariç dc de kimse sevmiyorum yada ilgimi çekmiyo nedeni ise canlandıran kişi biraz daha popüler ve ilgi çekiçi oyunculara yer verin marvel bu sayede popüler oluyor chris evans robert downey jr scarlett bunların hepsi popüler oyuncular dc bu işte gelişmeli batman için ben affleck cidden iyi bir adımdı böyle devam etsiler karakteri adam harika sahiplendi ama tekrar gidicek diyolar eğer ben giderse dc büyük bir zarara girer ben affleck ayn şekilde marvel da daradevil ı canlandırarakta karakteri sahiplendi umarım ben gitmez ve dc bu işe bir yol bulur ayrıca şu çalıntı falan diyen dc fanları oyuncular değişmediği sürece karakterler çalıntı durmuyor dc kendini bi toplasın ondan sonra kalkıp özenti falan konuşun

hamza12

christian bale>>>>>b.affleck.Bilmiyorum yani dark knight,batVsup filminden çok daha iyide.Başrol oyuncuda etkili bunda:)

zekayikahraman

yaş 12 galiba. burda filmden söz eden kim

Görüş Bildir