Görüş Bildir
Haberler
Mahkeme, Süleyman Soylu'yu Müyesser Yıldız'a Tazminat Ödemeye Mahkum Etti

Mahkeme, Süleyman Soylu'yu Müyesser Yıldız'a Tazminat Ödemeye Mahkum Etti

Ulaş
18.11.2021 - 15:38

Gazeteci Müyesser Yıldız’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açtığı 1 TL’lik manevi tazminat davasında karar açıklandı. Soylu'ya 1 TL'lik tazminat cezası verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazeteci Müyesser Yıldız’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açtığı 1 TL’lik manevi tazminat davasında karar çıktı. Soylu, 1 TL tazminat cezasına çarptırıldı.

Müyesser Yıldız, Mayıs 2020 yılında Kars Çemçe bölgesindeki bir operasyonla ilgili yaptığı paylaşımın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef alınmış, “PKK seviciliği” ile suçlanmış ve binlerce trolün saldırısına maruz kalmıştı.

Yıldız da bunun üzerine Soylu hakkında suç duyurusunda bulunmuş, ancak üç gün sonra “siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanmış ve 5 ay hapis yatmıştı.

Yıldız’ın Soylu hakkında açtığı manevi tazminat davasının üçüncü celsesi bugün, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Davaya Yıldız, avukatları ve Soylu’nun Avukatı Uğur Kızılca katıldı.

'muyesseryildiz.com'da yer alanlara göre, Soylu’nun Avukatı Kızılca mahkemeye sunduğu dilekçede, “Soylu’nun paylaşımının hakaret değil eleştiri mahiyetinde olduğunu, tanınmış bir gazeteci olan Müyesser Yıldız’ın da eleştirilere katlanma yükümlülüğü bulunduğunu, ayrıca Yıldız’ın gözaltına alınmasıyla Soylu’nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını” savunup, açılan bu davadan dolayı Yıldız’ın disiplin para cezasına çarptırılmasını istedi.

Dosyaya gelen evrakların okunmasından sonra beyanı alınan Müyesser Yıldız, özetle şunları söyledi 👇

Dosyaya gelen evrakların okunmasından sonra beyanı alınan Müyesser Yıldız, özetle şunları söyledi 👇

“Davalı taraf, toplum tarafından tanındığımı, bu nedenle ağır eleştirilere katlanma yükümlülüğüm olduğunu belirtiyor. Oysaki Süleyman Soylu, dünya çapında tanınan bir siyasidir. Ben gazeteci olarak bir paylaşımda bulundum, o da dava konusu paylaşımı yaptı. Bu iki paylaşım altındaki yorumlara bakıldığında hangimizin daha meşhur olduğu ortadadır. Gözaltına alınmamla herhangi bir ilgilerinin olmadığı iddiasına gelince; bu konu geçen yıl defalarca gündeme geldi, ancak Soylu bugüne kadar, ‘İlgim yok.’ demedi. Şu hususlara da dikkatinizi çekmek isterim: Hakkımda gözaltı kararı verilmeden 4 ay önce, 2 ay süreyle dinlenmişim ve dinleme kararına son verilmiş. Sonrasındaki 4 ay hiçbir işlem yapılmamışken, Soylu hakkında -o paylaşımından dolayı- suç duyurusunda bulunduktan 3 gün sonra gözaltına alındım. Tesadüf olmasa gerek. Bir başka önemli ayrıntı da şu: Süleyman Soylu’nun paylaşımındaki, ‘Devlet gömleği giymiş pespayelerle iş tutuyor’ ifadesi üzerine gazeteci-yazar Faruk Bildirici, ‘Acaba Soylu, Müyesser Yıldız’ın dinlendiğini biliyor muydu?’ sorusunu gündeme getirdi. Bunun üzerine Bildirici’ye bir açıklama yapan Soylu, ‘Bu manipülatif bir soru. Önceden bilip bilmediğimi öğrenip de ne olacak?’ gibi bir ifade kullandı. Soylu’nun paylaşımının içeriğinden, telefon tapelerimin operasyondan önce Soylu’nun önüne konduğu anlaşılmaktadır. Çünkü benimle birlikte bir astsubay da gözaltına alınmıştı. O sözden de bunu kastettiği ortadadır.”

Yıldız’ın ardından Avukatı Erhan Tokatlı, Soylu’nun paylaşımının “Eleştiri sınırları içinde kaldığı, hakaret içermediği” iddiasına karşılık şunları söyledi:

“Geçmişte Sayın Bakan’ın FETÖ Lideri ile ilgili bir sürü beyanları var. Biz de bu beyanlarını Müyesser Yıldız’a karşı kullandığı ifadedeki gibi kullanmış olsak, Sayın Bakan tarafından eleştiri olarak kabul edilecek midir? Kaldı ki, davalının müvekkilime yönelik paylaşımı bir ilk değildir, tek değildir. Gerek kişilere gerekse devlet görevlilerine karşı bu şekil çokça paylaşım yaptığına şahit olduk. Beraber görev yaptığı Adalet Bakanı bile Sayın Soylu’nun açıklamalarına ve hukuk dışı yaklaşımlarına karşı tepki gösterme gereği duymuştur.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
18
7
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
pazartesi

Ya hakim fizana sürülür ya da sadece "ben rte gibi değilim" mesajı veriyor sadece.