Görüş Bildir

etiket Maliyetlerin Altından Kalkamayan Esnaf Lahmacun Satmayı Bıraktı

Anasayfa > Gündem

Yağmur gibi yağan zamlar lahmacunun maliyetini artırdı. Maliyeti karşılamak için bir lahmacunu 17-18 TL’ye satmak gerekince esnaf lahmacunu bırakıp sadece pide satışına başladı. 4 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldığını anlatan işletmeci Melih Çelebi, Melih Çelebi, 'Genç girişimci olarak iş hayatına girdim. Keşke atılmasaydım” dedi.

İstanbul’da iş merkezlerinin bulunduğu Mecidiyeköy’de 2 ay önce lahmacun ve pide salonu açan Melih Çelebi, bu kadar sıra sürede 4 personelinin işine son vermek zorunda kaldığını söyledi. Lahmacun yapmak için yola çıkıp, lahmacun yapamaz hale gelen Melih Çelebi, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin yansımalarını şöyle anlattı:

"Müşteri fiyatı görünce kaçıyor"

"Müşteri fiyatı görünce kaçıyor"

'Maliyetlerimiz çok arttı ve bunu müşterilere yansıtmak istemiyoruz. Lahmacuna 17-18 TL yazarsak ayıp olur. Bundan çekiniyoruz. Fiyatları gören müşteriler de kaçıyor. Dükkânı açalı 2 ay oldu. İlk açtığımız zaman 110 liradan aldığımız un şimdi 260 lira oldu. Pide paketlerini 80 liraya alıyorduk. Şu anda 250 lira. Ve bu sadece bunlardan ibaret değil. Her şeye her gün zam geliyor.

Biz inmesini beklerken fiyatlar daha çok çıkıyor. Gördüğünüz gibi dükkân bomboş. Caddeye çıkın dükkanlara bakın dolu dükkân da göremezsiniz. İnsanlar masrafları nereden kıssam diye bakıyor ve yemeklerinden kesinti yapıyor. Ondan dolayı piyasa ölmüş durumda.

"4 personeli işten çıkardık"

"4 personeli işten çıkardık"

Zor durumdayız. Masrafları karşılamakta güçlük çekiyoruz. 4 personeli işten çıkardık. Normal durumda bile maaşlarını karşılayamıyorduk. Asgari ücrete zam yapılınca da maaşı hiç karşılayamayacağımızı gördük.

Elektrik faturası 8 bin lira geldi ödeyemedik. Elektrik idaresini aradım. İndirim bekliyordum, ‘Yılbaşından sonra yüzde 40 zam gelecek. Ne indirimi?’ dediler. Dalga geçer gibi! Yani bir anda şaşırdım. Doğal gaza da aynı şekilde zam geldi. Biz inmesini beklerken her şeye zam geliyor.

Önümü göremiyorum. Ne kadar daha ayakta kalabilirim bilmiyorum. Şu an ayakta da değiliz, hep içerideyiz. Gün geçtikçe de içeri giriyoruz. Genç girişimci olarak iş hayatına girdim. Keşke atılmasaydım.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
142
42
19
13
9
9
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sıradan Biri

Esnafından, çalışanına, memurundan işçisine, emeklisinden gencine kadar herkes isyanda. Gidişat kötü lakin sarayda ki hala koltuk peşinde. Bu dünya Sultan Sü... Devamını Gör

Semih KURNAZ

Para/lahmacun üzerinden ekonomi hesabı yapabilirsiniz. Lahmacunun olması gereken fiyatı 1-1.50 TL aşırı kaliteli ve lezzetli olsun dersen 2-3 lira, 18 liraya... Devamını Gör

uzaklardan

Normal esnaf bunu yaptıysa Bodrumdaki lahmacun fiyatlarını düşünemiyorum. En son 1 lahmacun 1 ayran 200tl felandı.