Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kitap Ödüllü Bu Testte Seri Katili Sadece IQ'su 170'in Üzerinde Olanlar Yakalayabilecek!

-
Kitap Ödüllü Bu Testte Seri Katili Sadece IQ'su 170'in Üzerinde Olanlar Yakalayabilecek!

Zekasına güvenenler için yepyeni bir testle karşınızdayız üstelik bu kez diğerlerinden farklı olarak  kitap ödülümüz de var! 

Peki yapmanız gerekenler ne? Öncelikle bu testte başarılı oluyorsunuz, sonucunuzu sosyal medya hesaplarınızda (FacebookTwitter butonlarına basarak ) paylaşıyorsunuz ve paylaşımınızın ekran görüntüsünü Facebook Test hesabına mesaj atıyorsunuz. Mesaj atan; 1. 100. 250. 400. 500. 600. 750. 1000. 1200. 1500.  gönderimi yapan takipçilerimize Mümtaz Arıkan'ın 365 gün 365 Cinayet kitabını hediye ediyoruz. 

Mümtaz Arıkan, oldukça titiz bir çalışma ile dünya tarihine damga vurmuş; faili meçhullerden seri katillere, kan donduran sadistliklerden nefret cinayetlerine kadar uzanan bir cinayet takvimi hazırlamış. Oldukça heyecanlı olan bu kitabı kesinlikle okumak isteyeceksiniz! 

Ödül kazanan takipçilerimizi buradan ilan edeceğiz. 

Not: Sosyal Medya paylaşımlarınızı Facebook Test hesabına mesaj atmayı unutmayın!

1. Güneş Çağlar

100. Hatice Ceylan

250. Ahmet Levent Ay

400. Yağmur Konuk

500. Zeynep Ece Yıldız

600. Pelin Çakmak

750. Ahmet Sayman

1000. Yaren Filikci

1200. Zeynep Sümer

1500. Ayşe Budak

Yıllardır emek harcadığın kariyerinde sonunda hak ettiğin yere ulaştın ve bölümünün başına geçerek kendi 'olay yeri inceleme' ekibini kurdun. Derken oldukça akıl almaz ve çarpıcı cinayet dosyası önüne geldi ve derhal ekibini de toplayarak olay yerine gittin.

Olay şu; 

Alanında uzman bir doktor olan John Evans; evinin banyosunda kanlar içerisinde elleri bağlanmış, cansız bir şekilde yatarken bulunuyor. İlk incelemede Evans'ın; katiliyle mücadele ettiğine dair izler ve keskin bir aletle vücudunun pek çok yerinden yaralanarak öldüğü tespit ediliyor. Maktülün sağ elinde ise bir yere sertçe yumruk atmaktan kaynaklı gibi duran bir ezik var. Banyo boydan boya muşambalarla kaplanmış ve görünürde suç aleti yok. Bu durum cinayetin tasarlanarak ve büyük bir titizlikle işlendiğine işaret ediyor. Bir diğer önemli ayrıntı ise kanla duvara yazılmış ' I LOVE YOU NANCY' yazısı. 

Not: Sorulara cevap vermeden önce seçeneklerin altında yazan açıklamaları dikkatlice oku!

1. İncelemeye başlamadan önce olay yerine ulaşan ilk polisin şaşkınlıkla ve panikle cesedi biraz oynattığını ve pek çok yerde olası delilleri bozduğunu öğreniyor ve çok sinirleniyorsun. Ancak sakinleşip, ekibine bir görev dağılımı yapıyorsun. Olası katile dair en belirgin iz için hangi göreve odaklanırsın?

'Nancy'nin kim ve kurbanla bağlantısının ne olduğunu araştırmak?
Kurbanın tırnak aralarından örnek almak.
Duvardaki yazıda parmak izi incelemesi yapmak.
Yerdeki kanların şeklinden ve kurbanın pozisyonundan olayın nasıl geliştiğini tespit etmek.
Cesedi otopsi için laborotuvara götürmek.

2. Doğru hamle! Elbette cevaplardaki bütün görevler araştırma açısından birbirinden önemliydi ve hepsini tek tek yaptırdın ancak ilk olarak kurbanın tırnak içlerinden örnek aldırdın çünkü maktül katiliyle mücadele etmişti ve tırnak içlerinde katile ait bir doku örneği olabilirdi.

Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar

Ama ne yazık buradan ve diğer araştırmalardan hiçbir sonuç çıkmadı katil oldukça titiz bir şekilde çalışmış ve adeta arkasında iz bırakmamıştı. Tek gelişme; yerdeki bir kol saatinin üzerinden çıkan parmak iziydi ve bam! Parmak izi, doktorun iş arkadaşı Nancy Miller'a aitti. Derhal Nancy'i sorgulamak için getirttiniz kadın, doktorun sevgilisiydi ancak bir konferans için üç gündür şehir dışındaydı ve şehre sadece bir saat önce gelmişti. Saat ise doktorun değildi. Bu garipliği çözmeye çalışırken birden gizemli bir adresten e-posta aldın. E-postada şunlar yazıyordu;

Merhaba dedektif!

Sana bir süprizim var! Araştırman gereken tek cinayet doktorun değil. Sana şehrin farklı yerlerinde 5 kişinin daha cesedini bıraktım. Kim olduğumu merak ediyorsan seninle oynamak istediğim oyuna eşlik etmelisin. Sana çeşitli sorular soracağım ve her doğru cevabında sana, bir sonraki kurbanın yerini söyleyeceğim. Cevabını bu mail adresine gönder ve benden haber bekle. 

3. Bravo! Elbette cevabı göndermeden önce hemen mail adresinin izini sürmeye çalıştın ancak katil burda da izini saklıyordu ve adres takip edilemiyordu. Sen de cevabı gönderdin; bir adres ve 'Hakkımda tek bir delil bulamayacaksın.' yazılı mail aldın.

8-2-5
2-5-8
2-8-5

Verilen adrese gittiğinizde; terk edilmiş bir evde aynı korkunç manzara içerisinde ve yine benzer şekilde öldürülmüş doktorun hastahanesinde çalışan hasta bakıcı, William Green'in cesedini buldunuz. Akıl oyunlarını seven, kibirli ve bu hastahanedeki insanları hedef alan bir seri katille karşı karşıyaydınız. Her şeyi, her yeri büyük bir ayrıntı ile incelediniz ve hiçbir sonuç çıkmadı ve derken beklenen mail geldi;

İlk hediyemi aldın dedektif!

Boşuna etrafı arayarak zaman kaybetme bir şey bulamayacaksınız. Neyse siz beceriksizliğe devam ederken ben ikinci sorumu hemen soruyorum; Şekildeki harflerin yerine sırasıyla hangi sayılar gelmeli? Bu sayılar bir araya geldiğinde bir şifre oluşturacak ve o şifre sana bir sonraki olay mahalinde yardımcı olacak. O yüzden iyi düşün dedektif! 

4. Tebrikler! Şifreyi çözdün ve 3. kurbanın da yerini bulmayı başardın. Bu defa mailde adres dışında bir de 'Görevini iyi yapmayan herkes cezalandırılmalı.' yazıyordu.

Kırmızı
Beyaz
Siyah

Eski bir fabrikada bulduğunuz sıradaki kurban, hastahanenin baş hemşiresi Claire Davis'ti. Olay mahali ve ölüm şekli diğer kurbanlar  ile aynıydı ve yine katile dair hiçbir ip ucu yoktu. O sırada kurbanın hemen yanı başında duran kilitli kasayı fark ettin ve bir önceki soruda bulduğun şifreyi girerek açtın. Kasayı içerisinden üzerine D.W. harfleri işlenmiş eski bir hasta önlüğü çıktı. Derhal incelemeye aldınız ancak harfler dışında önlüğün üzerinde hiçbir iz yoktu. Bu sırada beklenen e-posta geldi;

Fena gitmiyorsun dedektif!

