Mahkeme Kararını Açıkladı: Yaşlı Kadını Zırhlı Araçla Ezerek Öldüren Askere Ceza Erteleme

 > 
16PAYLAŞIM

Diyarbakır Lice'de 85 yaşındaki Pakize Hazar'ı zırhlı araçla ezerek öldüren uzman çavuş S.K'nın yargılandığı davada karar açıklandı. S.K.'yı taksirle ölüme sebebiyet vermekten 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, iyi hal indirimi uyguladı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. 

Lice'de 14 Haziran 2017'de yaşlılık maaşını almak için trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi'ndeki PTT binasına giden Pakize Hazar'a zırhlı araç çarptı. Kazada, yaşlı kadın olay yerinde yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan araç sürücüsü uzman çavuş S.K., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

DHA'nın aktardığına göre, soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, uzman çavuş S.K.'nin 'taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Adli Tıp sanığı kusurlu buldu

İddianamede; olay günü şüpheli uzman çavuş S.K.'nin park halindeki 21 JAA 079 plakalı zırhlı aracı hareket ettirince, önünden yürüyerek geçen Pakize Hazar'a çarptığı ifade edildi. İddianamede, Adli Tıp Kurumu raporuna göre, şüphelinin asli kusurlu, Pakize Hazar'ın ise kusursuz olduğu kaydedildi. Kazadan sonra Lice Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan raporda ise sanık S.K.'nin kusursuz, Pakize Hazar'ın ise dikkatsiz ve tedbirsiz davrandığı gerekçesiyle tam kusurlu olduğu belirtildi. Hazar Ailesi'nin itirazı üzerine Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'nce hazırlanan raporda ise Pakize Hazar'ın araç sürücüsünün görüş alanına girdiği ve caddenin trafiğe kapalı olduğu belirtilerek, S.K.'nin yüzde 100 kusurlu olduğu kaydedildi.

Duruşmaya gelmeyen sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı

İddianamenin Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmesinin ardından S.K.'nin yargılamasına 14 Şubat 2017'de başlandı. Mahkeme, ilk duruşmaya katılmayan sanık S.K.'nin savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Sanığın, savunması alındıktan sonra serbest bırakılmasına karar veren mahkeme, Lice Jandarma Komutanlığı'ndan kazaya karışan zırhlı aracın dışarıyı gösteren kamerasının olup olmadığının sorulmasını kararlaştırdı.

"O tarihte olayın olduğu yer trafiğe kapalı değildi"

16 Şubat günü ifadesi alınan sanık S.K., araç hareket ettiği sırada Pakize Hazar'ı görmediğini belirterek, "Çarptığım sırada kör noktada bulunuyordu. Ben şahsı görmedim. Daha sonra askerin bana 'dur' ihtarı yapması üzerine durdum. O tarihte olayın olduğu yer trafiğe kapalı değildi. Olay bir kazaydı. Suç işleme kastım ve kusurum yoktur. Ben de olaydan dolayı üzüntülüyüm" dedi.

Olayın görüntüleri güvenlik kameralarında

Mahkemenin talebi üzerine, olay yerini gören güvenlik kamerası görüntüleri de dava dosyasına girdi. Görüntülerde, elinde baston bulunan Pakize Hazar, PTT şubesinin önünde park halindeki aracın önünden geçmeye çalışıyor. Bu sırada araç hareket ediyor. Aracın Hazar'a çarpacağını fark eden bir vatandaş, sürücüyü elleriyle işaret ederek uyarmaya çalışıyor. Ancak araç, Pakize Hazar'ın üzerinden geçiyor.

İyi hal indirimi ve erteleme

Davanın bugün görülen duruşmasında kararını açıklayan mahkeme, sanık S.K.'yi önce 'taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Cezanın, sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini indirim nedeni kabul eden mahkeme, S.K.'nin cezasını 1 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme, verilen ceza ile ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek, sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir