Görüş Bildir
Haberler
KYK Borçları Yapılandırılıyor: Anaparaya Eklenen Gecikme Zammı ve Faizinde İndirim Sağlanacak

KYK Borçları Yapılandırılıyor: Anaparaya Eklenen Gecikme Zammı ve Faizinde İndirim Sağlanacak

Batuhan
25.05.2021 - 09:16

Öğrencilik zamanlarında kullanılan öğrenim kredisinin borçları yeni yapılandırma ile taksitlerle ödenebilecek. 5 milyon kişinin faydalanması beklenen yapılandırma, anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizinde indirim sağlıyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Posta Gazetesi'nin haberine göre, AKP tarafından Meclis’e sunulan vergi ve prim borçlarına ilişkin yeni yapılandırma paketi, üniversite döneminde aldığı kredi ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon mezunu da ilgilendiriyor.

Tasarıyla Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan öğrenim ve katkı kredisi borçları da yapılandırmadan yararlanabilecek. 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar kapsamda olacak.

Başvurular 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek

Başvurular 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek

Düzenlemenin 1-2 hafta içinde hızla Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Yasa çıktıktan sonra yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. İlk taksit son ödeme günü 30 Eylül olarak belirlendi. Yapılandırma, anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizinde indirim sağlıyor. Anaparada bir indirim söz konusu değil. Geciken dönem için aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı baz alınacak. Daha önce aylık yüzde 1.40’lık gecikme faizi işletiliyordu.

Yapılandırılan öğrenim kredisinin tamamı ilk taksit ödeme süresinde peşin yatırılırsa, anaparaya eklenecek enflasyon farkının yüzde 10’u alınacak. Borç ikinci taksit süresinde kapatılırsa enflasyon farkının yarısı tahsil edilecek.

Borç, ödemeleri 2 ayda bir olmak üzere 18 taksitte (36 ayda) kapatılabilecek. Taksit faizi, enflasyon farkı ile belirlenen borcu 6 taksitte kapatanlar için yüzde 4.5, 9 taksitte ödeyenler için yüzde 8.3, 12 taksitte yatıranlar için yüzde 10.5, 18 taksitte ödeyenler için de yüzde 15 olarak belirlenecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
14
5
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bilal Sabuncu

borcunu zamanında ödeyenin aq ödemem diyenlere birsey olmasın. her ay hem hanımın hem kendimin kredisini pesin pesin ödüyorum 1 kere maasımı geç aldıgım için... Devamını Gör

Chad Thundercock

İş mi var ki verelim amk. Havadan mı geliyor para?

oguz

bu siktiğimin okulunu nerden okuduk ki ya her yerde başıma bela oluyor keşke okumasaydım zaten asgari ücretle işcilik yapıyorum,asgari ücret demişken maaşıma... Devamını Gör