Mahkeme 'Haksız Tahrik İndirimi' Vermedi: Kendisine Tecavüz Eden Saldırganı Öldüren Nevin Yıldırım'a Müebbet

 > 
919PAYLAŞIM

Nevin Yıldırım 2012 yılında kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan şahsı öldürmüş ve müebbet hapse mahkum edilmişti. İtirazlar sonucu bozulan karar sebebiyle dava yeniden görüldü fakat Nevin Yıldırım hiçbir indirim almadan 'kasten öldürme' suçundan tekrar müebbet hapse mahkum edildi...

İlk karar avukatların yaptığı itiraz sonucunda Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Kendisine Tecavüz Eden Saldırganı Öldürmüştü: Yargıtay, Nevin Yıldırım'a Verilen Müebbet Hapis Kararını Bozdu - onedio.com
Kendisine Tecavüz Eden Saldırganı Öldürmüştü: Yargıtay, Nevin Yıldırım'a Verilen Müebbet Hapis Kararını Bozdu - onedio.com

Yargıtay tarafından yerel mahkemeye geri gönderilen dosya yeniden görüldü.

Dün yapılan duruşmaya çeşitli illerden gelen kadın derneklerinden 30 kadar kadınla 8'i Nevin Yıldırım'ı savunmak üzere 9 avukat katıldı.

SEGBİS aracılığıyla cezaevinden duruşmaya katılan sanık Nevin Yıldırım önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek savunma yapmadı.

Avukatlar ağır tahrik hükümlerinin uygunlanmasını ve Yıldırım'ın tahliye edilmesini talep etti.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre sanık avukatı Derya Demirkılınç, mütalaaya itiraz ederek Nevin Yıldırım'ın sürekli tecavüze uğradığını, bunun neticesinde bu cinayeti işlediğini belirterek, "Müvekkilim rızaya dayalı bir cinsel ilişki yaşamamış, maktulle gönül ilişkisi yoktur. Şayet öyle olsaydı maktulle kaçar, evi terk ederdi. Kasıklarına hedef alınmış olması rızaya dayalı olmayarak ilişkiye giren kadınların davranış biçimi olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle ağır tahrik hükümlerinin uygulanması ve yattığı ceza süresi göz önünde bulundurularak tahliyesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Savcı, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmedildiğini açıkladı.

Karar öncesi duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Nevin Yıldırım'a 'kasten öldürmek' suçunu işlediğinin sabit olduğunu bu nedenle ömür boyu hapisle cezalandırılmasına, meşru müdafaa ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmedildiğini açıkladı.

'Adli Tıp ve psikiyatri bilirkişiliğine başvurulmamış...'

Bianet’e konuşan avukat Bayram, beş senedir süren yargılamada, Nevin Yıldırım’ın cinsel saldırıya dair beyanlarıyla ilgili Adli Tıp ve psikiyatri bilirkişiliğine bile başvurulmadığını söylerken, Yıldırım’ın mahkeme salonunda hakkında dedikodu yapıldığını duyunca acı içinde gülümsemesinin bile onun aleyhine kullanıldığını ifade etti:

“Kadınlara işkence yapan erkeklere, mahkemede ‘uslu durdukları’ için verilen iyi hal indiriminin Nevin Yıldırım’a uygulanmaması, ona karşı önyargıların da bir göstergesi. Nevin, kendi cinsel saldırı beyanlarına karşılık, tanıkların dedikodularla dolu beyanlarını duyunca, mahkeme salonunda acı içinde gülümsemişti, bu ona karşı kullanıldı.

Ne olmuştu?

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 29 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla ve sistematik olarak tecavüz ettiğini söylediği 2 çocuk babası 35 yaşındaki N.G.’yi öldürmüş, başını bir çuvala koyarak, “İşte namusuma uzananın kellesi” diye köy meydanına atmıştı.

Yıldırım, tecavüzden hamile kalmış, 7 Kasım 2012 tarihinde isteği dışında bu bebeği doğurmak zorunda bırakılmıştı.

Sosyal medyadan karara tepki yükseldi: 'Kadın katillerine her gün indirim uygulayanlar, tecavüz karşısında çaresiz kalan Nevin'e hiçbir indirim uygulamadı.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir