Koza-İpek'e İkinci Baskın; Polis Faturalar İçin Geldi

 > 
16PAYLAŞIM

Geçen hafta salı günü MASAK ekipleri tarafından operasyon düzenlenen Koza-İpek Holding'e ikinci baskın yapıldı. Reuters'ın Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararına dayandırdığı haberine göre, ikinci baskında, 'ekiplerin soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için şirketin gelir-gider faturalarına ihtiyaç duyulmasından dolayı' geldikleri belirtildi.

Gruba bağlı medya şirketlerinden Bugün TV, Twitter adresi üzerinden baskını duyurdu ve bir fotoğraf paylaştı. Grubun kanalları baskını canlı yayında verirken, Bugün gazetesi de baskını sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

Grup bünyesindeki Bugün gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt Reuters’a telefonda yaptığı açıklamada, alınan ikinci bir arama kararı ile şirketlerin gelir gider faturalarına el konulması amacıyla Koza Altın ve Koza Metal’de arama yapıldığını söyledi.

Başyurt tarafından bir kopyası Reuters’a iletilen Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği kararında, “Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması için gelir gider faturalarına ihtiyaç duyulduğundan Koza Altın İşletmeleri ve Koza Anadolu Madencilik isimli şirketlerin bulunduğu Koza İpek Holding AŞ Merkez Binası …adresinde arama yapılmasına… ” denildi.

Kararın, “Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Hamdi Akın İpek hakkında Fethullah Gülen terör örgütü yöneticisi olmak, terörizmin finansmanı, zimmet, terör örgütünün propagandasını yapmak suçlarından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında” alındığı belirtildi.

Koza İpek Grubu’nun Bugün, Kanaltürk gibi medya kuruluşlarının aralarında bulunduğu 23 şirkete yönelik baskının gerekçelerinden ilkini “teröre finansman” iddiası oluşturmuştu.

Dün Kaynak Holding’e yönelik İstanbul Mali Şube polisleri baskın düzenlemiş ve Kaynak Holding’e ait 22 şirkette inceleme başlatmıştı. Geçen hafta yapılan baskında gözaltına alınanların tamamı serbest bırakılmıştı. 

Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir