Görüş Bildir
Haberler
Malulen Emeklilik Nedir? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen Emeklilik Nedir? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Elif Ateş
31.01.2022 - 11:06

Uzun süredir çalışan vatandaşlar, bazı koşulları sağladığı zaman emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Bunlar yaş, sigorta ve prim ödemesi gibi çeşitli şartlardır. Ancak bazı durumlarda ise kişilere malulen emekli hakkı verilir. Kişinin malulen emekli olabilmesi için de bazı şartları yerine getirmesi gerekir. İş kazası gibi birçok sağlık sorunu yaşayan kişiler, malulen emekli olabilmektedir. Bu emeklilik sistemi ile kişinin geleceği düzenli maaş ile garanti altına alınır. Peki, malulen emeklilik nedir? Malulen emeklilik şartları nelerdir? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çalışma hayatı birçok nedenden dolayı erken yaşlarda kesintiye uğrayabilir. Bu gibi durumlarda ise Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı çalışanlara bazı korumalar sağlamaktadır. Kişilerin çalışmasına engel olabilecek durumlarda malulen emeklilik hakkı tanınır. Kişi, bu emeklilik sisteminde pek çok sosyal güvenceden yararlanabilir. Eğer kişinin malullük durumu ortadan kalktığı tespit edilirse bu emeklilik hakkına son verilir. Malulen emeklilik hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

Malulen Emeklilik Nedir? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen Emeklilik Nedir? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik, çeşitli hastalıklardan dolayı çalışma hayatını sürdüremeyecek kişilere verilen bir çeşit emeklilik hakkıdır. Kişinin yaşadığı sağlık sorunun çalışma hayatını etkilemesi gerekir. Eğer hastalık, çalışma sürecini etkilemiyorsa kişi bu haktan yararlanamaz. 

Malulen emeklilik için 4A, 4B kapsamında çalışan sigortalı, çalışma gücünde en az %60'lık bir kayıp yaşaması gerekir. Bu durum iş kazası, meslek hastalığı gibi nedenler dolayı oluşabilir. Aynı şart 4C kapsamında çalışan sigortalı içinde geçerlidir. Ancak %60'ın altında malullük derecesi bulunan kamu çalışanları ise bu emeklilik sisteminden yararlanabilmektedirler. Çalışanlar bu durumu sağlık raporu ile ispatlamak zorundadır.

Sadece iş kazası değil, birçok hastalıktan kaynaklı da kişiler malulen emeklilik hakkında yararlanabilirler. Bunlar; çeşitli kanser türleri, epilepsi, sara, parkinson sendromu, serebral palsi, beyin tümörleri, demans, anemi, MS, işitme kaybı, görme bozuklukları, denge problemleri, organ nakilleri, uzuv kayıpları, zeka geriliği, AIDS, Behçet hastalığı, tüberküloz, şizofreni, bipolar, karaciğer sirozu gibi hastalıklardır.

Ayrıca kişinin malulen emekli olabilmesi için sigortalı olarak en az 10 yıl çalışmış olması gerekir. Bu yıllar içerisinde en az 1800 günlük primin ödenmiş olması beklenir. Prim gün sayısı eksik olan çalışanlar, hizmet borçlanması yaparak bu günleri tamamlayabilirler.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın