Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Madde ile Yüzerken Kaybolan Eski Avustralya Başbakanı Harold Holt'un Gizemli Hikayesi

-
Abone ol

Eski Avustralya başbakanı Harold Holt'un günümüzün 50 yıl gerisinde kalmış ve halen aydınlatılamamış kayboluşuna dair 9 ilginç madde:

1. Harold Edward Holt, 1908–1967 yılları arasında yaşamış Avustralyalı politikacıdır.

1908 yılında Sidney'de dünyaya gelen Holt, 1935 yılında meclise girmeye hak kazanır. Liberal Parti'nin başına geçerek başbakanlığa yükselmesi ise baştaki isim Sir Robert Menzies'in Ocak 1966'da emekliye ayrılması ile gerçekleşir.

2. Holt'un başbakan olduğu dönem, pek çokları tarafından A.B.D.'nin Vietnam'a girmesine verdiği destekle hatırlanır.

Ve Holt, o dönemde verdiği bu destek neticesinde 1966 seçimlerini kazanır.

3. Başarılı bir politika yaşamının artdından Holt, 17 Aralık 1967 günü Portsea kenti yakınlarında bulunan Cheviot Plajı'nda yüzerken bir anda kayıplara karışır.

Ve Holt'un bedeni hiçbir zaman bulunamaz. Ocak 1968'de Avustralya devleti ve eyalet polisinin yaptığı ortak açıklamada, Harold Holt'un kayboluşunun kaza eseri olmadığı yönünde hiçbir delil bulunamadığı belirtilir.

4. Hazırlanan raporda, Holt'un kaybolduğu gün olağandışı hiçbir durum tespit edilmediğine de yer verilir.

O gün, öncesinde yaşanan her şeyin Holt'un rutinine uygun olduğu ve başbakanın moral ve davranışlarının her zamanki gibi olduğu kaydedilir ve ölüm sebebi olarak havanın rüzgarlı ve denizin dalgalı olması gibi uygunsuz hava şartları gösterilir.

5. Holt'un bedeni bulunamayınca, herhangi bir deniz canlısı tarafından saldırıya uğramış, akıntıyla sürüklenmiş ya da kaya yarıklarının arasına sıkışmış olabileceği ihtimalleri üzerinde durulur.

Holt'un ölümü üzerine daha pek çok teori bulunuyor fakat dönemin hükümeti resmi bir soruşturma başlatmayı gereksiz görüyor ve polis raporlarını kabul etmekle yetiniyor.

6. Holt'un kayboluşu ve sonrasında yaşananlarla ilgili pek çok döküman bulunuyor.

Ulusal Arşiv'in kayıtlarında bulunan bu dökümanlar, Holt'un bedeninin aranışı, Avustralya halkı tarafından düzenlenen anma törenleri, John McEwen'ın vekaleten başbakan koltuğuna oturduğu süreç ve ardından Holt'un yerini doldurmak için gerçekleşen seçimler gibi süreçleri barındırıyor. Dökümanlar kısaca şu şekilde:

7. Holt'un kayboluşu ve bedeninin aranışı süreci

Bu sürece dair belgeler arasında, başbakan Holt'un evrak çantasında bulunan son çalışmalarına dair bir kavrayış, eyalet polisi tarafından kayda alınan ve olayın meydana geldiği gün Cheviot Plajı'nda bulunan görgü tanıklarının hareketlerini ve Holt'un o gün karşılaştığı durumları tekrar canlandıran bir sessiz film bulunuyor.

8. Anma törenlerinin gerçekleşmesi ve yas tutma süreci

Söz konusu belgeler, Holt'un ölümüne dünyadan gelen tepkileri ayrıntılı bir biçimde ele alıyor; kraliçeden ve diğer dünya liderlerinden gelen taziye mesajlarını ve Melbourne ve Londra'da düzenlenmesi planlanan anma etkinliklerine dair bilgileri içeriyor.

9. Ve Holt'un kayboluşunu izleyen politik olaylar süreci

Bu belgeler, Holt'un ölümünün ardından 19 Aralık 1967'de başbakan koltuğuna oturan John McEwen'ın kişisel belgelerini ve Başkan Johnson'ın Avustralya ziyeretine dair dökümanları barındırıyor.

Ve başbakan Harold Holt'un ardında bıraktığı fotoğraflardan birkaçı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Vaşşş

_orca_

Köpekbalığı yimiş diyolla

Görüş Bildir