Kuru Yemiş Aldı Başını Gidiyor! Bir Yılda Yüzde 30 Zam

76PAYLAŞIM

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik darboğazda zamlar peş peşe gelirken, kuru yemiş de fiyat artışlarından nasibini aldı. Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Hüsamettin Karaman, "Kuru yemişlerin genelinde yüzde 30'luk bir fiyat artışı söz konusu" dedi.

TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman, Çankaya'daki bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin kuru yemiş sektörünü de etkilediğini söyledi.

"Birçok sanayi kuruluşumuz ürünleri almada zorlanıyor"

Söz konusu gelişmelerin hasat sezonuna denk geldiğini belirten Karaman, "Hasat zamanı aynı zamanda bizim de alımları gerçekleştirdiğimiz bir dönem. Finans limitlerimizin tam kullanılmaması nedeniyle birçok sanayi kuruluşumuz ürünleri almada zorlanıyor. Bu çiftçiye de yansıyor, alım düştüğü için ürün tarlada kalıyor." diye konuştu.

Karaman, en büyük sıkıntının ay çekirdeğinde oluştuğunu kaydederek, Çin'den ithal edilen ay çekirdeğinin yerli üretimi olumsuz etkilediğini ifade etti.

İthal ceviz ve badem fiyatlarının artan kur oranlarından etkilendiğini anlatan Karaman, bu kapsamda söz konusu ürünlerin fiyatlarında artış yaşandığını söyledi.

Türkiye'de Tüketilen Cevizin Yüzde 72'si, Bademin ise Yüzde 80'i İthal, Peki Neden? - onedio.com
Türkiye'de Tüketilen Cevizin Yüzde 72'si, Bademin ise Yüzde 80'i İthal, Peki Neden? - onedio.com

Karaman, kuru yemişte genel bir artışın söz konusu olduğunu dile getirerek, "Kuru yemişlerin genelinde yüzde 30'luk bir fiyat artışı söz konusu." diye konuştu.

Kuru yemişte yaşanan fahiş fiyat artışı aşurenin maliyetini de katladı.

Bolluk ve Bereket Simgesi Zam Furyasından Nasibini Aldı: Bir Tencere Aşurenin Maliyeti Kaç Lira? - onedio.com
Bolluk ve Bereket Simgesi Zam Furyasından Nasibini Aldı: Bir Tencere Aşurenin Maliyeti Kaç Lira? - onedio.com

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, aşurenin maliyetinde yaşanan artışı gündeme taşımıştı. Karabıyık, 20 kişilik bir aşure için temel malzemelerin 150 lirayı aştığını aktarmıştı. CHP'li vekil, son bir yılda fındık içinin yüzde 78, cevizin ise yüzde 50 zamlandığını söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir