Görüş Bildir

etiket Kırklareli'nde Meralarda Hayvan Başına Otlatma Ücreti: 'Üretici Zaten Para Kazanamıyordu, Şimdi Tüy Dikecekler'

Anasayfa > Gündem

Kırklareli Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurdu. Karara yoğun tepki var. 

Valilik tarafından alınan kararda şöyle denildi:

“... Bakanlığımız Mera, Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimi Uygulama Esasları Genelgesi doğrultusunda İl Mera Komisyonu’nun 27.02.2020 tarihli toplantı kararı ve Valilik oluru ile ilimizde mera alanlarının 2020 otlatma döneminin 1 Mayıs 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasındaki süre, dinlendirme döneminin 1 Kasım 2020, 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki süre olarak, 2020 yılında otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10.00 TL, küçükbaş hayvan başına 2.25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir.

Meralarımızdaki baskının ortadan kaldırılarak tahribatın önlenmesi amacıyla belirtilen kurallara uygun şekilde kullanılmasının, otlatma kurallarına riayet edilmesinin , otlatma bedelleri konusunda Mera Kanunu’nun 26. Maddesi hükümlerine göre hareket edilmesinin, kurallara riayet etmeyenler hakkında Mera Kanunu’nun 27. Maddesi hükümlerine göre işlem yapılacağının Belediye Başkanları, Köy Muhtarlıkları ve çiftçilerimize duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim .”

"Hayvan üreticisi yükün altından kalkamaz hale getiriliyor"

"Hayvan üreticisi yükün altından kalkamaz hale getiriliyor"

ANKA'dan Mehtap Belen'e konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, karara tepki gösterdi. Trakya’da artık hayvan üretimi ve çiftçiliğin yüksek maliyetler nedeniyle bitme noktasında olduğuna dikkat çeken CHP’li Kayan, “Kimse kusura bakmasın, yumuşak başlıysak, uysal koyun değiliz. Devletin meraları kiralayacağı, hayvan otlatmadan para talep edeceğine, maliyeti azaltmak için çiftçi ve hayvan üreticileri için bu alanları ücretsiz olarak tahsis etmelidir. Geçtiğimiz yıllarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı yüzlerce ton gübreyi meralara serpip, çiftçiden beş kuruş almadan ot üretimini arttırdı' dedi. 

'Zaten para kazanamayan hayvan üreticilerin gırtlağını sıkılıp ellerinde ne var ne yok alınmaya çalışıyorlar' diyen Kayan, 'Hayvan otlatanlardan para cezası alınması, 'Sen bu işi yapma' demektir. zaten kendisini geçindirmekte aciz olan hayvan üreticisi bu yükün altından kalkamaz hale getiriliyor. Köylüler bu yükün altından kalkamayınca, hükümet kendi yandaşlarına meraları kiralayacak, bu da köylülerle kiralayanlar arasında çatışmaya neden olacak . Bunlar para almak için artık akla hayale gelmeyecek yöntemler uyguluyorlar, bu olacak iş değil. Bu uygulamalar Türkiye’yi karmaşa ve  kaosun içine sürükler. Üretici zaten tarladan ve hayvan üretiminden para kazanamıyordu, şimdi iyice bunun üzerine tüy dikecekler, vahim bir durum.” ifadelerini kullandı.

"Oyun içinde oyun var"

"Oyun içinde oyun var"

Hükümetin amacının söz konusu düzenleme ile mera, kışlak ve yaylakları korumak değil, köylünün yıllardır bakıp, koruduğu bu alanları yandaşlarının kullanımına açmak olduğunu öne süren CHP'li Kayan, “Et ve süt üreticileri birlikleri mutlaka harekete geçerek, bu kararın iptali için mahkemeye gitmelidir. Aksi takdirde üreticilerin alınan kararlarla ayakta kalması mümkün değil. Yarın Kırklareli örnek gösterilerek bu karar bütün Türkiye’de uygulanabilir” dedi.

Türkiye’nin on sekiz yılda tarım ve hayvancılık alanında bilinçli olarak dışa bağımlı hale getirildiğini de kaydeden Kayan, “Oyun içinde oyun var” diyerek, hükümetin maliyeti artıran kararların altına imza atarak hayvan ve tarım ürünlerinde ithalatın önünü açıp, yandaş firmaların lehine çalıştığını öne sürdü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
405
115
31
27
22
16
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Deli Halit.

Ulan sen kalk ormanları yağmala, dereleri kurut, yaylaları, en güzel gölleri imara aç Araplara ve Türkiye’deki zengin yalakalara sat! Ama milletin varı yoğu ... Devamını Gör

Ali KURT

Ülkede ki insanda para kalmayınca ülkede ki hayvandan para istemeye başladılar !

cyanide

"Aa burada ot var. Hadi para alalım"