Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kritik Sorunun Cevabını Bilim Verdi: Dil Öğrenme Yeteneği Gerçekten Var mı?

291PAYLAŞIM

Yabancı dil öğrenmeyi bir türlü becerememiş bir toplumda en çok dillendirilen şeylerden birisidir: İnsanda dil yeteneği olacak!

Bugün, 12 yıl temel İngilizce eğitimi alıp arka arkaya 3 kurallı cümle kuramayan bir toplumun kanayan yaralarından birine parmak basacağız.

Past Perfect nasıl oluyordu şimdi ya?

Bu gibi durumlarda öğrenciler ya da onların ebeveynleri o kritik cümlenin arkasında kendilerini evlerinde gibi hissederler: Dil yeteneği olacak insanda! Bizde yok. Bildiğin yok!

Peki gerçekten var mıdır böyle bir şey? Dil öğrenmek yetenek işi midir?

Aynı şartlarda eğitim alan iki kişiden birinin diğerinden daha iyi öğrenmesini sağlayacak bir biyolojik faktör mevcut mudur? Yoksa bu, aslında dil öğrenmekten imtina eden tembel insanların bahanesi midir?

Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan son çalışmaya göre evet, böyle bir şey var.

Fakat buna tam anlamıyla bir yetenekten ziyade, bir fizyolojik özellik denebilir.

Çince dersi alan 22 öğrenci üzerine yürütülen çalışmada şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmış.

Beyinlerinin sağ lobundaki iğcikleri daha hizalı olan deneklerin dil öğrenmede daha hızlı gelişme kaydettikleri gözlemlenmiş. Tıpkı bir yolun düzgünlüğünün, üzerinde ilerlemeyi kolaylaştırması gibi.

2016'da Brain and Language dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada ise, online Fransızca eğitimi alan deneklere, derslerinden hemen EEG taraması yapılmış.

Bu taramalarda sakin bir yapı çizen beyin aktivitesine sahip öğrencilerle, derslerde ve öğrenmede başarıya dair bir korelasyon keşfedilmiş.

Alan üzerine çalışmalarını sürdüren nörolinguistik profesörü Chantel Prat, yine de bu bulguların kader olmadığının altını çiziyor.

Nörolojik ve fizyolojik avantajların önemli olduğunu, fakat dil öğrenme konusunda heves, istek ve odaklanma gibi faktörlerden yalnızca biri olduğunu belirtmiş.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Dil yeteneğim yok.
Dil öğrenmeye yatkınım.
Çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Öğrenen öğreniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

Henüz 18 aylık bir bebeğim var ve ona herhangi bir eğitim vermememize rağmen, henüz konuşamıyor olsa da ona cümle halinde ilettiğimiz isteğimizi anlayıp gereğini yapabiliyor (Ya da yapmıyor artık keyfine kalmış). Benim bebeğim diye demiyorum hepsi öyle. Çünkü doğuştan gelen bir iletişim kurma çabası/isteği/gayretine sahipler ve daha önemlisi bu onlar için hayati bir ihtiyaç. Eğer bir dilde iletişim kurmak sizin için hayati bir ihtiyaç halini alırsa bir şekilde o dili öğrenirsiniz. Bazı insanların diğerlerinden daha hızlı dil öğrenmeleri ise çok sayıda kritere bağlı. Ancak, eğer dediğim gibi hayati bir önem söz konusu değilse, 7 boyutlu zeka kuramında bahsedilen sözel-dilsel zekanızın yüksek olması sizin için ciddi bir avantajdır...

eda-oguz

İnsan beyni doğuştan dil öğrenmeye yatkındır.Bugün Türkçe'yi nasıl öğrendiysek, nasıl konuşabiliyorsak başka dilleri de öyle öğrenebiliriz.Bu biraz koşullanma ve de pratikle alakalı.Küçükken okuma yazma öğrenmeden önce de Türkçe konuşabiliyorduk.Hiçbir dil kuralı bilmemize rağmen konuşulanları anlıyor ve cevap verebiliyorduk.Çünkü o dilin konuşulduğu ortamdaydık hep.İsteğimiz dilin tüm kurallarını öğrenelim,pratik yapıp konuşmuyorsak tam olarak o dili öğrenemeyiz.Yada bugün çok fazla İngilizce bilmeyen birisi Amerika'ya gitse ve orada yaşamaya başlasa bir süre sonra insanlarla iletişim kurmak zorunda kalacağı için o dili öğrenmeye başlar.Hem de Türkiye'de okullarda İngilizce gören kendinden daha genç bir öğrenciden hızlı yapar bunu.Yani demek istediğim evet belki bazı kişilerin daha fazla yatkınlığı olabilir dil öğrenmeye karşı ama istenirse öğrenilmeyecek, konuşulmayacak dil yoktur bence.

onur-ozdemir26

yetenek falan değil öğrenemiyoruz çünkü eğitim kalitesi sıfır buna ek olarak da insanımız tembel. ben kendimden biliyorum ortaokul lise üniversite full time ingilizce okudum okul bitti my name is onur harici yoktu. eğlencesine şarkı dinlerken ne diyo lan bu dedim sonra oturdum ingilizceyi çözdüm. demek ki neymiş çalışınca oluyormuş.

pekala

dil öğrenmekten imtina eden tembel insanların bahanesidir abi nokta illa ki bazı insanlar daha kolay öğreniyor yatkın olmalarından dolayı ama isteyen her şekilde öğreniyor biraz daha fazla gayret gerekiyor sadece kaldı ki yatkın olan insanların bile mutlaka çaba sarf etmesi gerekmiyor yani önemli olan çalışma zeka yan faktör sadece

mmikaill

%56 dil ogrenmeye yatkinim demis. demekki yetenek degil

Görüş Bildir