Kum Saatinden Anoreksiklere Kadar 1900’lü Yıllardan Günümüze Değişen İdeal Kadın Vücudu

-
Abone ol

İnsanları kalıplara sokmamak ve görüntüleri üzerinden değerlendirmemek doğru yol olsa da yüzyıllardır kadınlar bu özellikleriyle değerlendiriliyorlar. Biz de sizler için 1900'lü yıllardan günümüze kadar değişen ideal kadın vücutlarını derledik!

1. 1900'lü yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde ideal olan vücut tipi: Gibson Girl

İllüstratör Charles Dana Gibson'ın yüzyılın ideal kadın güzelliğini betimlemek amacıyla çizdiği bir çizimden ismini alan bu vücut tipinde kadınlar uzun boylu, geniş omuzlu, iri göğüslü ve ince belliydi.

2. 1920'lere damgasını vuran maskülen vücut tipi: Flapper

Dönemin diğer kadınlarına göre daha uçarı olan ve imkansız gibi görünen araba kullanmak, sigara içmek gibi eylemlere imza atan Flapper kadınları maskülen bir görüntüye sahiplerdi. Daha doğrusu, yaptıklarıyla o dönemde böyle kabul ediliyorlardı. Kısa kesimli saçları, korsesiz gezmeleri ve ayak bileklerini açıkta bırakan elbiseleriyle o dönemin ideal kadınını resmediyorlardı.

3. 1930'lu yılların Mae West'le özdeşleşen ideal vücut tipi: Büyük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar.

Vücut hatlarıyla hafızalara kazınan ve dönemine damgasını vuran Mae West, 1930'lu yılların ideal kadın vücut tipini gözler önüne seriyordu. Büyük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalarla dar elbiseler giymek o dönemin modasıydı.

4. 1940'lı yılların Rita Hayworth'la sembolleşen ideal tipi: Sağlıklı ve bakımlı cilt ile ince fizik

Bakımlı halleri, kusursuz vücudu ve sağlıklı cildiyle her daim hatırlanacak olan Rita Hayworth 1940'lı yılların ideal kadınıydı. İnce ve narin fizik (zayıflık değil) o dönemin modasıydı.

5. 1950'lere damgasını vuran Marilyn Monroe üzerinden şekillenen ideal kadın vücudu: Kum saati

Boyu çok uzun olmasa da uzun bacakları ve kum saati olarak bilinen vücut hatlarıyla Marilyn Monroe 1950'li yıllarda ideal kadın vücudu temsil ediyordu.

6. 1960'larda başlayan ve günümüze kadar sirayet eden ideal vücut: Zayıf

1960'lı yıllarda manken Twiggy ile şekillenen ve günümüze kadar uzanan zayıf görüntü o döneme damgasını vurmuştu.

7. 1970'li yıllarda Farrah Fawcett'la şekillen tip: Atletik, bronz ve doğal görünüm

Anoreksiyanın tam olarak bu dönemde başladığını düşünürsek, 1970'li yıllar kadınlar için zordu diyebiliriz. İdeal güzelliğin minimal vücut, atletk görünüm, bronz ten ve doğal makyajdan geçtiği bu dönemde Farrah Fawcett adeta ilahtı.

8. 1980'li yıllarda ülkemize de sirayet eden ve Jane Fonda üzerinden şekillenen ideal kadın vücudu: Aşırı incelik

Atletik vücut tipinin ve özellikle aerobiğin damga vurduğu 1980'li yıllarda aşırı ince kadınlar çekici kabul ediliyordu. İdeal görüntü de egzersizlerden geçiyordu elbette.

9. 1990'lı yıllarda Kate Moss'la zirveye ulaşan ideal tip: Anoreksik vücut

Tüm modellerin büyük ölçüde aşırı ince olduğu 1990'lı yıllarda hiç şüphesiz KAte Moss gibi olmak çok önemliydi.

10. 2000'li yıllarda Victoria's Secret mankenleri üzerinden şekillenen ideal vücut: İnce ve uzun bacaklar

Özellikle Brezilyalı manken Adriana Lima'nın başını çektiği bu akımda büyük göğüsler, uzun boy, ince ve uzun bacaklar ön plandaydı.

11. Ve 2010'lu yılların kanser gibi yayılan ideal vücut tipi: Aşırı geniş kalçalar

Özellikle Kim Kardashian üzerinden şekillenen bu modanın ne zaman geçeceğini bilemiyoruz ancak squat'lı kalçaların bu döneme damgasını vurduğunu söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omeravc912gmail.com

Victoria's Secret

hossohbet-entelektuel-adam

10 30 40 50 70 80 2000 iyi gerisi rezalet

ercan-gundogdu

ne yani şimdi kadınlar vücut şeklini zamanın akımına göre şekillendirebiliyormu ? :O ben neden her yerde farklı şeyler görüyorum o halde :D :D birkaç ünlünün fiziğini '' tüm kadınlar şimdi böyle '' gibi gösterip ,oluşturulan algı yalanının cezası olmalı :D sonuçta bazı fiziksel durumlar doğallıktan geliyor . e bu durumda onlar bu gösterilen ölçülere uymuyorsa kimse onları tınlamıyormu yani ... cezasımı var ... penguenmiyiz lan , herkes aynı görünsün :D

ezgi-bolukbas

hayır herkesin böyle olmasından bahsetmiyor güzellik algısı burda mevzu bahis yani mesela 90 larda anoreksik zayıflık çok beğenilir ilgi görürken 2010 larda büyük popolar güzel kabul edilmeye başlamış

ercan-gundogdu

yani daha çok medyatik güzellik algısı .

culog

1950 lerde Marilyn Monroe iyidir iyi

justicegg

ben büyük popo akımından memnunum. tabi korkutacak derecede olmasında ☹️😟 küçük popo akımı çıkmamalı. çünkü popom büyük ve ne kadar zayıflarsam zayıflıyım vücuduma göre büyük. hayatıö boyunca zayıflamaya devam etsemde kendimi şişman hissettim. hala öyle hissediyorum.... bu akım gitmemeli

Görüş Bildir