Görüş Bildir
Haberler
Kurdaki Artış 'Cep'e Yansıyor: Telefonlara Yüzde 20 Zam Geliyor

Kurdaki Artış 'Cep'e Yansıyor: Telefonlara Yüzde 20 Zam Geliyor

Emre Ordu
26.05.2018 - 14:12 Son Güncelleme: 27.05.2018 - 10:33

Döviz kurundaki hızlı artışın etkisi teknoloji piyasasına da yansıyor. Cep telefonlarına önümüzdeki aydan itibaren en az yüzde 20 zam yapılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Vatan'dan Emre Eser'in haberine göre,sektörün tamamının ithalatçı olduğunu ve kurdaki yükselişten olumsuz etkilendiklerini belirten Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, “Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak” diye konuştu.

"2. el pazarında da fiyatlar artacak"

"2. el pazarında da fiyatlar artacak"

Cep telefonu parçalarının Uzakdoğu pazarından dolarla ithal edildiğini aktaran Turnacı, “Buradaki arkadaşlarımız da maliyetleri artacağı için bunu fiyatlara yansıtacak. Dolayısıyla hem 2’inci el pazarında fiyatlar yükselecek hem de tamir ve servis ücretlerinde bir artış yaşanacak” dedi.

"Hükümetten vergi indirimi isteyeceğiz"

"Hükümetten vergi indirimi isteyeceğiz"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye’deki cep telefonu satışlarının yıldan yıla azalmaya başladığını ve sektörün gittikçe daraldığını belirten Mustafa Turnacı, hükümetten vergi indirimi talebinde bulunacaklarını açıkladı. Cep telefonunun lüks olmadığını ve buradaki Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) haksız olduğunu savunan Turnacı, “Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak” diye konuştu.

Dövizdeki artışla yurt dışından almanın bir farkı kalmadı

Dövizdeki artışla yurt dışından almanın bir farkı kalmadı

Çok sayıda kişi daha ucuz olduğu için ABD gibi ülkelerden cep telefonu getiriyordu. Hatta yolcu beraberinde yurda sokulan cihaz sayısı son dönemde 25 bini aşmıştı. Ancak kurdaki 4.70’li seviyeler aradaki makası daralttı. 

Örneğin; ABD’den bir iPhohe X (64 GB) aldığınızı düşünelim. Oradaki fiyatı 999 dolar+ortalama 80 dolarlık vergi ücreti var. Buna Türkiye’deki 170 liralık telefon kaydı harcını eklediğimizde 4.70’lik kura göre 5 bin 241 liralık bir fatura çıkıyor.

Peki Türkiye’den alırsak ne olacak? Apple Store Türkiye fiyatına göre aynı telefon 6 bin 99 lira. Ancak perakende mağazalarında bu fark daha da aşağı iniyor. Aynı telefonu kampanyalı fiyatlarda 5 bin 330 liraya almak mümkün. Önceden aradaki makas 1.500-2 bin lira seviyelerindeydi. Şimdi 110 liraya indi.

Dövizdeki artışın etkisiyle ilaca da zam gelmişti 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
378
338
66
52
38
38
22
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
onurizma

a kodumun cahil çomarları yüzünden güzelim ülkem ne hale geldi..ben almanyada yaşıyorum buradaki çomarlarında amk.. git madem orada yaşa diyoz büzük yemiyor.... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

aradigim yorum iste... gidiyor orosbu cocugu 5 sene calisiyor tr den en iyi arsalari evleri aliyor.. ayni birini taniyorum 5 sene calisti 3 tane ev aldi geld... Devamını Gör

Kaan

Telefonu al vergi hat al vergi + telsiz kullanım vergisi. Şaka değil ben bu kadar vergi toplasam daha iyi yönetirim. Aynen aynen dış mihraklar

sue

öle demeyin ehonomi coh eyi :d