Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sporcu Değil Sanki Iron Man! PyeongChang Kış Olimpiyatlarında Kullanılan Birbirinden Havalı Teknolojik Ekipmanlar

-

Sporla teknolojinin birleşimi sayesinde daha donanımlı sporcuların oluştuğunu söylemek mümkün. Özellikle olimpiyat gibi önemli alanlarda kazanan ile kaybeden arasındaki fark oldukça az olduğundan teknolojik yenilikler sayesinde belki de kazanan siz olabilirsin. Bakalım şirketlerin olimpiyat sporcuları için tasarladıkları ve ürettikleri bu aletler ne kadar işlerine yaramış.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/309...

MIPS (Çok yönlü darbe koruyucu kasklar):

Kayakçılardan başlayalım. Malum artık kayakçılar 40 m/s'lik hızlara ulaştığı için oldukça tehlikeli ve riskli zamanlar yaşıyorlar. Bu MIPS kaskları açılı bir darbe anında dönme hareketini azaltan, omurga ve boyun yaralanmalarını en aza indirgeyen bir kayma düzlemine sahip olduğundan sporcuyu her anında koruma görevi görüyor.

Özel Tasarım Can Yelekleri:

thekneeslider.com

Kısa zamanda tüm motorcuların olmazsa olmazı haline gelen bu can yelekleri İtalyan firma Dainese tarafından Moto GP motosiklet sürücüleri için tasarlandı. Yelek içindeki yedi sensör sayesinde yarışçı kontrolünü kaybettiğinde veya kaza eğiliminde olduğunu tespit ederek anında şişer ve zeminle olacak teması en aza indirger. Hatta Avusturyalı Matthias Mayer hayatını bu yeleklerden birine borçludur. 2015 yılındaki kazayı kırık bir omurgayla atlattı ancak yelek olmasaydı olacakları düşünmek oldukça korkutucu.

Samsung'un yeni antrenman giysileri:

Hollanda sürat pateni takımından iki kişi bu akıllı giysiyi denediler. Bu elbiselerin, özel yazılımla patencinin konumu ve duruşuyla ilgili gerçek zamanlı bilgileri analiz edip, ekip antrenörlerine gösteren etiketleri ve sensörleri bulunuyor. Bu sayede antrenörler patencilere düzeltmeler ve iyileştirmeleri gereken şeyleri kayarken söyleyebiliyorlar. Tabii ki bu kıyafetler sadece antrenmanlarda kullanılabiliyor.

Athos ve Lumo Run'ın, Samsung'un bir adım ötesine geçerek kas aktivitesini ölçen özel giysileri:

Bu giysi sadece duruş yerine, gerçek zamanlı kas aktivasyonu, sol sağ dengelemesi, kasın katkısını ve kalp hızını ölçebiliyor. Athos Samsung'un aksine sporcu tarafından giyilen bir iç çamaşırına dizilmiş Elektroaktif Akıllı Sensörler sayesinde "Çekirdek" denilen kısma bağlanarak verileri bir telefon uygulamasına aktarmaktadır. Burada sporcunun yapısı yansıtılarak koçun veya sporcunun kendi ağırlık, hız ve birçok farklı değişkenlere göre yardımcı olarak geri bildirim yapmalarını sağlıyor.

Ravean'ın kendinden ısıtmalı ceket ve pantolonları:

Bu kendinden ısıtmalı ceket ve pantolonlar sayesinde sporcular yarışma boyunca kaslarını sıcak tutabiliyorlar.

Halo Sport'un nörostimülasyon cihazı:

i.pinimg.com

Halo nörobilimi sporcunun atletik performansını değerlendirmek için kas gücündense beyni ele alıyor.  San Francisco'da doktor, sinirbilimci, sporcu, mühendis ve tasarımcıdan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen Halo Sport, kas aktivitesini kontrol eden beynin motor korteks bölgesini hedef alan bir nörostimülasyon cihazıdır. "Beyin plastisitesi" kullanarak, kafatasına uygun kulaklık şeklindeki bu cihaz, motor becerileri ve dayanım gücünü ölçer.

Strivr Labs'ın sanal kış olimpiyatı:

Artık halfpipelarda kaymayı, slalomlar yapmayı, atlayışları kendi spor salonunuzda da yapabilirsiniz. Sanal gerçekliğin lideri olan Strivr Labs, egzersizleri sporcuları tehlikeye atmadan, kendilerini yaralamadan sürdürmelerini sağlayan bir sanal dünya yarattı. Yani sporcular seyahat bile etmelerine gerek kalmadan  Pyeongchang'in kayak pistinde antrenmanlarını yapabilecekler.

Carv'ın 3D hareket algılayıcısı:

Bir giysi firması olan Carv, mühendisler, pazarlama uzmanlarından oluşan bir ekip kurarak aynı anda hem manyometre, ivme ölçer ve denge ölçer görevi gören bir alet oluşturdular. Kayak botlarının içine giyilen bu alette 98 basınç ölçen sensör bulunuyor. Bluethoot vasıtasıyla, GPS izleme, gerçek zamanlı ses takibi, kayak IQ'su ve kayak yapanlara teknik analizler sağlayan bir telefon uygulamasına bağlanarak, günün bitiminde kendi kayak kayıtlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda kulakları kullanarak koçunuzdan anlık düzeltmeler alabilirsiniz.

Aynı Black Mirror gibi öyle değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir