Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuzey Kore 'Japon Emperyalizminden Kurtulmak İçin' Zaman Dilimini Değiştiriyor

 > 
27PAYLAŞIM

Kuzey Kore devlet medyası, İkinci Dünya Savaşı sonunda 'Japon emperyalizminden kurtuluşu' simgelemesi için yeni bir zaman dilimine geçileceğini bildirdi.

Kuzey Kore şu anda Güney Kore ve Japonya ile aynı zaman diliminde; bu da Türkiye'den 7 saat ileri.

Ama Pyongyang saati 15 Ağustos'ta 30 dakika geri alınacak.

1910'da Japonya'nın işgal ettiği Kore Yarımadası, o tarihe kadar Türkiye'den 6 buçuk saat ileriydi.

Güney Kore'den yapılan açıklamada, Kuzey'in yeni zaman dilimine geçme kararının iki ülke tarafından ortaklaşa işletilen Kuzey Kore'deki Kaesong fabrikasında bazı aksaklıklara neden olabileceğini söyledi.

Zaman dilimi değişimleri

Bir ülkenin hangi zaman diliminde olacağını onaylayan bir uluslararası kurum yok. Ülkeler hangi saat diliminde olacaklarına kendi başlarına karar veriyor.

Komşuları Avustralya ve Yeni Zelanda'da daha kolay iletişim kurmak amacıyla, 2011 yılında Samoa bulunduğu zaman dilimini değiştirmişti.

Kuzey Kore kendi özgün saat dilimini yaratan tek ülke de değil.

Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 2007 yılında 'gündoğumunun daha adil dağılımı için' saatleri yarım saat geri almıştı.

Venezuela şimdi Türkiye saatinden 6 buçuk saat ileride bir saat dilimine sahip.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir