Kediler İçin Yapılan Müzik Albümü Listebaşı!

 > 
263PAYLAŞIM

Amerikan Ulusal Senfoni Orkestrası'nın solo çello sanatçılarından David Teie'nin kediler için yaptığı 'Music for Cats' albümü, klasik müzik listelerinin birinci sırasına yerleşti.

ABD'de Ulusal Senfoni Orkestrası'nın solo çello sanatçılarından David Teie'nin kediler için çıkardığı klasik müzik albümü 'Music for Cats', iTunes'un Klasik Müzik Listesi'nin ve Amazon İngiltere'nin Orkestra Müziği listesinin birinci sırasına yerleşti. Universal etiketiyle çıkan albümde beş şarkı bulunuyor. Universal Music geçen eylül ayında yeryüzünde, ilk kez insanları hedeflemeyen albümünü yayımlayacağını açıklamıştı. Şarkılarda Teire'nin çello melodilerine kedilerin mırlamaları ve kuş sesleri eşlik ediyor.

Üzerinde deney yapılan kedilerin yüzde 77'si kendileri için bestelenen müziklere olumlu tepkiler verdi

Albüm, Teie'nin iki yıllık araştırmalarına dayanıyor. Teie, araştırmasından memeli canlıların erken gelişimlerinde duydukları seslere içgüdüsel bir tepki geliştirdiğini savunuyor. Teie ve Wisconsin Üniversitesi'nden bilim insanları kedilerin tepki verecekleri iki parça yarattılar. Deneyin yapıldığı kedilerin yüzde 77'si kendileri için bestelenen müziklere olumlu tepkiler verirken, diğer müziklere tepkisiz kaldılar. Albüm, kedilerin algılayabileceği frekans aralığına göre ayarlanmış. Müzik, kediler heyecanlandırmak yerine sakinleştirip mutlu etmeyi hedefliyor.

David Teie: "Hayvan dünyasının içine müziği yerleştirmeyi hedefledim"

Universal, Teie'nin kitlesel fonlama kampanyası büyük ilgi gördükten sonra albümü çıkarmaya karar verdi. Teie, albümün gördüğü büyük ilginin ardından "Birçok kedi sahibi, albümü kendilerinin de hoş bulduğunu, dolayısıyla kediler ve sahipleri arasında paylaşılan bir deneyime dönüştü" dedi. Teie ayrıca, "Evcil hayvanlarının bizimle yaşama deneyimlerini zenginleştirmek istedim. Bu yüzden bu albümü yapmaya karar verdim. Hayvan dünyasının içine müziği yerleştirmeyi hedefledim" diye konuştu. 

Milliyet Sanat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir