Kız Gibi Dövüş: Birbirinden Güzel İllüstrasyonlarla 17 Savaşçı Kadın Karakter

 > -

"Kız gibi" kalıbı yıllardan beri "beceriksizce" ya da "güçsüzce" gibi bir imada kullanılarak hakaret yerine geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli kampanyalarla ve hatta bazı markaların sloganı haline gelmesiyle bu kalıp neyse ki kırılmaya başlandı.

Brezilyalı sanatçı Kaol Porfírio  ise bu kalıbı "Kız Gibi Dövüş" serisiyle eğlenceli hale getiren illüstrasyonlar yapıyor ve savaşçı kadın karakterleri tanıtıyor!

Sanatçının bu güzel ve ilham verici işlerini sizler için derledik!

1. Kız gibi; Daenerys Fırtınadadoğan, Andalların ve İlk İnsanlar'ın Kraliçesi, Büyük Çim Denizi'nin Khaleesi'si, Zincirkıran ve Ejderhaların Annesi gibi dövüş!

Daenerys Targaryen; değer görmediği, mal gibi alınıp satılarak başladığı hikayesinde kendi içindeki gücü keşfederek ordular yönetiyor, halkları özgürleştiriyor ve adalet dağıtıyor! 

Daenerys gibi, zeki ve azimli ol; kız gibi dövüş!

Kız gibi dövüşerek savaşlar kazanıyor, şehirleri yerle bir ediyor!

2. Prenses Leia gibi dövüş!

Prenses Leia, Star Wars ile beraber çocukluğumuzun ilk güçlü fantastik kadın figürlerinden biri olmakla kalmıyor; adeta direniş başlatıyor ve evreni kurtarıyor. Hepsini de kız gibi yapıyor!

Prensesler de ateş eder!

3. Ajan Scully gibi dövüş!

Ajan Scully, sadece suçlularla değil; uzaylılarla, hatta bedensiz varlıklarla bile yıllarca dövüştü! Scully gibi korkusuzca, kız gibi dövüş!

Scully, sadece insanlardan değil; hiçbir yaratıktan korkmuyor!

4. Şövalye Brienne gibi dövüş!

Game of Thrones serisinin muhtemelen en güçlü kadını olan Brienne'in sadece bileği değil; karakteri de çok güçlü! İnsanların onun hakkında ne dediğini önemsemeden yoluna devam eden ve sağlam prensipleri olan Brienne, adeta gururumuz!

Brienne'in tecavüzcüleri cezalandırdığı sahne adeta nefesimizi kesmişti!

5. Güçlü Viking savaşçı; Lagertha gibi dövüş!

Viking geleneğinde kadınlar da erkeklerle beraber sefere çıkıyordu. Lagertha da bu kadın savaşçı ekolünden gelen bir karakter! Kimseye boyun eğmiyor, gururlu ve çok ama çok güçlü! Aynı zamanda iyi de bir lider olan Lagertha, kendisine kadınların çoğunlukta olduğu bir ordu kurup topraklarında hüküm sürüyor. Lagertha gibi dövüş!

Lagertha'yı Valhalla'nın kapılarına kadar takip edecek bir ordusu var!

6. Saçlarını rüzgara savur; Merida gibi dövüş!

Merida, Disney ekolünde devrim niteliğinde bir prenses karakteri! Kendisini evlendirmek isteyen ailesine karşı çıkan prensesimiz aynı zamanda çok iyi bir binici ve okçudur! O da bir kız gibi dövüşür ve kimseye boyun eğmez!

Prensesler de ok atar!

7. Cadı Hermoine gibi dövüş!

Hermoine, sürekli arkadaşlarını toparlamakla kalmayan, aynı zamanda çok da güçlü ve bilgili de bir cadı. Savaştan kaçmıyor, mücadeleci ve cesur! Hermoine gibi dövüş!

Expelliarmus!

8. Savaşçı Prenses Zeyna gibi dövüş!

Zeyna, dövüşürken eğlenen ve bol bol espri yapan bir karakterdi! Zeyna gibi dövüş, bol bol eğlen; hatta Zeyna gibi bağır, zılgıt at!

Savaşçı Prenses hoplar, zıplar, düşmanlarını duman eder!

9. Disney'in ilk savaşçı prensesi, Mulan gibi dövüş!

Mulan, savaşabilmek için erkek kılığına girmek zorunda kalmış bir prensestir. Sonuçta ise koskoca Çin'i kurtarır! Mulan gibi, asla vazgeçme!

Erkek kılığına girmiş olsa da Mulan sonuçta bir kızdır ve kız gibi dövüşür!

10. Avatar ve Son Hava Bükücü Aang'in torunu Korra gibi dövüş!

Korra, yaşı gelince avatarlık eğitimini tamamlamak için küçük kasabasından tek başına yola çıkar ve büyük şehre gelir. Maceradan maceraya atılır ve her seferinde kız gibi dövüşür!

Özgür ruhlu ve güçlü Korra'yı kim durdurabilir ki?!

11. Süper kahraman da olabilirsin; Wonder Woman gibi dövüş!

Erkek süper kahramanların at koşturduğu çizgi roman dünyasında, Wonder Woman bir ilk olarak pek çok kız çocuğunun kahramanı haline geldi. Onun gibi dövüş!

Uçan, bileklerinden ağ çıkaran erkek süper kahramanlardan çok daha gerçekçi! Kadınlar güçlüdür!

12. Güce dengeyi getir, Rey gibi dövüş!

Pek çok Star Wars hayranı kadın, ana karakterin bu sefer genç bir kadın olacağını öğrendiklerinde mutluluktan havalara uçtular! Rey ise gerçekten de beklediğimiz gibi sapasağlam, çok güçlü bir karakter olmanın hakkını verdi. Rey gibi ol, korkularınla yüzleş, geçmişi geçmişte bırak; kız gibi dövüş!

Rey tüm cesaretiyle korkularının üzerine gidiyor! Tam bir kız gibi!

13. Toprak Bükücü Toph gibi dövüş!

Toph, Avatar Son Hava Bükücü serisinde, Aang'in toprak bükme hocasıdır. Kendisi görme engellidir ve koruyucu bir ailesi vardır. Fakat hiçbir şey Toph'u durduramaz. Gücüne güvenir ve Aang ile beraber kaçar; maceradan maceraya atlar. Takımın en güçlü üyesidir!

Kendinden çok büyükleri de yenebilirsin, Toph gibi kendine güven! Kız gibi!

14. Biraz da gerçek karakterlerden ilerleyelim... Rosa Parks gibi dövüş!

Rosa Parks, kendisine otobüste yer vermesini emreden beyaz bir erkeğe "Hayır" cevabını vererek adeta direniş hareketini ateşledi. Rosa Parks gibi dövüş; boyun eğme!

Rosa Parks aynı zamanda tecavüz karşıtı eylemlerde de yer alıyordu.

15. Malala gibi zekanla, azminle dövüş!

Malala Yusufzay; Pakistan'da Taliban'ın tüm baskılarına rağmen kız çocuklarının eğitimi için mücadele etti. Bu yolda, Taliban tarafından öldürülmeye teşebbüs edildi fakat bunların hiçbiri onu durduramadı! Boynuna kurşun yedikten sonra bile, tedavisini tamamladıktan sonra kız çocuklarının eğitim hakkı için var gücüyle çalıştı! Nobel Barış Ödülü de aldı!

Ne kadar cesur ve kendinden emisin Malala!

16. Yıldız Savaşçıları gibi dövüş!

Hepsi birbirinden ayrı karakterde olan bu kızların evreni karanlık güçlerden kurtardığı anime Ay Savaşçısı, hepimizin çocukluğunda yer etmişti! Kız gibi olmanın güçlü ve cesur olmaya engel olmadığını da hepimizi gösterdiler!

Kah ağladılar, kah güldüler; bazen aşık oldular ve bazen yenildiler fakat her zaman savaştılar!

17. Lara Croft gibi dövüş!

Her ne kadar erkek çocukları tarafından benimsenen bir oyun karakteri olarak başlasa da; Lara Croft sonradan çekilen filmleriyle, çok güçlü ve zeki bir kadın karakter olduğunu kanıtladı. Lara Croft gibi dövüş!

Angelina Jolie de bu rolün gerektirdiği pek çok aksiyonu dublör kullanmadan gerçekleştirmiş ve role çok yakışmıştı!

Hayatın önüne çıkardığı her zorluğu yenebilirsin; kendin ol ve dövüş!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bademlicikolatta

neytiri gibi dövüş

aysu-soztutar

10. madde de Korra için Aang ın yorunu demişsiniz ama Korra Aang ın torunu değik ondan sonra ki Avatardır ve 16. madde de yıldız savaşçıları yazmışsınız ama onlar Gezegen Savaşçıları

hamza12

captain marvel(carol danvers) candır.Avengers ın yeni lideri bu karı olcak:)

fatma-s.-dikilitas

harley quinn gibi dövüşün

Gizli Kullanıcı

hancock gibi dövüşün

Görüş Bildir