Kitaplarınızı Saklayın: Fahrenheit 451 Televizyona Uyarlanıyor

-

Edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından sayılan, ABD'li yazar Ray Bradbury tarafından 1953'te kaleme alınan 'Fahrenheit 451' HBO tarafından televizyon filmi olarak ekranlara uyarlanıyor.

Eser, kitapların itfayeciler tarafından yakıldığı, insanların sadece televizyonda beyin yıkayıcı şovlar izlediği ve kitap bulundurup düşünen insanların yok edildiği bir gelecekte geçmektedir.

Roman 1969 yılında Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından sinemaya da uyarlanmıştı.

HBO tarafından projenin kadrosu ya da çekimlerinin ne zaman başlayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Merak edenler için İthaki Yayınları tarafından basılan kitabın arka kapak yazısı şu şekilde;

"Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı... Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadığı bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek... Montag'ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra... İşini, eşini, yaşayışını yeni bir bakış açısıyla değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter.

Sansüre, totaliter, yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en kesin eleştirilerden biri.

Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitap
Görüş Bildir