Görüş Bildir
Haberler
Kolombiya'da Şiddet Olaylarına Sahne Olan Protestolar Büyüyor: En Az 30 Ölü

Kolombiya'da Şiddet Olaylarına Sahne Olan Protestolar Büyüyor: En Az 30 Ölü

Kolombiya'da bir haftadır devam eden vergi reformu karşıtı kitlesel gösteriler büyüyor. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde polisin protestoculara ateş açtığı belirtiliyor. Gösterilerde en az 30 kişinin öldürüldüğü belirtilirken, bin 220 kişinin yaralandığı ve 87 kişinin ise kayıp olduğu öğrenildi.

28 Nisan'dan bu yana ülke genelinde düzenlenen protestolarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 

Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı'na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir kez daha Devlet Başkanı Ivan Duque'nin ekonomi politikalarına tepki gösterdi.Başta Medellin kenti olmak üzere Cali ve Barranquilla'da da meydanlara yürüyen binlerce kişi, hükümeti ve polisin göstericilere tavrını protesto etti.

Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler ile göstericiler arasında, Bogota'nın bazı bölgelerinde çatışmalar çıktı.

Polisler, taş, molotof kokteyli ve havai fişek atan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarının yanı sıra su sıkarak müdahale etti.

Cali'deki gösterilerde yol trafiğe kapatıldı

Cali'de binlerce kişinin bir araya geldiği kent merkezinde, gösteriler genelde barışçıl geçerken, bazı gruplar yolu uzun süre trafiğe kapattı.

Cali Belediye Başkanı Jorge Ivan Ospina, kentte gıda ve ilaç sıkıntısı olduğunu vurgulayarak, göstericilerden kamyonların geçişine izin verilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da protestoculardan oksijen, ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan araçların dolaşımına müdahale edilmemesi talep edildi.

Barışçıl protestolar şiddete evrildi

Barışçıl protestolar şiddete evrildi

Savunma Bakanı Diego Molano, yaptığı açıklamada, sokaklardaki şiddet olaylarından eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Marksist örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu'nu (ELN) sorumlu tuttu.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtmişti.

Kolombiya'da 28 Nisan'da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin 'ulusal grev' çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler, başta sakin ve barışçıl geçerken, sonrasında şiddetli olaylara sahne olmuştu.

Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda polisin eylemcilere ateş açtığı iddia ediliyor.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Serkan Sevinc

Sadece vergi reformu bahanesi ile başlamış herşey.. asıl problem KÖTÜ YÖNETİM.. insanlar susmuyor

okisi

lan bende bişey sandım bunlar türkiyede her gün oluyor aq daha cok ekmek yemeleri lazım bizim kadar sikilmeleri için biz alışmışız artık aq

Pasif Kullanıcı

Duyan da bizim gibi 30 bin liralik otomobile 300 bin lira oduyorlar sanicak