Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Makyaj Konusunda Dillere Pelesenk Olup Bilgi Kirliliği Yaratan 16 Yanlış

190PAYLAŞIM

Hemen hemen her kadının makyaj yaptığı bu dönemlerde makyaj hakkında doğru diye bildiğimiz ama yanlış olan ve  Bright Side'da ele alınan bu 16 maddeyi biz de sizlerle paylaşmak istedik.

1. Kırmızı ruj her kadına gitmez.

Bu bilgi kesinlikle doğru değil! Sadece doğru tonunu seçtiğimiz zaman kırmızı rujun yakışmayacağı kadın yoktur.

2. Maskaralarınızı kuruduğu zaman atmalısınız.

İlk kullanımdan sonra ömrü 3 ay olan maskaralarınız gözünüzün enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Maskaranız gözünüzün içine aktığı zaman bakterilerin üremesi için en ideal ortamı oluşturmuş olursunuz. Bunun için maskaralarınızı atmak için kurumalarını beklemeyin.

3. Maskaranızı birkaç kez tüpüne batırıp çıkararak üzerindeki oluşmuş tortulardan kurtulabilirsiniz.

Aslında böyle olduğu düşünülse de bu işlem ürününüzün ömrünü kısaltmaktadır. Bunun yerine bir kez bu işlemi döndürerek yaparsanız daha yararlı olduğunu siz de göreceksiniz.

4. Yatmadan önce makyajınızı çıkarmak zorunda değilsiniz.

Cildiniz uyku sırasında yenilenir ve nemlenir. Makyajla yatmak gözeneklerinizin kapanmasına neden olacağı için su kaybı ve enfeksiyona yol açar.

5. Kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihi yoktur ve onları bitene kadar kullanabilirsiniz.

Asla! Kozmetik ürünlerinin birçoğu belli bir raf ömrüne sahiptir. Ve bunlar özel simgelerle ürünlerin üzerinde bulunmaktadır. Ürünü açtığınız an raf ömrü için geri sayım yapmaya başlamalısınız.

6. Eğer makyaj fırçanızı sizden başka kullanan yoksa fırçanızı yıkamaktan kaçının!

Fırçanız birçok ürünle ve yüzeyle temasa geçtiği için onları yıkamayı ne kadar uzatırsanız, liflerinde o kadar çok bakteri birikmesine neden olursunuz.

7. Kozmetik ürünleri bozulmaz.

Eğer ürünlerinizi düzgün bir şekilde saklamazsanız son kullanma tarihi gelmeden bozulacaktır. Mesela sıcak bir ortamda bırakmışsanız o ürünü gözden çıkarmayı kabul etmişsiniz demektir.

8. Her gün suya dayanıklı maskara kullanabilirsiniz.

Eğer yağmur yağmayacaksa veya onları kullanmak için geçerli bir sebebiniz yoksa normal maskaralar kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü günün sonunda maskaranızı çıkarmak istediğinizde gözlerinizi çok fazla ovuşturarak kirpiklerinizin zayıflamasına neden olursunuz.

9. Makyaj yapmadan öncede makyajın cildinize zarar vermemesi için primer kremlerin yerini nemlendirici kremler alabilir.

Nemlendiricilerin yanı sıra primer kremler cildinizin yumuşamasını sağladığı gibi makyajın daha kalıcı olmasını da neden olur.

10. Kapatıcılar fondötenden önce kullanılır.

Bunun aksine önce fondöten kullanımı tavsiye edilir. Daha  sonra kusurlarınızı kapatmak için ise kapatıcılar kullanılır. Hatta ihtiyaç duymuyorsanız ve makyajınızın daha doğal gözükmesini istiyorsanız hiç kapatıcı kullanmayabilirsiniz bile!

11. Fondöten cildinize zarar verir.

Şimdiki fondötenler cildinizi gün boyunca olumsuz ortamlardan ve güneş ışığından koruyacak, nemlendirecek birçok bileşenden oluşmaktadır. Tek yapmanız gereken cilt tipinize uygun fondöteni seçmek.

12. Kaşlarınızı saç renginizden iki ton koyu renge boyamalısınız.

Bu kuralı sadece saçlarınız açık renkli olduğu zaman uygulamalısınız. Mesela esmerseniz kesinlikle bu durumdan kaçınmalısınız. Çünkü saçınızdan daha koyu kaşlarınız yüzünüzü çok karmaşık hale getirir.

13. Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için onları dudak kalemiyle çevrelemelisiniz.

Bu durum fotoğraflarda işe yarasa da gerçek hayatta fazlasıyla yapay durmaktadır. Bunun yerine dudak çizginizin üzerine hafif parlak göz farı veya pudra, üzerine de dudak parlatıcısı sürmek daha etkili olacaktır.

14. Koyu eyeliner gözlerinizi daha büyük gösterir.

Koyu eyelinerlar gözlerinizi etkileyici hale soksalar da kalın çekildikleri zaman gözlerinizin küçük görünmesine neden olurlar. Gözlerinizin daha büyük gözükmesini istiyorsanız far ve eyelinerlarınızı gözünüzün iç kısmına sürmeyi deneyin.

15. Fondöten göz çevresine sürülmez.

Şimdiki fondötenler alkol içermediği için cildi kurutmazlar. Bunun için fondötenlerinizi korkusuzca gözlerinizin etrafına sürebilirsiniz.

16. Mavi göz farlarının modası geçmiştir.

Yeni makyaj trendlerine göre mavi ve turkuaz göz farları oldukça ön planda. Günlük makyajınız için hafif mavi dokunuşlar fazlasıyla yeterli. Ama göz kapağınızı sadece mavi kullanarak doldurmak isterseniz buna görüntünüze çekicilik katacak eyeliner da kullanmayı unutmamalısınız.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
whatcanidosometimes

Maskaraların kullanımı 3 ay değildir. 6 aydır, maskaranın üstündeki işarette de 6m yazısını görürsünüz.

sizdenbiri

Gerçekten fondöten sürüyorsanız nemlendirici kullanmayı unutmayın yoksa yaz aylarında yüzünüzde lekeler çıkar canınız sıkılır. Lisede makyaj delisi arkadaşlarım yüzlerini mahvetti böyle.

Gizli Kullanıcı

bonus: mavi ve tonları hiç kimse de güzel durmaz efenim kullanmayın, kullandırtmayın

horhorcaddesi

şu pelesenk kelimesine sizde kıl olmuyor musunuz? onedio ya pelesenk olmuş kelime "pelesenk" sinirim bozuldu.

bayanbukle

4 ' Ü anlamadım yatabilir miyiz yatamazmıyız, altta başka birşey denmiş üstte başka

sizdenbiri

Yatmamalıyız diyor. Başlıktaki cümleyi yanlış bilgi olarak yazmış.

Görüş Bildir