Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küresel Isınma Gerçek: NASA 2016'nın Gelmiş Geçmiş En Sıcak Yıl Olduğunu Açıkladı!

-

NASA'dan yeni yapılan bir açıklamada, 2016'ya dair sıcaklık verileri resmi olarak yayınlandı.

Bitmek bilmeyen "Küresel ısınma diye bir şey aslında yok" iddialarını bir kez daha çürüten bu açıklamanın ortaya koyduğu sonuçlar maalesef bir hayli iç karartıcı.

Kaynak: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-...

Dünya çapında 2016 genelinde ölçülen yüzey sıcaklıkları, kayıt altındaki son 136 yılın en yüksek değerlerine ulaştı.

1950'lere göre sıcaklıklar global olarak 1 derece arttı, ki bu korkunç bir rakam. Ayrıca bu durum yavaşlayacak gibi de durmuyor, çünkü 2016 ile beraber son 3 yıldır sıcaklık rekoru üst üste kırılmış oldu.

Kayıtlar, 1880 yılından beri tutuluyor.

Özellikle son 35 yılda, sıcaklık değerleri tavan yapmış durumda. Öyle ki, kayıtlardaki en sıcak 17 yılın sadece 1 tanesi 2000'den önce.

Ayrıca 2016, sadece yıl bazında değil, ay bazında da sıcaklık rekorları kırdı.

Haziran, Ekim, Kasım ve Aralık haricindeki 8 ay, kayıtlardaki en yüksek sıcaklık rekorlarını kırdı. Ekim, Kasım ve Aralık ise 2015 dışındaki tüm yıllardaki değerlerinden yüksek sıcaklıklara ulaştı. Yani son 2 yılda, Haziran hariç tüm aylar önceki sıcaklık rekorlarını maalesef geçti.

İklim dinamikleri Dünya'nın her bölgesini eşit şekilde etkilemiyor pek tabii.

Örneğin, ABD'nin geneli en sıcak ikinci yılını yaşarken, Arktik bölgesi tarihin en sıcak dönemini geçirdi. Bölgedeki buzulların seviyesi de yıl boyunca tarihin en düşük değerlerinde gezindi.

Peki bu değerler nasıl hesaplanıyor?

NASA, dünya genelindeki 6300'ü aşkın meteoroloji istasyonundan verileri işleyerek kapsamlı bir sıcaklık haritası oluşturuyor. Değerler, farklı istatistik yöntemleriyle analiz ediliyor ve sonucunda ortaya aylık ve yıllık ortalama sıcaklık değeri çıkarılıyor.

Bu yılın değerlerinin artmasının nedenlerinden biri olarak El Nino gösteriliyor.

Bu hava olayının, global çapta sıcaklıkların yükselmesine neden olduğu bilinen bir gerçek. Fakat daha önemli bir etken, insan eliyle yapılan karbondioksit salınımının her geçen gün artmaya devam etmesi.

Konuyla ilgili bilim insanlarından gelen açıklamalar da pek umut verici değil.

Örneğin Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) yetkilisi Peter Taalas, "Kuzey Kutbu'nda sıcaklık, küresel ortalamaya oranla 2 kat hızlı yükseliyor. Deniz buzlarının düzenli olarak azalması, dünyanın diğer bölgelerindeki iklimi, havayı ve okyanus dolaşımını da etkiliyor." diyor.

University College London'dan Mark Maslin ise, "İklim değişikliği, 21. yüzyılda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri ve yavaşlamaya dair hiçbir emare yok." diyor.

Peki 2017'de ne olacak?

Araştırmacılar, 2017'nin en sıcak yıl rekorunu kırmasının düşük bir ihtimal olduğunu; ancak en sıcak 5 yıl arasında sayılacağını söylüyor. Yine de, sonraki yıllarda sıcaklığın sürekli azalacağını düşünmek verilere göre pek kolay değil.

Dolayısıyla, önlem alınmazsa, gezegenimizi daha da zor günler bekliyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-aktasoglu

öylemi, o zaman neden benim burada götüm donuyoaq!

matrcomes

Doğa tepemize çökecek.

feyk

simdiye kadar artan isi enerjisini ve karbondioksiti buyuk oranda okyanuslar emdi, bir nevi tampon vazifesi gorduler. kuresel isinmanin gercek sonuclarini onumuzdeki on yillarda gozlemliyecez ama o noktadan sonra muhtemelen cok gec olacak. cunku sicaklik artikca buzlar eriyecek, eriyen buzlar gunes isigini geri yansitmayacak, onun yerine koyu renkli deniz ve toprak gunesin tum isisini emecek, buzlar eridikce gezegen dahada hizli isinacak. buda yetmez gibi sibiryada, kutup bolgelerinde donmus halde olan toprak cozulecek, icerdigi yuksek miktardaki organik madde curiyecek, metan gazi halinde atmosfere yayilacak ki, metan karbondioksittenden 16 kat daha kuvvetli bir sera gazirdir. bu noktadan sonra geri donusu olmayacak. felaketin ne kadar ileri boyutlara gidebilcegini gormek icin permian-triassic kitlesel yok olusunu biraz arastirmak yeterli olur. dunya tarihinin en buyuk kitlesel yok olusudur ve kuresel isinma kaynaklidir.

yazanhayalet

Küresel ısınmayı yalanlayanlar, Ankara deniz kenarı olduğu gün gerçeği idrak edeceklerdir.

vay

Alın size komplo teorisi; Küresel ısınmayı bahane ederek insan nüfusunu kırmayı planlıyorlar. Dünya temizlenince kendi düzenlerini kuracaklar.

r.e.p.l.a

Utopia güzel diziydi.

Görüş Bildir