Görüş Bildir
Haberler
Kiralık Yazlıkların Fiyatı Uçtu: Bir Sezon İçin 400 Bin TL İsteniyor!

Kiralık Yazlıkların Fiyatı Uçtu: Bir Sezon İçin 400 Bin TL İsteniyor!

Yaz aylarını kalabalıktan uzak, izole şekilde geçirmek isteyenler serveti gözden çıkarmak zorunda kalıyor. Çeşme, Bodrum, Marmaris gibi tatil bölgelerinde sezonluk kiralar 400 bin liraya ulaştı. Kiralar peşin ve döviz olarak elden olarak teslim edilmesi de talep ediliyor. Böylece hem haksız kazanç hem de devlete vergi kaçırma durumu ortaya çıkıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüs pandemisiyle birlikte fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’de tatil sezonunun başlamasına çok az bir süre kala otel yerine yazlık evleri tercih edenlerin kesenin ağzını iyice açması gerekiyor.

3-4 aylık kiralamalarda servet talep eden ev sahibi, emlakçı, aracı, komisyoncular tatil sektörünü olumsuz etkilemeye başladı.

Yaz sezonu olarak bilinen Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında kiralanan yazlıklar için fahiş fiyatlar ortaya atılmaya başlandı. Alaçatı’daki 140 metrekare villaya sezonluk olarak 400 bin lira fiyat çekildi.

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre Çeşme bölgesinde 200 bin ile 400 bin lira arasında değişen fiyatlardan yaz sezonu için kiralık yazlıklar kiracılarını beklemeye başladı.

Alaçatı'da merkezdeki villalarda aylık kira 40 bin liranın üzerinde

Alaçatı'da merkezdeki villalarda aylık kira 40 bin liranın üzerinde

Popüler tatil yerleri arasında yer alan Bodrum’da da kiralık yazlıklar bulunuyor. 250 bin lira civarında sezonluk kiralanan yazlıklarda tatil yapmak mümkün hale geliyor. Aylık olarak düşünüldüğünde ise 83 bin liraya tatil gerçekleştirilmiş oluyor.

Denizden uzak, şehrin içinde kalan villa tarzı yazlıklara Alaçatı’da 130 bin lira fiyat vermeye başladılar. Şehrin içindeki villada aylık kira bedeli 43 bin liraya denk geliyor.

Koronavirüs pandemisinden uzakta izole şekilde tatil yapmak isteyenler oteldeki rahatlığa erişemiyor. Sadece villayı kiraya veren mal sahibi ya da emlakçılar sonrasında kiracıyı kaderine terk ediyor. Otellerdeki gibi temizlik, yemek, aktivitelerin bulunmadığı villalarda bu gider kalemleri de ortaya çıkıyor. Ayrıca tatile gidenler tatil yapmak yerine evin temizliği, yemek işleri, alışverişiyle de uğraşmak zorunda kalıyor.

Fatura yok, elden ödeme

Fatura yok, elden ödeme

Yazlık evler satın alınmak istendiğinde ortalama olarak 2-3 milyon liraya satın alınıyor. Ev sahibi 4-5 yıl evini kiraya vererek neredeyse evin satış bedelini kısa sürede elde etmiş oluyor. Büyük paraların döndüğü sektörde kış ayları için de sezonluk kiralamalar gerçekleştirildiği düşünülürse bu süre 3 yıla kadar geriliyor.

İlan sitesindeki emlakçıdan aldığımız bilgilere göre ev sahipleri konutların ücretlerini elden ve aslında döviz olarak almak istiyor. Ülkemizde dövizle kiralamanın yasak olması nedeniyle ilan sitelerine Türk Lirası cinsinden fiyatların girildiğini belirten komisyoncu, fatura olarak sadece emlakçılık ücretinin belgelendirilebileceğini söyledi. Böylece elden ödeme yapılacağı için de ev sahibinin herhangi bir vergilendirmeye tabi olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Sadece 4 aylık ve 400 bin lira kirası olan yazlık için 5 bin euro depozitonun yanında aylık olarak 2 bin lira havuz ve çim bakımı ücreti de talep ediliyor.

'Enteresan fiyatlamalar oluştu'

'Enteresan fiyatlamalar oluştu'

Evini kiraya veren ya da emlakçılık yaparak ticari kazanç elde eden kişilerden fatura kesilmesini ve ödenen ücretin vergilendirilmesini talep etmeniz gerekiyor. Sadece 3 ay için kiralanan yazlıklara servet ödenmesinin karşılığında devlete olan yükümlülüklerin de yerine getirilmesi gerekiyor.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş yazlık ev kiralamalarında pandemi ile birlikte enteresan fiyatlamaların oluştuğunu söyledi. Aylık ortalama olarak 10 bin lira olan kiraların koronavirüs pandemisiyle birlikte 50 bin liraya kadar yükseldiğini belirtti. Taş, “İnsanlar koronavirüs öncesinde tatil amaçlı olarak haftalık ya da iki haftalık olarak kiralamalar yapıyordu. 9-10 aydır yazlık evlere ilişkin 3-4 aylık kiralama yapma talebi oluştu” dedi.

Yazlık evi olup kullanmayanların evlerini kiraya verdiklerini belirten Taş “Birçok insan Ege sahillerindeki evleri ‘Önce kiralayayım, alışırsak satın alırım’ düşüncesiyle kiralıyor. Bu nedenle hem satılık hem de kiralık yazlık sayısı oldukça azaldı. Talep de arttığı için kiralar yükseliyor. Bu durumu biz de tasvip etmiyoruz” dedi.

Taş, kiralama yapılırken mağdur olunmaması adına kurumsal firmalardan destek alınması gerektiğini belirtti. Taş “Komisyoncuların bazıları ev sahiplerine farklı fiyat belirtiyor. Gurbetçilerin sahip olduğu evleri 10 bin liraya kiraya verdim deyip, aslında 25-30 bin liraya kiraya verebiliyorlar. Arada kalan 15-20 bin lira parayı da her ay kendilerine alıyorlar” dedi.

Emlakçılık sektöründe yetki belgesi alınması gerektiğine ilişkin detaya önem verirken “Tüm portföylerimiz yetki belgelidir. Bazı ilan siteleri yetki belgesi aramadığı için üye olan herkes ilan verebiliyor” açıklamasını yaptı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
4
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Alan çıkar. Çok çıkar hem de. Bunlarda genelde para aklama falan yapıyorlar. Hoş artık para aklama yapılmasına gerek yok kaçıranlar hep aynı partiden onlar d... Devamını Gör

Yuh amk

Leyla Ada Kara

Bu gibi yerler de evler fazla rutubetli oluyor, ev sahiplerinin umrunda değil. Temiz hava da yaşayayım derken çiğerlerinizi çürütmeyin.