Küresel Isınma Yine Kritik Seviyede! Araştırmalara Göre Antartika Yeşil Alana Dönüşüyor

482PAYLAŞIM

Küresel ısınmanın etkilerini gün geçtikçe çok daha somut şekilde görmeye başlıyoruz. Yükselen atmosfer ısısı buzlarla kaplı Antartika kıtasının yavaş yavaş yeşil bir alana dönüşmesine sebep oluyor. All That Is Interesting'den derlediğimiz haberde bilim insanlarının son yaptığı araştırmalar yer alıyor.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/antar...

Antartika'ya uydu görüntülerinden baktığınız zaman karşılaşmayı beklediğiniz manzara bu olur muydu?

Beyaz buzullarla kaplı kıta için bu gerçek yavaş yavaş değişiyor. Antartika'yı yakın zamanda bir gün yemyeşil görebiliriz.

Son yaptıkları çalışmalar sonucunda bilim insanları, Antartika kıtasının kuzey yarımadasında hızla yayılan yosun kümeleri keşfetti.

Konuyla ilgili yeni bir araştırmanın başında bulunan Matthew Amesbury, "İnsanlar Antarktika'yı çok buzlu bir yer olarak hayal ediyor, ancak çalışmalarımız artık burada büyük yeşil bir bölüm olduğunu ve daha da yeşilleşeceğini gösteriyor" dedi Washington Post'a yaptığı açıklamada.

Yılda bir milimetreden daha az büyüyen iki yosun türü şu anda bu oranın üç katında hızla yayılıyor - bu da bilim insanlarının insan kaynaklı iklim değişikliğine yorduğu ve gerçekten endişe verici bir değişim.

Bu birkaç yıl sonra çantalarımızı hazırlayıp Antratika'ya yaz tatiline gideceğimiz anlamına gelmiyor çünkü kıtanın toplamının sadece %1'inde bitki örtüsü görülüyor.

Amesbury, nsanların nispeten hiç dokunmadığını düşündüğü bu nispeten uzak ekosistemler bile insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkilerini gösteriyor,dedi.

Yarımadanın batı kıyılarındaki sıcaklıklar son 10 yıl içinde yaklaşık 37 dereceye kadar yükseldi - bu da küresel ortalamanın beş katına tekabul ediyor. 

Buzul uzmanı Rob DeConto konuyla ilgili şunları söylüyor; "Bu da Antarktika'nın jeolojik zamanlarda geriye doğru gittiğinin bir başka göstergesidir. Atmosferik CO2 seviyelerinin, gezegenin 3 milyon yıl önce Pliosen'den yani Antartik buz tabakasının daha küçük, deniz seviyesinin daha yüksek olduğu zamandan beri görmediği seviyelere yükseldiğini göz önüne alındığında bu gayet mantıklı bir sonuç."

DeConto'ya göre insanlar bu hızla sera gazı yaymaya devam ederse, kıta "buzsuz" ormanlık bir alan haline gelebilir.

Bu değişim de Dünya ikliminin geri kalanı üzerinde radikal etkilere neden olabilir, çünkü Antartik buzulları, güneş ışınlarını gezegenimizden uzaklaştırmak ve yani atmosfer sıcaklıklığını yaşanabilir hale getirmek için çok önemlidir.

Bu hız endişe verici olsa da, durum kuzey kutbundaki kadar kötü değil.

Türleri ve besin zincirlerini tehlikeye atmak ve küresel ısınmayı hızlandırmakla birlikte, her iki bölgedeki erime, büyük küresel sellere neden olabilir - Nuh'un gemisini anımsatan bir senaryo ortaya çıkabilir. 

Maine  Üniversitesi'nden emekli buzul uzmanı Terence J. Hughes, The New York Times'a "İncil'de bahsi geçen bu tufanın sadece bir masal olduğunu düşünmüyorum. Sanırım tüm dünyada bu tür büyük bir sel yaşandı ve bu hikayelerde korunan insanlığın ortak hafızasına silinmez bir damga bıraktı."

Sonuç olarak doğa anayı kızdırmaya devam edersek önümüzdeki yıllarda kendimize dev tekneler yapmamız gerekebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sagan

Ne güzel yemyeşil bir antarktika değil mi. Aslında ne kadar zarar vermişiz buzla kaplı coğrafyalara. Geçen bir akrabam 'küresel ısınma ısınma dediler bak hala bir şey olmadı hani sular altında falan kalıyorduk' dedi. İnsanların çoğu küresel ısınmanın ne olduğunu zerre kadar bilmiyor. 10 yılda 2-3 derece olan değişim kısa vadede olmadığı için hani bir şey olmadı ki anlayışına dönüşüyor. Yazık, çok yazık. Torunlarımız çok küfredecek zekanızı s.....m diye...

metin-s.

İzmir Nif dağına haarp sistemi kuracaklarına Antartika'ya kursalardı da o tesisi orayı soğutsalardı.

zizithecook

Yabancı yazıları alıyorsunuz, hiç araştırmadan okumadan çevirip yapıştırıyorsunuz... Ne 37 derecesi??? Türkiye'deyiz, verdiğiniz değer Celsius anlaşılıyor halbuki orjinali ve tabii ki mantıklısı Fahrenheit... (bkz; iki farklı ısı derecelendirme sistemi) Özetle, sırf yazı yazmak için yazmayın sevgili editörler, bari ne yazdığınızı merak edip okuyun lütfen!!!

feyk

dunya tarihinde antartikanin yagmur ormanlariyla kapli oldugu devirler var. dunya gemiste bu kadar isinmis ama simdi gecmisten farkli bir durum sozkonusu. yaslanan gunes eski caglardan daha fazla guce sahip, dunyaya daha fazla isi gonderiyor. yani benzeri bir isinma dunya tarihinde esi benzeri gorulmemis noktalara gidebilir.

reshontheway

Bazen acaba "uzayda yaşam var mı ? " diye araştırma yapmasalar da başka gezegenler keşfetmesinler diye düşünüyorum. Malum elindekini bu kadar hor kullanan bir varlık keşfettikten sonra neler yapar.

Görüş Bildir