Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kirpi Sonic hakkında bilinmeyen 2 gerçek

-
Kirpi Sonic hakkında bilinmeyen 2 gerçek

Kirpi Sonic (Sonic the Hedgehog) ilk olarak 1991 yılında SEGA (Japonya-Tokyo) 'nın, Alex Kidd adlı maskotunu değiştirmeye karar verdiği zaman ortaya çıkan, mavi renkli, hızlı, kırmızı ayakkabılı ve kirpi konsepti dikkate alınarak tasarlanan bir oyun karakteridir. SEGA 'nın onun için yaptığı oyunlar oldukça sevilmiş ve zaman ilerledikçe önemli bir oyuncu kitlesi edinmiştir. İlk başlarda atariler için yapılan oyunlardan sonra teknolojiye ayak uydurularak PC, PS2, PS3, Nintendo ve Wii U gibi oyun platformlarında da oyunları çıkmaya başlamıştır.

Sonic ortaya çıktığı ilk günden beri Dr. Eggman 'le mücadele edip yeni maceralara yelken açmıştır. Bu maceralarda Chaos Emeralds yani '' Kaos Zümrütleri '' 'nin Eggman tarafından ele geçirilmemesi için bir çok zorluğa göğüs germiş ve yepyeni dostluklar edinmiştir. Oldukça sevecen ve alçak gönüllü olup herkesin yardımına koşmaya çalışmıştır. Sevdiklerine zarar gelmemesi için korumacı bir yapı takındığından bazı durumlarda dostları tehlikeye girerse karanlık ve tehlikeli bir yapıya büründüğü görülmüştür. Yaşadığı gezegenin ise Dünya 'ya paralel bir gezegen olduğu bilinen Mobius 'tur, bu yüzden de Sonic 'in aslında bir uzaylı olduğu söylenebilir. Geçmişine dair ise tam olarak bir bilgi yoktur. Mobius 'ta yaşayan her canlı gibi bir insandan daha zeki olduğu söylenebilmektedir; ayrıca hızlı, güçlü, dayanıklı, çevik ve akrobatik oluşuyla ön plana çıkmasının yanı sıra duyuları, Hand-to-hand combat stilinde oldukça iyi olması, gelişmiş sezgileri ve refleksleriyle de ön plana çıkmaktadır. Hatta öyle ki hızıyla ve refleksleriyle kendisinden çok daha güçlü düşmanlarını şaşırttığı hatta yendiği bile olmuştur. 

  • Bu sevimli kirpiyi tanıdıktan sonra geçelim diğer konumuza.

Hedgehog sinyal yolağı hücre diferansiasyonu, doku polaritesi ve hücre proliferasyonunun temel düzenleyicisidir.

1970’lerin sonlarında, Christiane Nüsslein-Volhard ve Eric F. Weischaus Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda meyve sineği Droshophila melanogaster’deki mutasyonları araştırırken embriyogenik gelişim üzerine doğrudan etkili 50’den fazla farklı gen belirlemişlerdir. Bu genlerden biri mutasyona uğradığında, larva, kirpidekilere benzer dikensi çıkıntılar gösteren bir örtü geliştirmiş ve Hedgehog (kirpi) terimi bu gözlemden köken almıştır 

1993 yılında 3 paralog hedgehog (hh) geni bulunduğu belirlenmiş, “Sonic hh” (Shh)  “Indian hh” (Ihh) ve “Desert hh” (Dhh) olarak isimlendirilmiştir . Shh bunlar içinde en güçlü olan, embriyo ve erişkin dokularında en sık eksprese olandır 

Kaynak : Turk J Dermatol 2012; 6: 162-7 • DOI: 10.5152/tdd.2012.35

Bulunan ve en güçlüsü olan SHH geninin isim kökeni SEGA'nın yarattığı Kirpi Sonic sayesinde olmuştur.

Burada da Protein olarak tasvir edilmiş hali.

Kirpi Sonic hem animedeki özellikleriyle mükemmeldir hem de çizim standartlarında.Şöyle ki :
Karakterin tasarımda ilgi çeken başka bir efsanevi nokta daha var.
(Klasik Sonic için konuşmuyorum) Sonic kafa yapısı çizilirken bir husus dikkate alınmış.
Altın oran.

Nedir bu altın oran ? 

Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Fibonacci sayıları olarak da isimlendirilen bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin, kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır. (Guy Murchie, The Seven Mysteries Of Life, First Mariner Boks, New York s. 58-59.)

Fibonacci Sayıları: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, ... 

Fibonacci sayılarının ilginç bir özelliği vardır. Dizideki bir sayıyı kendinden önceki sayıya böldüğünüzde birbirine çok yakın sayılar elde edersiniz. Hatta serideki 13. sırada yer alan sayıdan sonra bu sayı) sabitlenir. İşte bu sayı "altın oran" olarak adlandırılır. 

ALTIN ORAN = 1,618 

233 / 144 = 1,618 

377 / 233 = 1,618 

610 / 377 = 1,618 

987 / 610 = 1,618 

1597 / 987 = 1,618 

2584 / 1597 = 1,618

Bildiğimiz “p” Pi sayısı gibi belli bir sıradan sonra yani 13. sıradan sonra sabitleşen Altın oran 1.61803398874989...’a eşittir. Yunan alfabesinden gelen “F” PHi ile sembolize edilir.

Dünyanın, insanların, bitkilerin, ağaçların... , kısacası Kainat'ın yaratılışında yaratıcının kullandığı orandır.

Aynı zamanda insanlar da teknolojide ve hayatta bu oranı kullanmaktadırlar. Kısaca biz altın orana "göz nizamının oranı" diyebiliriz.

Görüldüğü üzere tasarımında da mükemmelliyetçilik doruklarda.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir