Görüş Bildir

Koronavirüste Bugün: Trump, Dünya Sağlık Örgütü ile İlişkileri Sonlandırdı

Anasayfa > Gündem

Güney Kore'de son 2 günde görülen yeni koronavirüs vakalarının artmasının ardından, 200'den fazla okulda eğitime yeniden ara verildi. Ülkede önceki gün 79, dün de 56 yeni vaka tespit edildi. Vakaların Bucheon bölgesindeki bir dağıtım merkeziyle bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. İran'da da tedbirlerin gevşetilmesinin ardından günlük vaka sayısı yeniden artış eğilimine girdi.

Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri derledik...

Trump: DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz

Trump: DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını sürecinde ağır bir dille eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı.

Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı 'Talep edilen ve büyük ihtiyaç olan reformları yapmakta başarısız oldular. Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz ve bu fonları dünya çapında diğer hak eden küresel sağlık ihtiyaçlarına yönlendiriyoruz' dedi. 

Trump geçtiğimiz haftalarda örgüte bir mektup yazarak ülkesinin bir ay içinde DSÖ'ye aktardığı maddi kaynağı kesebileceğini ve örgütten ayrılabileceğini ifade etmişti.

Özel kreşlerde alınacak tedbirler belirlendi

Özel kreşlerde alınacak tedbirler belirlendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 1 Haziran'da açılacak özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde alınacak tedbirleri belirledi. 

  • Açılış izni verilen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinde, bir grupta en çok 10 çocuk bulunacak. 

  • Özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri, hizmete başlamadan önce dezenfekte edilecek. 

  • Özel kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine girişte, ayrılırken ve gün içinde 4 saatte bir çocukların ateşi ölçülecek ve kayıt altına alınacak.

İran'da ikinci dalga endişesi

İran'da ikinci dalga endişesi

İran'da nisan ayının ortalarında düşüşe geçen vaka sayıları ve can kayıpları, ülkede tedbirlerin gevşetilmesinin üzerine bazı eyaletlerde sosyal mesafe kurallarına riayet edilmemesi nedeniyle son günlerde yeniden artış eğilimine girdi.

Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 50 artarak 7 bin 677'ye yükselirken, vaka sayısı 146 bin 668'e çıktı.

Mayıs ayının başında günlük vaka sayısı 800'lere kadar düştükten sonra son bir haftadır açıklanan vaka sayısının 2 binlerin altında olmaması ülkede ikinci dalga endişesi doğurdu.

Salgının yayılma hızının arttığı eyaletlerde yeniden kısıtlama kararları alınabileceği belirtiliyor.

Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında camilerde ara verilen cemaatle ibadet, bugün kılınan cuma namazıyla tekrar başladı. 

Vatandaşlar, birçok kentte belirlenen cami ve mescidlerde sosyal mesafe kuralına uyarak namazlarını kıldı.

Belçika'da Kovid-19 vaka sayısı 58 bini geçti

Belçika'da Kovid-19 vaka sayısı 58 bini geçti

Belçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 27 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 109 kişinin taburcu edildiği bildirildi.

Açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısının 22 azalarak 187 olduğu bilgisi paylaşıldı.

Kovid-19 vaka sayısının son 24 saatte 212 artarak 58 bin 61'e çıktığı kaydedilen açıklamada, 42 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Böylece ülkede salgının başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı 9 bin 430'a yükseldi

Bakan Gül: Cezaevlerinde kapalı görüşler başlıyor

Bakan Gül: Cezaevlerinde kapalı görüşler başlıyor

Adalet Bakanı Gül: '1 Haziran'dan itibaren kapalı görüşler yapılmaya başlayacaktır. Görüş hakkını kullanamayan hükümlü ve tutuklular haklarını kullanacaklardır. 16 Haziran itibariyle tüm duruşmalar başlayacaktır” dedi.

Renault dünya çapında 14 bin 600 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Renault dünya çapında 14 bin 600 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Bloomberg, Fransız otomotiv şirketi Renault'nun dünya çapında 14 bin 600 kişiyi işten çıkarmayı ve üretim kapasitesini de yüzde 20 azaltmayı planladığını yazdı.

Plan kapsamında, Fransa'daki Renault işçilerinin yüzde 10'una denk gelen 4 bin 600 kişi de işten çıkarılacak.

Şirketin dünya çapında 180 bin çalışanı bulunuyor.

Hırvatistan 10 ülkeye sınırlarını açıyor

Hırvatistan 10 ülkeye sınırlarını açıyor

Hırvatistan, en çok turistin geldiği ülkeler başta olmak üzere 10 ülkenin vatandaşlarına sınırlarını açtı.

Macaristan, Avusturya, Çekya (Çek Cumhuriyeti), Slovakya, Estonya Letonya, Litvanya, Polonya ve Almanya vatandaşları, sebep belirtmeksizin ülkeye giriş yapabilecek.

Ancak turistler ülkeye girişlerinde sağlık kontrolünden geçirilecek ve ülkede geçerli salgın önlemlerine uygun hareket edecek.

Güney Kore'de koronavirüs vaka sayısı arttı, 200'den fazla okul kapatıldı

Güney Kore'de koronavirüs vaka sayısı arttı, 200'den fazla okul kapatıldı

Güney Kore'de son 2 günde yeni koronavirüs vakalarının artmasının ardından, 200'den fazla okulda eğitime yeniden ara verildi.

Ülkede önceki gün 79, dün de 56 yeni vaka tespit edildi. Bunlar son 2 aydaki en yüksek yeni vaka sayıları.

Dünya genelinde Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 5 milyon 909 bini aştı

Dünya genelinde Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 5 milyon 909 bini aştı

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği 'Worldometer' internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 362 bin 102 kişi yaşamını yitirdi, virüs bulaşan 2 milyon 583 bin 4 kişi iyileşti.

Dünya genelinde Kovid-19 bulaşan kişi sayısı, 5 milyon 909 bin 677’ye ulaştı.

ABD, en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ülke oldu. Ülkede 1 milyon 768 bin 461 kişide Kovid-19 tespit edilirken, salgın nedeniyle 103 bin 330 kişi öldü.

Hindistan’da Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı Çin'i geçti

Hindistan’da Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı Çin'i geçti

Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 4 bin 711'e ulaşan Hindistan'ın, salgının çıkış noktası olan ve 4 bin 634 ölüm açıklanan Çin'i geride bıraktığı bildirildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
16
10
6
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
gny

DSÖ yalanın kurumu...şahısı sevmem...çıkar çatışması olsa gerek...çıkar ne bilmiyoruz tabii...halklar harcanır ama onlar kendilerini harcatmaz...kazdıkları k... Devamını Gör

Onr Kz

70 vakada okullar tatil edilmiş korede.