Koyu Bir Katolik Olan ve Hayatı Boyunca Sadece 2 Kez Banyo Yapan Kastilya Kraliçesi Isabel

5PAYLAŞIM

Dini inanışlar insanın tüm hayatını şekillendirebiliyor ve hırs, öfke gibi duygularla da birleşince insanın ağzından ağır vaatler çıkabiliyor. Hayatın akışında, birçoğumuzun da rutininde olan şeyler Kastilyalı Isabel için son derece sıra dışı!

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Isabella_I...

15. yüzyılda yaşayan Kastilyalı Kraliçesi I. Isabel, hayatı boyunca katı bir Katolik oldu.

Kastilya Kralı II. Juan ve Portekizli Isabel'in kızı olan Kastilya Kraliçesi I. Isabel, 1451'de doğdu. Sonradan babası yerine tahta çıkacak olan IV. Enrique'nin de üvey kardeşi olan Isabel aynı zamanda koyu bir dindardı. Öyle ki, ileride kendisine ve eşi II. Fernando'ya Papa IV. Alexander tarafından 'onursal Katolik' unvanı verilecekti.

Isabel, Aragon tahtının varisi Fernando'yla evlenince taht savaşları başladı.

Isabel, kardeşi Alfonso öldürülünce tahta varis gösterildi ve bu yüzden yapacağı evlilik de çok önemliydi. Babasının ölümü üzerine tahta çıkan üvey kardeşi IV. Enrique başta olmak üzere her kafadan bir ses çıkıyordu, herkes tahtın geleceği için Isabel'e eş önerisinde bulunuyordu. Isabel ise danışmanlarının tavsiyesiyle Aragon tahtının varisi II. Fernando ile evlenmeye karar verdi ve Enrique'nin onayı olmadan 1469'da evlendi. Kastilya'dan bir grup soylu bu karara karşı çıkarak tahtın gerçek varisinin Isabel değil, Enrique'nin kızı Juana (la Beltraneja olarak da bilinir) olduğunu ileri sürünce, entrikalarla dolu taht savaşlarının fitili de ateşlenmiş oldu.

Taht savaşını kazanan Isabel, Fernando'yla birlikte hüküm sürmeye başladı; modern İspanya'nın temelleri atıldı.

Isabel ve Juana arasındaki taht kavgası, dört yılın sonunda, Isabel'in galibiyetiyle sona erdi. Aynı dönem Aragon Kralı II. Juan da hayatını kaybedince, Kastilya ve Aragon krallıkları ikilinin kontrolü altında birleşti. İşte bu olayların sonucunda Modern İspanya'nın temelleri işte bu gelişmelerle atıldı.

Müslümanlara karşı savaş açıldı, Hıristiyanlığı benimsemeyen Yahudiler ülkeden sürüldü.

Isabel, eşi Fernando'yla birlikte Hıristiyanlık dışında bir dini benimseyenlere karşı sert bir tutum sergiledi. İber Yarımadası'ndaki son Müslüman kalesi olan Gırnata Emirliği'ni ele geçirip "İspanya'nın yeniden fethi" (Reconquista) mücadelesini sonlandırmayı amaçlayan bir sefere çıktılar, ancak Kastilya maddi açıdan sıkıntıya düştü. Kral ve kraliçe, Gırnata yakınlarındaki Santa Fe'de karargâh kurduklarında sene 1491'di ve düşmanlarının yenileceği 1492 yılına kadar orada kaldılar. Öte yandan Kraliçe Isabel, Andalucia'da engizisyon kurarak Hıristiyanlığı kabullenmeyen Yahudileri ülkeden sürdü.

Isabel, 53 yıllık yaşamı boyunca sadece 2 kez banyo yaptı.

Kraliçe Isabel'in 1504 yılındaki ölümüne kadar, yani 53 yıl boyunca, sadece 2 kez banyo yaptığı biliniyor. Isabel'in katı inancından dolayı yıkanmadığı ve bununla övündüğü söyleniyor.

'Avrupa'daki tüm Müslümanlar ve Yahudiler öldürülünceye kadar banyo yapmayacağım!'

Kastilyalı Isabel'in, evlendiği gece Fernando'ya dönerek, "'Avrupa'daki tüm Müslümanlar ve Yahudiler öldürülünceye kadar banyo yapmayacağım!'" diye yemin ettiği ve sözüne sadık kalarak yıkanmadığı da bir diğer rivayet.

Bonus bilgi: Isabel, Kristof Kolomb'a keşif seferi için maddi destekte bulundu.

Isabel, Gırnata yakınlarındaki Santa Fe'de kalırken Kristof Kolomb onu ziyarete geldi. Amerika'yı keşfedeceğinden habersiz Kolomb, kraliçeden yolcuğunu için destek rica etti. Teklifi kabul eden Isabel'in bu sefer için mücevherlerini verdiği iddia ediliyor, bazıları da sadece sınırlı bir bütçe ayırdığını ifade ediyor. 

Sonuç olarak Kolomb, bu yolculukta 'Yeni Dünya'yı keşfetti ve papalıktan çıkan onayla bu keşif Kastilya'ya bırakıldı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Servetlerinin Büyüklüğünü Öğrendiğiniz Anda Küçük Dilinizi Yutacağınız Tüm Zamanların En Zengin Kadınları - onedio.com
Servetlerinin Büyüklüğünü Öğrendiğiniz Anda Küçük Dilinizi Yutacağınız Tüm Zamanların En Zengin Kadınları - onedio.com
Tarihin Derinliklerinden, Geçtiği Tahtın Hakkını Sonuna Kadar Vermiş 14 Unutulmaz Kadın - onedio.com
Tarihin Derinliklerinden, Geçtiği Tahtın Hakkını Sonuna Kadar Vermiş 14 Unutulmaz Kadın - onedio.com
Orta Çağ Hakkında Hiçbir Tarih Dersinde Duymadığınız Birbirinden Şaşırtıcı 12 İlginç Bilgi - onedio.com
Orta Çağ Hakkında Hiçbir Tarih Dersinde Duymadığınız Birbirinden Şaşırtıcı 12 İlginç Bilgi - onedio.com
Kristof Kolomb'u İşledikleri Dersten Sonra Öğretmenine Alkışı Hak Edecek Bir Eleştiri Yazan Ufaklık - onedio.com
Kristof Kolomb'u İşledikleri Dersten Sonra Öğretmenine Alkışı Hak Edecek Bir Eleştiri Yazan Ufaklık - onedio.com
Sağlıklı ve Keyifli Bir Banyo Saati İçin Hangi Ürünleri Kullanmalıyız? - onedio.com
Sağlıklı ve Keyifli Bir Banyo Saati İçin Hangi Ürünleri Kullanmalıyız? - onedio.com
Rahatlatıcı Bir Banyo Keyfi İçin İşinize Yarayacak 8 İpucu - onedio.com
Rahatlatıcı Bir Banyo Keyfi İçin İşinize Yarayacak 8 İpucu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atikruh

Kocasının yerine koydum kendimide :)) Hergün gece dua ederdim ilk savaşta ölmek için :)))

ozlem-gumus7

Fetihleri falan geçtim. Dinine olan saygısını ve hırsını da geçiyorum. Bravo hırslı bir kadın güçlü aklına koyduğunu yapıyor kararlı. Her kadın böyle olmalı. Ama böyle bağnaz olmamalı tabiki.25 yıl yıkanmamak ne demek arkadaşım. O saçın nolur biliyon mu senn. Resimlerdeki gibi dalgalı kıvır kıvır mı olur sence... Kırpılmamış yapışmış koyun yünü gibi olur. Bitlenir. Böceklenir. Peki ya yazın o uzun elbiselerin içinde amk. Klimamı vardı ozaman. Yapış yapış ter, sidik, pok kokusu. Hocam bunların tuvalette taharet musluğu da yok hala. Ki 1400 lerden bahsediyoruz.

ozlem-gumus7

Dine geçicek olursam. Hayır Müslümanlık ne çekti lan yüzyıllardır sizin gibilerden yaaa. Ya neye inanırsan inan kardeşim. İstersen sıçtığın poka inan heykelini dik. Milletle derdiniz ney sizin yaaa. Bir salın ulan. Ya biz diyoz mu KRİSÇIN olamazsın diye, keşke bizde yapsaydık Müslüman olmayanları ipe dizseydik zorla Müslüman yapsaydık.belki tüm dünya Müslüman olurdu şimdiye. İyide olur hee. Bak yapsaydık varya. Kesin kazanırdık her savaşı. Bir tane kilise kalmazdı dünya üzerinde. Ama ne biz bukadar bağnazız, nede dinimiz kitabımız bukadar bağnaz. Kitap bile diyor zorlama yapmayın diye. Heyt yavrum. Bak ben okadar dinci felan değilim. Ama sorarsan Müslümanım. O benm inancım. Allah la benm aramda.zekat vermem, hacca gidemem(para yok :( :) ], namaz kılmam. günah desen e oda var.. Ama sorsan Müslümanım. İnanırım.o bnm aramda. Bak bu bizim dinimiz bile bu inanç meselesi bile kişiden kişiye değişiyor. Fazla şey etmemek lazım yane. Salın abicim. Kim nasıl inanıyorsa inansın.

senemkayhankavrukkoca

içeriği açınca koku taa buraya kadar geldi

adam-eva

Yikanmadan daha önemli gayet başarili bir lidermiş, keşifleri desteklemesi de bunun göstergesi. İspanyayi birlik haline getirmiş.

gulenadam

Europa Universalis IV oynayanlar iyi bilir :)

Görüş Bildir