Kötü Haberler Bitmiyor! Avustralya'nın 2 Milyon Kediyi Öldürme Kararını Bu Yıl Uygulayacağı Doğru mu?

57PAYLAŞIM

Uzun zamandır konuşulan, Avusturalya'nın 2 milyon kediyi öldüreceği haberi yine gündemde. Avustralya'nın bu planını gerçekleştirmeye bu yıl başlayacağı duyuruldu. 

KAYNAK: 1 , 2

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir raporla Avustralya’da doğada yaşayan başıboş kedilerin her gün milyonlarca sürüngeni öldürdüğü, çok sayıda hayvan türünün tehdit altında olduğu vurgulanmıştı.

Ülke çapında 10 bin başıboş kedinin midesinde yapılan araştırmada her yıl 650 milyon kertenkele ve yılan gibi sürüngenin, kediler tarafından yendiği belirlendi. Charles Darwin Üniversitesi araştırma ekibinden John Woinarski, her bir başıboş kedinin yılda 225 sürüngen yediğini ve Avustralyalı kedilerin Amerika veya Avrupa’daki kedilerden çok daha fazla sürüngen öldürdüğünü söyledi. Aynı ekip daha önceki yıllarda yayınlanan araştırmalarında ise, başıboş kedilerin Avustralya’da her gün bir milyondan fazla kuşu öldürdüğünü belirlemişti.

"Bazı kedilerin midesinden bir seferde 40 kertenkele çıkardığımız oluyor.”

Avustralya kıtasına 17'inci yüzyılda geldiği düşünülen kediler, ülkede 20 farklı memeli türünün soyunun tükenmesine yol açmış durumda. Bunlar 'yabanileşmiş kediler' olarak tanımlanıyor.

Avustralya Hükümeti başıboş kedilerin doğaya etkisini azaltacak projeler için 30 milyon dolar ayırdı.

Australian Wildlife Conservancy, geçtiğimiz yıl çölde kedilerden arındırılmış bir bölge oluşturmak için 44 km elektrikli çit çekti.  Alanın ilerde 100 bin hektara çıkarılması ve korumalı alanda kediler sebebiyle yok olma tehlikesi taşıyan hayvanlar yaşaması planlandı. 

Son olarak da uzun zamandır ülkenin kedilerden 'telef' yöntemiyle kurtulmaya çalışacağı konuşuluyordu.

Avustralya'da bu yıl başlanarak 2 milyon yabanileşmiş kedinin öldürülmesi planlanıyor.

2020 yılına kadar ülkede toplam 2 milyon kedinin öldürüleceği tahmin ediliyor. Ülkede yaklaşık 6 milyon yabanileşmiş kedinin olduğu biliniyor. Bu planın gerçekleştirilmesinin 5 yıllık bir süreyi kapsayacağı söyleniyor.

Bu işlemin zehir konulmuş yiyeceklerin hayvanların bulundukları bölgelere bırakılarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Hatta bazı kaynaklarda bu 'zehirli sosis projesi' olarak tanımlanıyor.

Avustralya'daki bazı bölgelerde öldürülen yabanileşmiş kedi başına yaklaşık 10 Avustralya doları ödül veriliyor.

PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) isimli aktivist kuruluş bu politikayı gaddarca olarak niteliyor.

Görünüm ve tür olarak normal kedilerden bir farkı olmayan bu hayvanlar, insanlar tarafından beslenmedikleri ve doğa ortamında yaşamak zorunda kaldıkları için avcı bir hayvan gibi hareket etmeye ve insanları kendilerine yaklaştırmamaya başlıyor.

Yabanileşmiş kedilerin öldürülmesi, her ne kadar diğer türlerin korunması için bir önlem olarak gösterilse de, hayvan hakları aktivistleri duruma şiddetle karşı çıkıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de bu konuyla ilgili imza kampanyaları başlatıldı.

Bu projeyi destekleyenlerin sayısı da az değil. Eğer diğer birçok hayvana zarar veriyorlarsa kedilerin öldürülmesinde bir sakınca görmüyorlar.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan-demirkan

La harcıyacağınız 30 milyon doları bize verin, 2 milyon kediyi de Türkiyeye salın.... 6 milyon suriyeli var, 2 milyon da kedi olsa kaç yazar?

kemal-demir14

Ortaçağ'da da yapılmıştı bu uygulama, Fransa (ülkeyi yanlış hatırlıyor olabilirim, emin değilim) kedileri öldürünce fareler çoğalıp sıtma salgını olup bir sürü insan sıtmadan ölmüştü.

duygu-ozdemir20

Bence bunun başka türlü yolları olmalı başka yollarını araştırsınlar can almak doğru bir çözüm yolu değil bence. imzalamak isteyenler için imza kampanyası linkini paylaşayım dedim.

chatology

en sondaki görsel hariç hiçbiri Avusturalya vahşi kedisi değil.

quiksilver

öldürmek yerine bir sürü ülke var toplayıp dağıtın farklı farklı yerlere amk bunuda mı ben söyliyim

Görüş Bildir