Laik Bir Ülkede Yaşamanın Değerini Hatırlatan İranlı Kadınlar Rejime Trolleyerek Direniyor

29bPAYLAŞIM

İran, kültürüyle ve güzellikleriyle muazzam bir ülke olmasına rağmen, yönetim biçimiyle Müslüman ülkeler için son 40 yıldır adeta bir ibret tablosu ve kaygı sebebi...

Tam anlamıyla bir "korku imparatorluğu" şeklinde yönetilen İran'da kadınlar için çok sıkı kurallar; eşcinseller için ise ölüm cezası var. Buna rağmen; direniş sürüyor!

Artık hepimizin bildiği gibi 1979 yılındaki İslam Devriminden itibaren İran'da hayat fazlasıyla değişti.

Şah'ın devrilmesi halk tarafından amaçlanırken, İslam Devrimi ile sonlanması pek çok kişinin istemediği bir şeydi. Ülkeye sıkı şeriat kuralları geldi.

Zina işleyenleri recm etmekten, dinden çıkanları öldürmeye kadar, insanlığa sığmayan pek çok eylem gerçekleştirilmeye başlandı.

"Ahlak polisi" lafı bizim ülkemizde "herkesin işine burnunu sokan kişi" anlamına geliyor belki de; fakat İran'da gerçek anlamda "Ahlak Polisleri" var ve sokaklarda gezinerek başı açık ya da fazla gösterişli giyinmiş kadınlara müdahale ediyorlar.

Elbette ki iktidarın bu tavrından, halk da cesaret alıyor. Asit saldırıları oldukça yaygın!

Tüm bu tehditlere, baskılara ve korkutmalara rağmen, İran kadınları dimdik duruşlarıyla direniyorlar!

2013 yılında Ahmedinejad'ın gidişiyle işlerin daha iyiye gideceği düşünülmüştü. Zira Ahmedinejad'ın seçimlere hile karıştırdığı defalarca söz konusu olmuştu ve bu sebeple Tahran'ın pek çok yerinde protestolar yapıldı. Bu protestolarda ölenler dahi oldu.

Fakat yine de İran'ın genel durumunda pek bir değişim olmadı. İran, son yıllarda Reyhaneh Jabbari'nin idamıyla gündeme geldi.

Reyhaneh, tecavüzcüsünü öldürmek suçundan idam cezası almıştı. Tüm dünyanın karşı çıkmasına, tüm tepkilere rağmen, 26 yaşındaki genç kadın asılarak öldürüldü.

Eşcinseller ise İran'da rutin bir şekilde öldürülmeye ve şehirlerde teşhir edilmeye devam ediliyor.

Eşcinseller ya cinsiyet geçişi ameliyatı olmaları konusunda zorlanıyorlar; ya da idam ediliyorlar. 

Geçtiğimiz haftalarda Air France Hava Yolları'nın eşcinsel kabin memurları, İran'a düzenlenecek seferlerde çalışmak istemediklerini belirttiler ve bu yönde düzenlemelerin yapılması için yasal yollara başvurdular. Neticede; sadece cinsel yönelimleri sebebiyle öldürülebilecekleri bir ülkeye gitmek istememek en doğal hakları olarak görüldü.

Tüm bu baskılara karşı direnişin bir kolu da My Stealthy Freedom hareketiyle oluştu. Zorunlu başörtüsüne karşı İranlı kadınlar başı açık fotoğraflarını paylaşarak mesajlarını veriyor.

Örneğin, görmüş olduğunuz fotoğrafın mesajı;

"Ben başörtüsü takmak istemiyorum, annem ise başörtüsü takmak istiyor. İran ikimize de ait, İran ikimizi de barındırmalı."

"Güzel uzun siyah saçlarıma akların düşmeye başladığını farkettim. Tüm bu yıllar boyunca hiç güneş, rüzgar, yağmur görmemiş olmalarına üzülüyorum."

"Başörtüsüne inanıyorum, fakat zorunlu olmasından nefret ediyorum."

"Rüzgarın saçları okşaması... Erkek kardeşime doğal olarak verilen bir hak; fakat ben ve kız kardeşim için ise korkunç bir suç!"

Başörtüsünü çıkarmak... Bu eylem size basit görünebilir; fakat İranlı kadınların hayatlarını ortaya koydukları, fazlasıyla cesaret gerektiren bir mesele!

Zira geçtiğimiz haftalarda İran'da Instagram'a başı açık fotoğraflarını koyan modeller ve makyaj sanatçıları için bir operasyon düzenlendi ve sekiz kişi hapse atıldı.

Durum bu derece ciddi, anlayacağınız!

Fakat bu cesur kadınlardan biri, sistemin adeta "bug"ını buldu!

Gördüğünüz genç kadın saçlarını kanser hastalarına bağış yapmak üzere kazıttı. Bu sırada ise aklına yeni bir fikir geldi; 

Gösterecek saçı yoksa, başörtüsü takma zorunluluğu da yoktu! 

Sonuçta saçının bir teli bile görünmüyordu!

"Saç yok, ahlak yargılarınız yok, polis yok!" diyerek Facebook üzerinden fotoğrafını paylaştı.

My Sealthy Freedom projesi kapsamında da, İran'a gelen turistlerin bu başörtüsü zorunluluğunu kırarak kendileriyle dayanışmaları yönünde çağrı yapıldı. "İran'da başörtüsüz görüşmek üzere" anlamına gelen #SeeYouInIranWithoutHijab etiketi Twitter üzerinde kısa sürede yayıldı.

İranlı kadınlar özgürlükleri için direnmeye devam ediyorlar!

Hepsini saygıyla selamlıyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hard-gamer

İran Şii'dir İran'ın şeriatı bu yüzden biraz daha hoşgörülü normal Sunni şeriatı bundan daha baskıcı bunu da uygulayan 2 devlet var Işid ve Suudi Arabistan ama Suudiler islam hukukunu tam uygulayamıyor finans konusunda en azından. Yani sadece Işid var gerçek islam'ı ancak orada yaşarsınız. Gerçek islam bu değilci beyinsiz cahillere bakmayın gerçek islam'ın nasıl bir vahşet olduğunu hayal bile edemezsiniz.

hard-gamer

Senin katliam ve vahşet üzerine kurulmuş boktan masalına inanmadığım için bana kafir diyemezsin anasını siktiğimin yobazı. Dini bilmesem de dinden çıkmazdım, git Suudi Arabistan'a bak sonra Işid'e aralarında fark var mı bunların? Işid sadece savaş hukukunu uyguluyor farklı olarak, durumsal bir şey fark yok arada.

tarik-ozay

işid devletmi şerefsiz bölücü teroristi seni

Gizli Kullanıcı

İslam hoşgörü dinidir, barış dinidir. İslamda zorlama da yoktur. Bir araştırıp dikkat edersek şeri hükümlerin yani şeriatın katı da olsa düzen sağlayıcılığı vardır. Birkaç arkadaş burada bik bik edip anlamadan etmeden ötse de ben bıkmadan usanmadan söyleyeceğim. İslam da dahil bütün düşünce ve inançlar iyidir, onu kullanan ve yönlendirenler kötü olabiliyorlar. Kısacası herkes kendi hayatına baksın. İslama inanan ve hayatının islama adayan ona göre davransın, inanmayan da kendi işine baksın.

hard-gamer

Gerçek islam insanın kendine yakışanı giymesidir kardeşim, olayı çok yanlış anlıyorlar.

Gizli Kullanıcı

Hayır kardeşim. İslamda yakışana , tarza bakılmaz. Farza bakılır. ;)

bi-garib

Hıhı, kesin İran şeriatı çok yanlış anlamıştır, islam barış dinidir falan filan. Anlat sen ben dinliyorum.

bi-garib

İnş cnm yha.

knbradley

ulan ne pislik cahil insanlar var devlet yonetiyor dunya ses etmiyor.

Gizli Kullanıcı

İran İslam'ı da şeriati de çok yanlış anlamış... Hangi ayette yada hadiste yolda açık yada süslü bir kadın görürseniz gidin onu uyarın dövün gibisinden şeyler yazıyor? Şeriatte bile böyle bir şey yok! Yahut tecavüzcüsünü öldürdüğü için kadının idam edilmesi? Allah aşkına siz hiç gördünüz mü böyle bir şeyi Kuranda hadislerde din kitaplarında?! Allah diyor ki, kulum ben senden bunu istiyorum sana akıl vermişim irade vermişim. Kendi yolunu kendin seç...(ayetler bu anlama çıkıyor) Elbetteki Allah örtünün diyor. Açık gezmek bir marifet değil biliyorum, ama bu tamamen kişisel bir durum. Kalkıp da sırf milletin dinine alet olmak adına ahlak polisi oluşturup sokaklara salmak hiçbir dinde yok, şeriatte de yok.Ben hep diyorum aslında İslam mükemmel bir din, onu kusurlaştıran ve çirkinleştiren bizleriz... Ha bir de abi ben gerçekten anlamıyorum. İran da durum böyle Türkiye de de bir başörtü düşmanlığı var falan... Şu kılık kıyafet olayından ne zaman çıkıcaz çok merak ediyorum!

Gizli Kullanıcı

Helal.

Görüş Bildir