Görüş Bildir
Haberler
Maliye Bakanı: 'Erken Seçim, Bütçeye Ek Maliyet Getirmeyecek'

Maliye Bakanı: 'Erken Seçim, Bütçeye Ek Maliyet Getirmeyecek'

Onedio Medya
15.08.2015 - 11:43 Son Güncelleme: 15.08.2015 - 13:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, devlet yardımı almaya hak kazanan partilere ocak ve şubat aylarında ödemelerinin gerçekleştirildiğini belirterek, 'Bu yıl içerisinde, herhangi bir tarihte yapılacak genel seçim için hiçbir partiye ek bir ödeme yapılmayacak' dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şimşek, erken seçimin bütçeye ek maliyet getirip getirmeyeceğine ilişkin tartışmaları değerlendirdi. 

Bakan Şimşek, Siyasi Partiler Kanunu gereğince, hazine yardımı ödemesinin, ilgili şartları taşıyan partilere her yılın ocak ayında, katlı

ödemelerin ise Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimine dair kararını izleyen 10 gün içinde yapıldığını ifade etti. 

Ayrıca: Erken Seçimin Ülkeye Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Bu kapsamda, Ocak 2015 itibarıyla gereken şartları taşıyan AK Parti, CHP ve MHP'ye, yılın ilk iki ayında toplamda 531,1 milyon lira ödeme yapıldığını anlatan Şimşek, 7 Haziran'da yapılan seçimlerin sonucunda hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilere ise hazine yardımının ancak 2016 yılının ocak ayında yapılabileceğini bildirdi.

'Kanunun öngördüğü üst sınırda ödeme tamamen yapıldı'

Bakan Şimşek, söz konusu kanunda ayrıca, bir yıl içinde birden fazla genel seçim yapılması halinde siyasi partilere hazine yardımı yapılabileceğine dair bir düzenlemenin bulunmadığını da vurguladı. Söz konusu gerekçelerle, 2015 yılı içinde herhangi bir tarihte yapılacak genel seçim için hiçbir partiye hazine yardımında bulunulmasının mümkün olmadığını altını çizen Şimşek, 'Böylece, kasım ayında veya yıl içerisinde herhangi bir tarihte yapılacak olası bir erken seçim, bütçeye ek bir maliyet getirmeyecek' dedi.

Öte yandan, genel seçime ilişkin gerçekleştirilecek katlı ödemelerin, ocak ayında yapılan ödemenin katı olarak belirlendiğine işaret eden Şimşek, 'Dolayısıyla, ancak ilgili yılın ocak ayı itibarıyla hazine yardımı alan siyasi partilere katlı ödeme yapılabilmektedir. 2015 yılı için kanunun öngördüğü üst sınırda ödeme de tamamen yapılmıştır' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

sunlardan herhangi birini gorunce yemin ederim midem bulaniyor artik, suluk gibi yapistiniz... secimle de gitmiyorsunuz... defolun ulan artik...

can

Bütçeye ek maliyet getirmeyecek de halka getirecek. Seçime kadar tl %5 değer kaybetse o para bütçeye değil bize girecek. Amk mızıkçı bebeleri. İstediğiniz so... Devamını Gör

bootstrap will

Seçim otobüsleri tekrar mı dolaşacak la ?