Kasaya senin için bıraktığım şey benim için oldukça değerli, kıymetini bil! Neyse uzatmadan bir sonraki sorunu soruyorum,haydi cevapla!

5. Çok iyi! Zekanla bu sorunun da üstesinden geldin ve yeni bir adresle şu mesajı aldın; 'Senin ne kadar beceriksiz biri olduğunu bilen biriyim!'

şi
çz
ki

Sıradaki kurban ise hastahenin eski güvenlik görevlisi Billy Martin'di. Olay mahali eski bir depoydu ve ayrıntılar diğerleri ile aynıydı 

Ancak bu defa adamlarından biri, bahçedeki tellere takılıp yırtılmış bir t-shirt parçası buldu. Analiz için ilk olay yerinde Nancy'nin parmak izini bulan adamınla ve onu koruması için doktoru ilk bulan polis memurunu  merkeze gönderdin. Katil, yüksek bir ihtimalle doktoru öldürmeden önce diğer 5 kişiyi kaçırmış ve sırayla öldürmüştü. Adamlarına, kayıp ya da haber alınamayan hastahane çalışanlarını tespit etmek ve daha önce hastahanede yatmış, isminin baş harfleri D.W.  olan bütün hastaların isimlerini bulmasını emrettin. Tüm bunlar olurken bir e- posta daha geldi;

Zekan fena değil dedektif ama emin ol o kumaş parçasından da bir şey çıkmayacak! En iyisi sen soruma odaklan ve haydi buna da cevap ver; soru işaretli yere hangi harfler gelmeli!

6. Çok yaklaştın! Son mailde yazanlar seni tam olarak deliye çevirdi çünkü katil resmen seninle dalga geçiyordu ve sizin ne yaptığınızı bilecek kadar sana yakındı. Sakinleşip, sana nasıl bu kadar yakın olabildiğini düşünürken yeni bir adres ve mesaj geldi; '5 yıldır bugünü bekledim!'

96
40
32
52

Ancak bu defaki kurban dengeleri oldukça değiştirdi çünkü hastahane ile ilgisi olmayan eski bir polisti! Ölüm şekli ise diğerleri ile aynıydı. Bu sırada kumaş parçasını laboratuvara gönderdiğin adamın Nathan ve polis memuru Danny'nin yolda kaza yaptığı haberini aldın. İkisi de iyiydi ancak delil zarar görmüştü. Bu kesinlikle katilin işiydi! Hem seni izleyebiliyor hem de adımlarınızı takip ediyordu. Çevrenden iyice şüphelenmeye başladığın için maktülü tek başına incelemeye karar verdin ve bir adet koyu renkli bir saç teli buldun. Tek başına incelemek için laboratuvara doğru yola çıktığın sırada e-posta geldi;

Sana o kumaş parçasından bir şey çıkmayacağını söylemiştim:) 

Son kurbanı bulmak için sıradaki soruyu da cevaplamalısın ancak bu defa yanıt verip, olay yerine gitmek için sadece 30 dakikan var! Soru işaretli yere ne gelmeli?

7. Zamanın çok az olduğu için saç telini inceleyemeden olay yerine gittin. Herkes olay yerine giderken ekibinden Brayn, bir kaç gün önce merdivenlerden düştüğünü ve ağrıları arttığı için eve gitmek istediğini söyledi. Bu duruma biraz kızsan da ona izin verdin. Adresle birlikte gelen mesaj ise oldukça şaşırtıcıydı;' Adaletimi kendim sağladım ve sadece tek bir adım kaldı!

2,3,6
1, 3,12
1,1,36
1,6,6
3,3,4
1,4,9
2,2,9
1,2,18

Bu defaki kurban boş bir araziye atılmıştı ve diğerlerinden farklı olarak feci şekilde dövülerek öldürmüştü. Üstelik bir kaç suçtan sabıkası olan Vincent King adlı bir adamdı. Son iki kurbanın hastahane ile bağlantısının olmaması oldukça düşündürücüydü. Üstelik adamların yaptığı incelemede hastahaneden başka kimsenin kayıp olmadığını öğrenmişti, bu insanların farklı bir ortak noktaları olmalıydı. Bu düşünceler içerisinde inceleme yaparken yerde kısmi bir ayak izi buldun ancak net bir sonuç için yeterli değil gibiydi. Son kurbanı da bulduğunuza göre bütün delilleri baştan incelemeliydiniz. O sırada çok edici bir e-posta daha aldın.

Sana son bir sürprizim daha var; ailen benim elimde! 

Onları bir yere kapattım ve kurduğum düzenekle uzaktan da olsa patlatmaya hazırım. 5 yıllık intikamımın en önemli parçası sensin. Eğer bu soruya da doğru cevap verirsen sana yardımcı olmak için bir şüpheli listesi göndereceğim, acelet et ve soruyu cevapla!

8. Harikasın! Bu oldukça zor soruyu de çözdün ve tam tahmin ettiğin gibi katil sana etrafındaki 4 insanın ismini verdi. Mail de bir de şunlar yazıyordu; bu 4 kişiden sadece birini tutuklamalısın dedektif! Aksi takdirde veya yanlış kişiyi yakalarsan aileni büyük bir zevkle patlatacağım. Umarım bu kez işini doğru yaparsın!

Sen de bütün delillerin ve olayların tekrar üzerinden geçtin, kurbanların bağlantısını çözemeye çalıştın... Katil kesinlikle etrafından biri olmalıydı çünkü her hareketini izliyor gibi mesajlar göndermişti ayrıca seninle de bir derdi olmalıydı. Acele etmeliydin çünkü şüphelileri elinde tutsan da tek tek araştırma yapacak vaktin yoktu tüm ailen her an yok olabilirdi ve yerlerini sadece bir kişi biliyordu. O yüzden katili hemen bulup, konuşturmalıydın! 

Topladığın bilgilerle şüpheliler hakkında notlar çıkardın ve dördünü de merkeze getirttin.

1) Danny Smith: İlk olay yerindeki polis memuru

Sıradaki gelsin!

- Doktorun öldürüldüğü yere gelen ilk polisti ve olası kanıtlara zarar vermişti ancak bunun yanlışlıkla olduğunu söylüyordu. 

- Bulunan t-shirt parçasını incelemeye götürürken kaza yapan iki kişiden biriydi. 

- Her olayda size eşlik eden polis ekibinin içerisindeydi.

- 5 yıldır polislik yapıyor.

- Doktor Evans'ın katili ile mücadele ettiğini biliyordun ve yüksek ihtimalle ölmeden önce ona sert bir yumruk atmıştı. Danny Smith'in de karın bölgesinde bir morluk vardı ancak arkadaşları ile maç yaparken olduğunu iddia ediyordu.

2) Brayn Potter: İzin isteyen adamın

Bir sonraki şüpheli

- Son kurban hariç diğer tüm olay mahallerinde inceleme yapmış ve hiçbir delil bulamamıştı. 

- Ancak t-shirt parçasını bulan oydu.

- Dördüncü kurbanı bulduktan sonra kötü hissettiğini söyleyerek eve gitmişti.

- 5 yıldır olay yeri inceleme ekibinde yer alıyor.

- Vücudundaki morlukların merdivenden düştüğü için olduğunu söylüyordu

3) Nathan Wilson; Parmak izi ve dna analizi yapan adamın

Sıradaki gelsin

- İlk olay yerinde Nancy'nin parmak izini bulan kişiydi

- Bulunan t-shirt parçasını laboratuvara götürürken polis memuru ile birlikte kaza yapan diğer kişiydi ve arabayı o kullanıyordu

- Kazadan sonra işine geri dönmek istediğini söylemişti ancak dinlenmesi için zorla eve göndermiştin.

- 3 yıldır ola yeri inceleme ekibinde çalışıyor.

- Göğsünde bir morluk vardı ancak nasıl olduğunu hatırlamadığını belki kaza sırasında olmuş olabileceğini söylüyordu

4) Nancy Miller: Doktor

Tamamdır, kararımı verdim!

- Doktor Evans'ın sevgilisiydi

- Olay yerinde bulunan saatin üzerinde parmak izi bulunmuştu ancak 3 gündür şehir dışında bir konferansta olduğunu iddia ediyordu.

- Araştırma yaptığınızda şehir dışına çıktığını ancak konferansa katılmadığını öğrendiniz 

- 6 yıldır doktorluk yapıyor.

- Bir süredir doktordan ayrılmak istiyordu ve başka biri ile ilişkisi vardı.

9. O zaman haydi cevapla ve bu iş bitsin! Katil kim?

Zaman Kaybettin!

Elbette seçeneklerdeki tüm görevler birbirinden önemliydi ancak doğru cevap bu değildi.

Daha ilk soruda hata yaptın ve görevden alındın!

Katil, seninle oyun bile oynayamadı çünkü daha ilk soruda yanlış cevap verdin. Diğer kurbanların yerini asla öğrenemediniz ve bu işin faturası sana patladı!

Şifreyi çözemedin!

Ne yazık ki şifreyi çözemedin ve etrafındakilere ala konusu oldun. Daha da dosyadan uzaklaştırıldın ve araştırma işi başka bir ekibe verildi!

Kafan karıştı galiba!

Galiba bir anlık kafan karıştı ve hata yaptın. Ancak bu sana pahalıya mal oldu. Üstlerin bu işi yapmak için aklını yeterince toplayamadığını düşündü ve seni izne çıkardı.

Çok iyi gidiyordun!

Oldukça iyi gidiyordun ama beklenmedik bir şekilde bu soruyu cevaplayamadın. Katilin seninle daha fazla oyun oynamasına daha fazla katlanamadın ve kendine hata yapmayı yediremediğin için görevinden istifa ettin!

Çok az kalmıştı!

Katile çok yaklaşmıştın  ama ne yazık ki soruyu bilemedin ve dosya tıkandı. Yaptığın bu hata yüzünden adeta deliye döndün.

Aileni kaybettin!

Ne yazık ki katil seninle oynadığı son oyunu kazandı ve yaptığın hata yüzünden tüm aileni kaybettin!

Yanlış kişiyi tutukladın!

Ne yazık ki katil polis memuru Bray Porter değildi ve gerçek katil tüm aileni öldürdü!

Hareketlerinden şüphelenmekte haklıydın ancak gerçekten bir acemilik sonucu delilleri bozmuş ve arkadaşlarıyla maç yaparken darbe almıştı.

Yanlış kişiyi tutukladın!

Ne yazık ki katil adamlarından Danny Smith değildi ve gerçek katil tüm aileni öldürdü!

Ondan şüphe etmekte haklı olabilirdin ancak gerçekten merdivenden çok kötü bir şekilde düştüğü için yaralanmıştı. Bütün ekip arkadaşlarınsa hem yanlış hem de kendi adamını tutukladığın için sana cephe aldı. Özetle bu psikopat katil, resmen hayatını mahvetti!

Yanlış kişiyi tutukladın!

Ne yazık ki katil doktor Nancy Miller değildi ve gerçek katil tüm aileni öldürdü!

Olay yerinde parmak izinin bulunması kuvvetli bir şüphe doğuruyordu ancak kadın hem bu beş kişiyi kaçırıp, öldürebilecek güçte değildi hem de zaten cinayetler işlendiği sırada şehir dışındaydı. Böylesine acemice bir hata yaptığın için hem işinden hem de ailenden oldun!

Son derece zeki ve harika bir dedektifsin!

Katil, en başarılı elemanlarından biri olan Nathan Wilson'dı!

Sense tüm soğukkanlılığın ve muhteşem zekan ile bu psikopat katili kendi oyununda alt ettin ve yakaladın. Nathan'a ne kadar güvensende sende bir şüphe uyandırmıştı ve bunun üzerine yoğunlaştın. Öncelikle olay yerinde onun bulduğunu iddia ettiği parmak izinden pek bir şey çıkmamıştı ve biraz alakasız duruyordu, sonrasında ise önemli bir delili götürürken kaza geçirmesi şüphelerini iyice arttırdı. Onun işte olmadığı sırada ailen kaçırılmıştı. Ona yoğunlaşmanı sağlayan bir diğer önemli neden ise önlükte yazan D.W. harfleriydi. Nathan'ın da soy adı W ile başlıyordu ve bu önlük onun bir yakınına ait olabilirdi, üstelik bulduğun saç teline uyan bir saç rengi vardı. Buradan yola çıkarak geçmişini biraz araştırdın ve tam 5 yıl önce kardeşi Dean Wilson'ın bu hastahanede yatarken öldüğünü tespit ettin. Onu tutukladıktan sonra her şeyi anlattı ve aileni kurtardıktan sonra olay aydınlandı.

Dean'in ölümü oldukça şüpheliydi. Bir saldırıya uğramıştı ve hastahanede yoğun bakıma kaldırılmıştı. Onunla ilgilenen doktor John Evans'tı ve Dean tam hayati tehlikeyi atlatmışken şüpheli bir koplikasyon sonucu hayatını kaybetmişti. İşaretler sanki yoğun bakımdayken birinin yarım bıraktığı işi tamamlamak için Dean'e bir şeyler yaptığını gösteriyor gibiydi. O sırada bu davayı hatırladın çünkü bununla ilgilenmek için sen görevlendirilmiştin ancak hiçbir kanıt bulamadın. Doktor o gece işten sevgili Nancy ile yemek yemek için işten erken çıkmış, güvenlik görevlisi ve baş hemşire ise şüpheli hiç kimseyi görmemişti. Saldırı hakkında baş şüpheli ise Vincen King'in ta kendisiydi ancak Dean'i bulan polis memuru Sean Thomas saldırganı tam göremediğini söylemişti ve elinden kaçırmıştı. Nathan ise intikam için sıkı bir plan yapmıştı. Öncelikle çok çalışarak olay yeri incelemeye girmiş ve başarısı ile senin dikkatini çekerek ekibine dahil olmuştu. Sonra zamanını beklemiş ve en sonunda kardeşinin ölümünden sorumlu tuttuğu tüm herkesi öldürmüş ve o gece doktoru meşgul ettiği için suçu Nancy'e atmak istemişti. Ancak en büyük hedefi sendin ve bu yüzden hem kariyerini hem de aileni mahvetmek istemişti. Neyseki üstün zekan sayesinde her şeyi çözdün ve bu psikopatı yakaladın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-aktas12

ben 3.denemede son soruya ulaşıp onu da doğru buldum ve testi bitirdim. o zaman şimdi ıq derecem 170 üzeri değilse kaç üzeridir. galiba 130 üzeri olsa gerek. sadece iki soruda tökezledim.

prosto-xuliqan

100%

aloneangel1

Zaten Biz 2+2=4 desek onedio = AMAN TANRIM SEN BİR DAHİSİN HEMEN HARWARD'A BAŞVUR diyecek töbe

kadir-poslu

cevaplar 1.Kurbanın tırnak aralarından örnek almak. 2.perşembe 3. 2-5-8 4.siyah 5. şi 6. 96 7. 2-2-9 8 nathan wilson

lpscallistotr

Keşke o kadar uğraşacağıma bu yoruma baksaydım... Neyse kendi emeğim oldu en azından. 💪🏻💪🏻💪🏻

ahmet-salih-madenci

Bu testi hazırlayan 170IQ ?

Görüş Bildir