Görüş Bildir
Haberler
Kripto Paralarda Düzenlemenin Sonuna Gelindi: Vergi, Sermaye Hepsini İçeriyor

Kripto Paralarda Düzenlemenin Sonuna Gelindi: Vergi, Sermaye Hepsini İçeriyor

Kripto para varlıklarına yönelik uzun zamandır üzerinde çalışılan yasal düzenleme konusunda artık sona yaklaşıldı. 

Küçük yatırımcıyı koruyacak adımlara ağırlık verilecek. 

Kripto para borsalarına düzenleme planlanıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kripto para için yasal çalışmalarda sona gelindi

Kripto para için yasal çalışmalarda sona gelindi

Türkiye'de yıllık ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto varlıkların alım satımının yapıldığı piyasayı düzenleyici yasal çalışmada sona gelindi.

NTV'den Özgür Akbaş'ın ulaştığı bilgilere göre, 10-12 maddeden oluşması beklenen düzenlemede dikkat çekici unsurlar var; yasal düzenleme ile Türkiye'deki ''kripto ticaret'' tüm yönleriyle düzenlenecek.

Kripto paralardan vergi alınacak mı?

Kripto paralardan vergi alınacak mı?

Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.

Kripto para borsalarına da şartlar gelecek!

Kripto para borsalarına da şartlar gelecek!

Çalışmayla, kripto varlıkların alım satımını organize eden yerel borsalar olarak tabir edilen kendilerini ''pazar yeri” olarak tanımlayan firmalara sermaye şartı getiriliyor.

Bu tür hizmet veren firmaların sermayesinin bir milyar TL’nin altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu ama yapılan piyasa çalışması sonrası rakama karar verileceği ifade ediliyor.

Firmaların, ''finansal kurum'' halini almalarının öngörüldüğü düzenlemede, bu kuruluşların sermaye koyma zorunluluğunun yanı sıra bankalar gibi, oranları, gelirleri, karları yani rasyolarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak.

Bankacılığa benzer yapı planlanıyor

Bankacılığa benzer yapı planlanıyor

Türkiye'de hizmet veren yurt dışı kaynaklı borsaların ise Türkiye’de hiçbir kurala tabi olmaması, MASAK denetiminin de dışında kalması nedeniyle Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurması da kanun teklifinin önemli maddelerinden biri olması bekleniyor.

Kripto para varlıklarına yatırım yapanların korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor.

Önce bilgisayarın başındaki eleman sorumlu olacak sonrasında ise firma sorumlu tutulacak ve hapis cezası da devreye girebilecek.

1 ayda yaklaşık 3 katına çıktı

1 ayda yaklaşık 3 katına çıktı

Yerel borsalar, kendilerinde bulunan varlığının yüzde 97’sinin koruma altında olduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların nasıl saklanacağına dair de bir düzenleme getirilmesi öngörülüyor.

AK Parti, 24 Aralık’ta kripto varlıklarla ilgili düzenleme için çalışmayı başlattı. O sırada 30’a yakın kripto varlıklarla ilgili yerel borsalar varken, sayının bir aylık süreçte 80’e çıktığı ifade ediliyor.

Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da verilen bilgiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı’nın da bir iki haftada bu düzenlemenin çıkması talimatı verdiği belirtiliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın