Görüş Bildir
Haberler
'Komünist Başkan' Sözünü Tuttu: Belediyenin Gelir ve Borç Tablosunu Belediye Binasına Astı

etiket 'Komünist Başkan' Sözünü Tuttu: Belediyenin Gelir ve Borç Tablosunu Belediye Binasına Astı

ATKN
23.02.2016 - 15:12 Son Güncelleme: 23.02.2016 - 15:43

Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nin Türkiye Komünist Parti'li Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, belediyenin 1 yılık gelir gider ve borç tablosunu belediye binasına astı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ovacık Belediyesi'nin Türkiye Komünist Parti'li başkanı Mehmet Maçoğlu, belediyenin gelir giderler ve borçlarını ilçe halkına duyurmak için belediye binasına afiş astı. Başkan Maçoğlu, seçim öncesi hazırladıkları programda şeffaflık sözü verdiklerini hatırlatarak, yaptığı bu uygulama vaatleri arasında olduğunu söyledi. 

Belediyenin gelir ve giderinin herkesin öğrenmesi gerektiğini anlatan Maçoğlu, 'Seçim öncesi programımıza baktıysanız şeffaflık bizim olmazsa olmazımızdır diye belirtmiştik. Geçen sene de böyle bir şey yapmıştık. Biz halk meclislerinde zaten bunun hesabını veriyorduk. Oraya katılmayan dostlarımız var, memurlar var ya da bunu rakamsal olarak merak eden dostlarımızın olacağını düşündüğümüzden kaynaklı iki senedir böyle bir çalışma yapıyoruz. Mahallere de el ilanları ile dağıtıyoruz. Gelirimiz, giderimiz, gücümüz ne herkes bunu öğrensin istiyoruz. İlk yaptığımızda halk bu tür şeyleri olumlandırdı. Halka ait olan bir şeyin hesabının verilmesi toplumu sevindirdi. Hesap vermemiz insanları olumlandırır diye düşündüm' dedi.

'Hesap vermek için bir ideolojinin parçası olmaya gerek yok'

'Hesap vermek için bir ideolojinin parçası olmaya gerek yok'

Her belediyenin kendileri gibi şeffaf olması gerektiğini anlatan Başkan Maçoğlu, 'Toplumla ilişkisi olan, halka hesap verebilirliği olan mutlak sosyalistlerin mutlak görevi olması lazım. Sadece komünistlerle ilgili değil. Hesap vermek için bir ideolojinin parçası olmaya gerek yok. Sosyalistler için halka hesap vermek mecburidir. Biz sol ve sosyalistler bu bilinçteyiz halk bizi seçti halka hesap vermek zorunluluğumuz var. Her belediye bizim gibi şeffaf ve halkçı olursa birçok sorunda çözülür' diye konuştu.

Ovacık Belediyesi'nin geçmişte hep zarar ettiğini ve borçlandığını ancak 2015 yılında halk ile birlikte yaptıkları çalışmalar ile kara geçtiklerini anlatan Başkan Maçoğlu, 'Yıllık bütçemizin, gelirlerimizin tamamını gösteriyor. İller Bankası'ndan tutun da kiralarımıza, yıllık personel giderlerimizden hizmetlerin tüm giderlerini gösteriyor. Önceki dönemlerde hep zarar eden belediye iken şimdi 150-200 bin TL devir eden belediye durumuna geldik. Fuzuli giderleri kesmeye başladığınız zaman bunların hepsi zaten size kalmaya başlar. Bu duruma gelene kadar bireysel giderlerden tutun da, araçlardan ve yakıta kadar her şeyden kestik. Buranın bir aile olduğunu düşünün, kendi aileniz üzerinden bir hesap yapın. Gelirlerinize göre bütün giderlerinizi ayarlamaya başladığınız zaman bu aileyi devam ettirebilirsiniz. Bizim gelir ve giderlerimiz arasındaki fark bu şekilde ortaya çıktı. Makam aracı kullanmıyorum. Belediye çalışanları başka bir ile giderken bizim araçları kullanmıyor. Bu şekilde de tasarruf yaptık. Bunun için şeffaflık çok önemli. Hesap verebilmeyi kendine görev edinmek bizim için çok önemli. Bunu yaparken zaten halklaşıyorsun, halklılaşıyorsun. Biz hesap verebilirliği bunun üzerine kuruyoruz' dedi.

İlçe halkı da Ovacık Belediyesi'nin yaptığı bu uygulamadan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
724
146
30
8
7
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ey

hangi partiden olduğu değil ne kadar dürüst ve insan olduğuyla ilgili. darısı tüm yöneticilerin başına, tüm insanlığın başına diyelim.

Pasif Kullanıcı

5 vakit namazında biri olarak söylüyorum bunu harbi adammışsın ülkenin başındakiler senin tuvalete bıraktığın olamazlar cidden.zaten önceden de tarlada çalış... Devamını Gör

5 vakit namazında biri olmadan da yazsaydın yorumunu yine beğenirdim kardeş :D