Görüş Bildir

Mahkeme: İETT'nin Aldığı Kart Bedeli Kanunsuz

Haberler
> Mahkeme: İETT'nin Aldığı Kart Bedeli Kanunsuz

Metrodan tramvaya, otobüsten metrobüse kadar tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan İstanbulkart'tan alınan 10 liralık bedel yargıdan döndü. İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, boş kart için vatandaştan alınan ücretin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Parasını iade almak isteyenler, tüketici sorunları hakem heyetine müracaat edebilecek.

İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) tarafından toplu taşıma araçlarında kullanılan elektronik bilet (İstanbulkart) için alınan 10 liralık bedeli yasaya aykırı buldu. 

İETT’nin boş İstanbulkart için aldığı 10 liralık ücretin yasaya aykırı olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne müracaat etmişti. 7 Mart 2011’de kararını çıklayan heyet, ücretin Tanal’a iadesine hükmetmişti. İETT Genel Müdürlüğü avukatları ise heyetin kararının iptali istemiyle İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi’ne dava açmıştı. Dört yıl süren davada geçen salı günü son noktayı koyan İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İETT’nin talebini reddetti. Kararın emsal niteliğinde olduğunu belirten Milletvekili Tanal, İETT’nin kart bedeli adı altında ücret alamayacağını söyledi.

‘Siz, bu taşıma hizmetini veriyorsanız, vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız'

‘Siz, bu taşıma hizmetini veriyorsanız, vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız'

Hizmet üretmeden kart ücreti adı altında vatandaştan ücret alınmasının hakkaniyete sığmadığını belirten Tanal, şehirde tahminen 8 milyon adet İstanbulkart kullanıcısı olduğunu söyledi.

Tanal, şunları söyledi: “Boş İstanbulkart 10 liraya satılıyor. Bu bir haksızlıktır. Bu bedel Tüketici Kanunu’nun 5’inci maddesine aykırıdır. Devlet, bir kamu hizmeti verirken bunu bir karta bedelli olarak satmanın yasak olduğunu tüketici mahkemesine götürdük. Mahkeme, ‘Siz, bu taşıma hizmetini veriyorsanız, vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız.’ dedi. Vatandaşlarımız müracaat edip ücreti talep edebilirler.”

'Maliyeti 5-10 kuruşu geçmeyen bir kart için 10 lira alınması hukuksuz'

'Maliyeti 5-10 kuruşu geçmeyen bir kart için 10 lira alınması hukuksuz'

Mahkemenin kararını değerlendiren Tüketici Derneği Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz ise maliyeti 5-10 kuruşu geçmeyen bir kart için 10 lira alınmasının hukuksuz olduğunu belirtti. Deniz, “İETT, aldığı bu ücretleri kontür olarak iade edebilir. Yasada belirtilen hakem heyeti başvuru üst sınırı olan 2.200 liranın altında olduğu için tüketici mahkemesinin kararı kesindir ve temyiz edilemiyor.” şeklinde konuştu.

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
84
8
3
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Aynı performansı KPSS TEOG vs gibi sınavlarda alınan ne idiğü belirsiz ücretlerde de bekliyoruz

Emre Yılmaz

ben kaç kere bimere yazdım hiç oralı olmuyorlar. hadi sınav ücretleri bi kılıfa uyar diyelim kalem kağıt vs tercih yapıyorsun internet üzerinden ona bile par... Devamını Gör

ALKAN Alkan

Emsal karar Ankara'da da uygulanmalı

Emre Yılmaz

soyun amk soyun götümüzdeki donada göz diktiniz