Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendisine Şişman Diyen Kızına Verdiği Cevapla İnsanlar Arasında Tartışmalara Yol Açan Anne

4.2bPAYLAŞIM

Kızı kendisine kızıp şişman deyince, ona bir ders vermeye çalışmış Allison Kimmey. BoredPanda'dan derledik paylaştığı tartışmalı gönderiyi.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/daughter-calle...

Allison Kimmey adındaki anne, çocuklarına oyun vaktinin bittiğini söylediğinde kızı sinirlendi ve ona 'şişman' dedi.

Bunun üzerine Kimmey çocuklarına bir ders vermeye karar verdi. Öncelikle şunu belirtelim: İngilizce'de şişman anlamına gelen 'fat' kelimesi, aynı zamanda vücudumuzda bulunan yağ demek.

Kızım bugün bana şişman dedi. Onları havuzdan çıkardığım için kızdı ve kardeşine 'Annem şişman.' dedi. Ona yukarı çıkmasını, böylece sohbet edebileceğimizi söyledim.

Ben: Benim hakkımda ne dedin?
Kızım: Şişman olduğunu söyledim anne, üzgünüm.
Ben: Hadi bunun hakkında konuşalım. Gerçek şu ki, ben şişman değilim. Kimse şişman değil. Ancak yağım var. Hepimizin var. Kaslarımızı ve kemiklerimizi korur, enerji sağlayarak vücudumuzu ayakta tutar. Senin yağın var mı?
Kızım: Evet! Burada, karnımda biraz var.
Ben: Aynen öyle! Aynı şekilde bende ve kardeşinde de var.
Kardeşi: Benim yağım yok. En zayıf benim. Bende yalnızca kas var.
Ben: Aslında, dünya üzerindeki her insanda yağ var. Sadece farklı miktarlarda.
Kardeşi: Doğru! Bende de büyük kaslarımı korumak için biraz var. Ama sende benden çok var.
Ben: Evet bu doğru. Bazı insanlarda çok var ve bazılarında o kadar yok. Ancak bu, bir insanı diğerinden daha iyi yapmıyor. İkiniz de anlıyor musunuz?
İkisi birden: Evet anne.
Ben: O zaman, söylediğimi tekrar edebilir misiniz?
Onlar: Evet! Kimseye şişman dememeliyim çünkü hepimizde yağ var ve farklı yağa sahip olan olabilir.
Ben: Aynen öyle!
Onlar: O zaman havuza geri dönebilir miyiz?
Ben: Hayır...

Gördüğünüz gibi biraz tartışmaya açık bir cevap.

"Bu konular her açıldığında nasıl başa çıkacağıma karar vermem gerekiyor. Yağlı (şişman) bizim evimizde kötü bir kelime değil. Kelimeyi kullandıkları için çocuklarımı azarlarsam kelimenin hakaret olduğunu kabul etmiş ve kilolu/yağlı/şişman olmanın aşağılık, iğrenç, gülünç ve istenmeyen olduğu yargısını devam ettirmiş oluyorum. 

Evimizde insanları şişman kelimesini kullanarak aşağılamadığımız için bu fikri başka bir yerden ya da başka birinden aldığını varsayıyorum. Çocuklarımız her açıdan fikirlerle besleniyor, bunun yaşanacağını anlamanız gerekiyor. Belki ailesi farklı değerlere sahip bir arkadaşının evinde, bir dizi veya film izlerken, okulda başkasından duyarak; vücut algısı hakkındaki fikirler çoktan çocuklarımızın aklında süzülüyor. Duydukları en yüksek, en kabullenici, en olumlu ve TUTARLI ses olmak bizim görevimiz. Böylece diğerlerini sollayabilir."

Kimmey, çocuklarının okulda neler duyacağını kontrol edemiyor.

Ancak evinde 'şişman' kelimesini hakaret olarak kullandırmamaya kararlı.

Kimmey hikayesini Instagram'da paylaştı.

Hikayesi çoğu insan tarafından paylaşıldı ve viral oldu.

32 binden fazla beğeni ve türlü türlü yorum aldı.

Bu yorumların bazıları pozitif ve destekleyiciydi.

"Bu harika bir fikir. Çocuklarınıza ne kendini ne başkasını utandırmayı öğretin."

"Bence haklı. Evet, insanlar daha aktif olmalı ve daha sağlıklı bir hayat istemeli ancak bazı insanlar ne yaparsa yapsın kilo veremiyor. Tüm şişman insanların tembel olduğu ve tıka basa yediği fikri doğru değil. Bence bu kadının söylediği çocuklarına yardımcı olacak. Hem zorba olma ihtimalleri düşecek hem de ileride kendi öz saygılarına faydası olacak."

Epey bir çoğunluk ise Kimmey'e katılmadığını sert bir şekilde belirtti.

"Bu anne belli ki ne kendi sağlığını ne de kızınınkini önemsiyor. Büyük ihtimal başkasından duyduğu bir şeyi tekrarlıyordu. Üzücü."

"Nasıl bir inkar... Doktor gelip diyabetinin veya kalp hastalığının olduğunu söyleyene kadar hava hoş. (Ve olan insanlar tanıyorum, ölümden dönmelerini izledim.)

İnsanların sağlıklarını kontrol altına almaya karar vermesi ve hayatlarını tersine döndürmesi hakkında haberler okumak beni çok mutlu ediyor. Hatta ilaçlarından vazgeçtiklerinde. Özellikle bunu çocukları için yaptıklarında. Böylece yanlarında olup iyi örnek oluşturabiliyorlar. Tek gereken sağlıklı yeme alışkanlığı ve egzersiz.

Bu yüzden bu tarz saçmalıklar duymak beni rahatsız ediyor. İlk başta 'şişman da çekici' 'şişmanlığınızı kucaklayın'dı. Sonra birine şişman diyemez oldun ve söylediğinde deli alınır oldular."

"Oo, hayır o kadar yağ hiçbir şeyi korumaz. Organlarınıza, damarlarınıza ve genel olarak vücudunuza fazlasıyla zararlı olabilir."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
o_na_neymis

Guzel ve orantılı bir cevap :)

yunus.1yesilmengmail.com

Kızı fazla kilolu dese sorun olmicak yani :D

basar-demirsoy

Okuduğunuzu anlayın arkadaşlar. Konu kadının şişman olması değil, çocukların bunu hakaret olarak kullanmaya çalışması. O yaştayken hiçbirinizin kalp damar sağlığı, yüksek kolesterol veya diyabeti düşündüğünüzü sanmıyorum. Merak eden bunları bir çocuğa anlatıp, sonrasında bir dilim pasta vererek test edebilir. Biraz pedagoji dilerim hepinize.

hayat-ask

bizimkilere deseler terlikle kovalarlar

eziyet

Tamam kilolu insanlarla dalga geçilmemesi gerektiğini öğret eyvallah ama yani şimdi kilolusun ve bu zararlı bunu kabul edip çocuklarının da sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için çocuklarına da kilolu olmanın zararlarını anlatması gerek bu cocuklar şimdi ohh yiyelim bol bol yaglanalım yaglı olmanın nasılsa zararı yok deyip herşeye abanır

Görüş Bildir